Eroon väärästä opista

Anonyymi-ap

10

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hebr5: 8. Ja vaikka hän (Jumalan) Poika oli, on hän kuitenkin niistä, joita hän kärsi, kuuliaisuuden oppinut.
      9. Ja kuin hän täydelliseksi tuli, on hän kaikille niille, jotka hänelle kuuliaiset ovat, syy ijankaikkiseen autuuteen,
      10. Ja on Jumalalta ylimmäiseksi Papiksi nimitetty, Melkisedekin säädyn jälkeen,
      11. Josta meillä on paljo sanomista, ja se on työläs selittää; sillä te olette kovakorvaisiksi tulleet.
      12. Sillä te, joiden piti alkaa opettajat oleman, tarvitsette taas, että me teille ensimäiset puustavit Jumalan sanan opista opettaisimme, ja olette tulleet niiksi, jotka tarvitsevat rieskaa ja ei vahvaa ruokaa.
      13. Sillä jolle vielä rieskaa pitää annettaman, se on harjoittamatoin vanhurskauden sanaan; (sillä hän on lapsi;)
      14. Mutta täydellisten sopii vahva ruoka, joilla ovat tottumisen kautta harjoitetut mielet hyvää ja pahaa eroittamaan.
      Epistola Hebrealaisille 6
      1. Sentähden antakaamme Kristuksen opin alun sillänsä olla, ja ruvetkaamme niihin, jotka täydellisyyteen saattavat: ei vasta-uudesta perustusta laskein parannukseen kuolevaisista töistä ja uskoon Jumalan päälle,
      2. Kasteen oppiin, kätten päällepanemiseen, kuolleitten ylösnousemiseen ja ijankaikkiseen tuomioon.

      Jos ihminen addiktoi pelastuksensa siihen mitä täällä voimme toisillemme tehdä voi käydä niin, että Kristus ja Hänen ristintyönsä jää hämäräksi. Toisaalta helpooa on sanoa topiselle, että hän on väärässä, mutta kukaan meistä ei muuta käskemällä mieltään. Päihdeaddiktoitunut ei raitistu vaikka hänet lahjakkaasti haukuttaisikin. Jos Pyhä Henki ei avaa ymmärystä, emme tule koskaan yksimielisiksi tässä kasteasiassa. Emme kuitenkaan ole toteuttammassa Jeesuksen toivetta yhteydestä, jos meillä on vain helvettiin viittaava sana toisenlaiselle uskovalle. Kun kohtaamme toisiamme kumpi on tärkeää: SE että tunnustamme samaa ristiinnaulittua Vapahtajaksemme, vai että vertaillemme kastetoimituksiamme.

      • Anonyymi

        Hyvä kommentti lestadiolaiselta. Usein olen kuullut lestadiolaisten tulikivenkatkuisesti haukkuvan uudestikastajat. Ääni kellossa on pikkusen muuttunut. Me kaikki seisomme eräänä päivänä Jumalan tuomioistuimen edessä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä kommentti lestadiolaiselta. Usein olen kuullut lestadiolaisten tulikivenkatkuisesti haukkuvan uudestikastajat. Ääni kellossa on pikkusen muuttunut. Me kaikki seisomme eräänä päivänä Jumalan tuomioistuimen edessä.

        Rehellisyyden nimessä keron, että en enää 27 vuoteen ole ollut aktiivinen Lestaiolainen, taustaltani kyllä. Nykyisin tunnen ja tunnustan veljiksi ja sisariksi, joiden ainoa turva on Kristuksen ristintyössä ja voimana on ylösnousemusvoima!


      • Anonyymi

        Kaste on silti tärkeä ja oikeaan oppiin on pyrittävä. Vai onko parempi pyrkiä väärään oppiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaste on silti tärkeä ja oikeaan oppiin on pyrittävä. Vai onko parempi pyrkiä väärään oppiin.

        No ei ole parempi pyrkiä väärään oppiin.

        Onko täysin yksiselitteinen totuus, että esikoislestadiolaisuus ei voi olla ainoa oikea oppi?

        Jollakin tavalla heidän oppinsa ilmentää minulle Kristinuskon pilkkaamista, koska kyseinen maallinen seurakunta levittää uskomusta, että vain he voivat antaa synnit anteeksi siten, että VAIN sen joukon antaman synninpäästön jälkeen ihminen on taivaskelpoinen.

        Oikaiskaa minua syntistä, jos olen erehtynyt ja saanut väärän käsityksen esikoislestadiolaisuudesta!


      • Anonyymi
        lauri.lahtinen kirjoitti:

        Rehellisyyden nimessä keron, että en enää 27 vuoteen ole ollut aktiivinen Lestaiolainen, taustaltani kyllä. Nykyisin tunnen ja tunnustan veljiksi ja sisariksi, joiden ainoa turva on Kristuksen ristintyössä ja voimana on ylösnousemusvoima!

        Miksi ja miten Sinulle tuli ero "elävästä kristillisyydestä"? Älä vastaa, jos tämä on huono kysymys.

