Sisiliasta lentänyt Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk piti laskeutua Pirkkalan kentälle, ja jäädä Suomeen toistaiseksi.
Jostain syystä laskeutuminen ei kuitenkaan onnistunut, vaan kone jatkoi lentoaan kentän yli, muutaman minuutin jälkeen se alkoi kaartamaan etelään ja sitten itään, tässä vaiheessa kone alkoi valittamaan äänekkäästi 7600 koodia, joka tarkoittaa radioyhteyden menettämistä.
Koneen virheilmoituksen on taltioinut sivusto, https://x.com/GCFlightAlerts/status/1932693794782159128 ja https://www.reddit.com/r/AircraftEmergencies/comments/1l8m0fd/magma10_is_squawking_7600_radio_failure_06112025/, jotka seuraavat lentokoneiden lähettämiä hätäviestejä.
Hätäviestin lähettämisen jälkeen kone kaartaa takaisin tuloreitilleen koilliseen ja seuraa sitä kunnes kääntyy kaakkoon, lentää Oriveden pohjoispuolelta E63 tien yli ja tässä vaiheessa kone katoaa tutkasta.
Onko näkynyt armeijan osastoja etsinnöissä maanteillä ja metsissä, etsintälentokoneita kaartelemassa ilmassa matalalla?
Drone tippunut Tampereella
Anonyymi-ap
4
250
Vastaukset
- Anonyymi
Lempäälässäkö tuo drone putosi
- Anonyymi
Taisi olla balsapuusta tehty katapulttivoimainen lennokki.
- Anonyymi
Lempäälässäkö tuo kaikki, vai miksi tällä palstalla ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051109
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt611072Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144818- 65705
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel103601Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89591- 53557
- 78551
- 39528