Typerää ja hidasta toimintaa eli aikovat vain muka-rajoittaa alaikäisten autolla ajelua yöaikana. Kuka sitä ehtii valvoa? Ainoa oikea teko olisi ollut kieltää kokonaan 17-vuotiailta ajokortti! Kortti vasta 18-vuotiaana ja nykyliikenne huomioituna 100 km/h-lätkä takalasiin kertomaan uudesta kuskista.
Tien päällä kohtaa jatkuvasti etenkin illalla ja yöaikana noita kakaroiden ajamia vanhoja bemareita ja mersuja joilla kaahataan, provosoidaan muita tielläliikkujia härnäämällä kilpa-ajoon jne. Ajo on noilla holtitonta, auto heittelehtii usein ees taas ja kaikenlainen itsesuojeluvaisto puuttuu. Usein mukana alko ja huumeet.
Eikö persujen Lulu Ranne tajua mitä tästä on seurannut? Paljon kuolemia ja vammautumisia, vakuutusmaksujen rajua nousua, omaisten surua, ennenaikaisia kuolemia joiden uhreilla olisi ollut vuosikymmenien työpanos edessään. Kaikki vedetty Sipilä-Bernerin aikakaudella tehdyllä idioottipäätöksellä vessanpöntöstä alas. Samaa karmeaa päätöksentekoa kuin oli heidän taksiuudistus.
Hallitus ei aio kieltää 17-vuotiaan ajokortin saamista
8
238
Vastaukset 8
- Anonyymi
Tässä maassa tyhmyys tiivistyy. Hölmölä.
- Anonyymi
Meilläpäin ei sellaista päivää, etteikö kyttäautoa tiellä tule vastaan.
Kyllä ne alaikäiset tunnistaa.- Anonyymi
Taidat asua kyttiksen vieressä. Sattumalta saattaa osua poliisi kohdalle liikenteessä, en muista edes koska on joutunut puhaltamaan edellisen kerran. Kuitenkin aloitukseen, kyllä kortti vasta 18 v, ajotunteja pitäisi lisätä unohtaa simulaattori opiskelut kokonaan. Ensimmäisen vuoden aikana voisi ylinopeudesta olla passitus autokoulun takaisin. Jos olet opiskelija/ koululainen sakot on aivan naurettavan pienet.
- Anonyymi
Yöajorajoituskin vasta vuoden kuluttua, aika velttoa touhua.
- Anonyymi
Kokoomuksen bisnekset kärsisivät. Ainoa syy sallia 17 vuotiaille "poikkeusluvalla" ajokortti ja ajo-oikeus oli saada autoiluun lisää buustia (taloudellista toimeliaisuutta). Kokoomus-Berner akselin bisnesviritys oli kyseessä
- Anonyymi
Silloin Sipilä-Berner saivat Keskustapuolueen kannatuksen romahtamaan.
Tietystihän nyt se "poikkeusluvan" kieltäminen vaikuttaisi Kokoomuksen bisneksiin.
Ehkä ne vielä palaavat siihen, että jokaiseen autoon pitäisi ostaa seurantalaite valtiovallan joitakin tarkoituksia varten. Väittivät, että sitä käytettäisiin pelkästään verotusta varten ajokilometrien selvittämiseen (niin kuin sitä varten ei olisi jo olemassa helpompiakin keinoja... jokaisessa autossa on matkamittari!).
Ja jokaisen olisi pitänyt ostaa tie- ja paikkakuntakohtaisia vuosi-, kuukausi- tai päiväsopimuksia joidenkin väyläoperaattorien kanssa, jotta olisi saanut ajaa. Onneksi tuollaisen seuranta ja autoilijoiden kannalta suuri kuluerä, vaiva ja seuratuksi tuleminen ei toteutunut!
(on tietysti muita tapoja seurata kuten Applella, Googlella ja puhelinoperaattoreilla ja jos valtio tarvitsee jotain tietoa rikoksien selvittämiseen, niin saa se sitä ilman, että jokaisen pitäisi ostaa vielä joku seuranta- ja maksuboksi autoon)
- Anonyymi
Juu ei varmaan aio kieltää mikäli on kokoomuksesta ja kepuleista kiinni
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091310
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32448- 51445
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e83434- 52403
- 42400