        Minulla on 38 vuoden kokemus ulkopuolella olosta ja vieläkin usein mietin heitä ja heidän uskoaan ja sitä kaikkea mitä siihen liittyy. Esimerkiksi tätä kesän 2025 "lapinlähetystä" ja näitä "vanhimpia" ja heidän motiivejaan. Jotka voivat olla täysin rehellisiä, ehkä ovatkin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi ja miten Sinulle tuli ero "elävästä kristillisyydestä"? Älä vastaa, jos tämä on huono kysymys.

        Minulla on 38 vuoden kokemus ulkopuolella olosta ja vieläkin usein mietin heitä ja heidän uskoaan ja sitä kaikkea mitä siihen liittyy. Esimerkiksi tätä kesän 2025 "lapinlähetystä" ja näitä "vanhimpia" ja heidän motiivejaan. Jotka voivat olla täysin rehellisiä, ehkä ovatkin.

        Ehkä olen kertonut aiemmin, mutta voi olla epätietoisiakin joukossa. Kaikki alkoi siitä, kun -92 Raamattu ilmestyi ja se herätti kiinnostusta.Turussa toimi yhteen aikaan kolme raamattupiiriä rukoushuoneella ja koitettiin tutkia uutta käännöstä Jokainen otti jonkin kirjan tai kirjeen . Minä vedin yhtä ryhmää. Ehdotin Markuksen evankeliumia, mtta Jorma Laurellin esitys meni läpi ja niin aloitimme Apostolien teot kohdasta. Se olikin minulle ihmeiden maailman avautuminen, kun aiemmin en ollut juuri des lukenut koko kirjaa. Samoihin aikoihin julkistettiin Raamattu ohjelmia, joka oli kätevä hakemistoineen. Kanssapuheissa heräsi sellaista keskustelua Raamatusta, joka hämmensi vanhempia sananpalvelijoita.Turkuun syntyi pienehkö aikuisten ryhmä, joka alkoi kokoontua kodeissa Raamatun äärelle ja vapaata rukousta harjoitettiin tarpeen mukaan, Ylistysmusiikki tuli virsien rinnalle. Kun meidän vuoro tuli, niin kerrostaloasukkaina vvuokrasin rukoushuoneelta lastenhuoneen yhdeksi illaksi ja sinne kutsuttiin asian ystäviä. Paikalle tuli 70-80 henkilöä. Paniikki oli läsnä, mutta menimme ri paikkoihin rukoilemaan apua. Paikkakunnan vanhin saarnaaja oli paikalle, mutta osallistuminen oli erikoista, ei kelvannut tarjottu kahi. Hän sen sijaan nuhteli julki heti siinä, kun Jumalan sanaa harjoitetaan kursumatta saarnaajaa paikalle. Paniikin aiheutti se, että puhelin oli viestittänyt Lappia myöten, että tälläistä kapinaa on nyt olemassa. Juhannuksena oli asiaa käsitelty ja oli määrätty kaksi lähetysmiestä tutkimaan asiaa Turkuun. Asian piti selvitä, mutta sitten oli samat miehet käyneet toisenkerran pitämässä tutkinnon ilman meitä ja neuot oli viksattu ja niin meistä tuli niskoittelijoita. Asia hupentui 1997 jouluna olin suuren neuvoston kuultavana. Päätöstä ei saatu tehtyä, kehotettiin keskustelemaan vielä Suomessa. No keskustelua ei tullut, vain kielto kokoontua rukoushuoneella. Lietolaiset ystävät kävivät Liedon kirkkoherran luona , että saisimme vuokrata jotain tilaa seurakunnalta. Saimme ilmaiset tilat, kun tilaisuudet ovat kaikille avoimia. Siellä saimme kokoontua useamman vuoden ja vaiheiden jälkeen perustimme Agape-koti nimisen yhdistyksen ja saimme vuokrata Uusheräyksen rukoushuoneen Luostarinkadulta. Se ilo jäi lyhyeksi, kun sinne tuli putkisaneeraus. Nykyisin vuoktaamme tilaa Turun Kristilliseltä Raittiusseuralta ja nyt saamme rauhassa kokoontua siinä ja olemme tyytyväisiä. On huomattava, että siinä porukassa oli noin 20 henkeä, vaikka huhu kertoi, että olemme vietelleet 200 henkeä seurakunnasta pois. Nyt, kun olen ikääntynyt ja voin asioita tarkastella kiihkottomasti, olen kiitollinen siitäkin taipaleesta. Ihmiset järjestivät tämän siunatun asian, jota ilman en olisi varmaan ikinä löytänyt kaikkea mitä olen saanut kokea.


      • Anonyymi
        lauri.lahtinen kirjoitti:

        Ehkä olen kertonut aiemmin, mutta voi olla epätietoisiakin joukossa. Kaikki alkoi siitä, kun -92 Raamattu ilmestyi ja se herätti kiinnostusta.Turussa toimi yhteen aikaan kolme raamattupiiriä rukoushuoneella ja koitettiin tutkia uutta käännöstä Jokainen otti jonkin kirjan tai kirjeen . Minä vedin yhtä ryhmää. Ehdotin Markuksen evankeliumia, mtta Jorma Laurellin esitys meni läpi ja niin aloitimme Apostolien teot kohdasta. Se olikin minulle ihmeiden maailman avautuminen, kun aiemmin en ollut juuri des lukenut koko kirjaa. Samoihin aikoihin julkistettiin Raamattu ohjelmia, joka oli kätevä hakemistoineen. Kanssapuheissa heräsi sellaista keskustelua Raamatusta, joka hämmensi vanhempia sananpalvelijoita.Turkuun syntyi pienehkö aikuisten ryhmä, joka alkoi kokoontua kodeissa Raamatun äärelle ja vapaata rukousta harjoitettiin tarpeen mukaan, Ylistysmusiikki tuli virsien rinnalle. Kun meidän vuoro tuli, niin kerrostaloasukkaina vvuokrasin rukoushuoneelta lastenhuoneen yhdeksi illaksi ja sinne kutsuttiin asian ystäviä. Paikalle tuli 70-80 henkilöä. Paniikki oli läsnä, mutta menimme ri paikkoihin rukoilemaan apua. Paikkakunnan vanhin saarnaaja oli paikalle, mutta osallistuminen oli erikoista, ei kelvannut tarjottu kahi. Hän sen sijaan nuhteli julki heti siinä, kun Jumalan sanaa harjoitetaan kursumatta saarnaajaa paikalle. Paniikin aiheutti se, että puhelin oli viestittänyt Lappia myöten, että tälläistä kapinaa on nyt olemassa. Juhannuksena oli asiaa käsitelty ja oli määrätty kaksi lähetysmiestä tutkimaan asiaa Turkuun. Asian piti selvitä, mutta sitten oli samat miehet käyneet toisenkerran pitämässä tutkinnon ilman meitä ja neuot oli viksattu ja niin meistä tuli niskoittelijoita. Asia hupentui 1997 jouluna olin suuren neuvoston kuultavana. Päätöstä ei saatu tehtyä, kehotettiin keskustelemaan vielä Suomessa. No keskustelua ei tullut, vain kielto kokoontua rukoushuoneella. Lietolaiset ystävät kävivät Liedon kirkkoherran luona , että saisimme vuokrata jotain tilaa seurakunnalta. Saimme ilmaiset tilat, kun tilaisuudet ovat kaikille avoimia. Siellä saimme kokoontua useamman vuoden ja vaiheiden jälkeen perustimme Agape-koti nimisen yhdistyksen ja saimme vuokrata Uusheräyksen rukoushuoneen Luostarinkadulta. Se ilo jäi lyhyeksi, kun sinne tuli putkisaneeraus. Nykyisin vuoktaamme tilaa Turun Kristilliseltä Raittiusseuralta ja nyt saamme rauhassa kokoontua siinä ja olemme tyytyväisiä. On huomattava, että siinä porukassa oli noin 20 henkeä, vaikka huhu kertoi, että olemme vietelleet 200 henkeä seurakunnasta pois. Nyt, kun olen ikääntynyt ja voin asioita tarkastella kiihkottomasti, olen kiitollinen siitäkin taipaleesta. Ihmiset järjestivät tämän siunatun asian, jota ilman en olisi varmaan ikinä löytänyt kaikkea mitä olen saanut kokea.

        Erittäin hienoa kiihkotonta historiallisten tapahtumien kerrontaa.

        Olisi erittäin mielenkiintoista lukea näkemyksiä "lapinvanhinten" tai heidän kuppikuntansa näkemyksiä noista tapahtumista.

        Paljon on mielenkiintoista lstadiolaisuuden lyhyessä historiassa. Juha-Lassi Tastin "muisteluksia":kin kun lukee ajatuksella, voi entisenä esikoislestadiolaisena saada paljon ymmärrystä tai ainakin luultua ymmärrystä tai ainakin ajatuksia siitä, missä kaikessa lestadiolaisuudessa on oikeastaan kysymys.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Erittäin hienoa kiihkotonta historiallisten tapahtumien kerrontaa.

        Olisi erittäin mielenkiintoista lukea näkemyksiä "lapinvanhinten" tai heidän kuppikuntansa näkemyksiä noista tapahtumista.

        Paljon on mielenkiintoista lstadiolaisuuden lyhyessä historiassa. Juha-Lassi Tastin "muisteluksia":kin kun lukee ajatuksella, voi entisenä esikoislestadiolaisena saada paljon ymmärrystä tai ainakin luultua ymmärrystä tai ainakin ajatuksia siitä, missä kaikessa lestadiolaisuudessa on oikeastaan kysymys.

        Totuuden nimessä tunnen tarvetta tarkastella tapahtumaketjua laajemmin. Haluan valaista vähän seb vanhimman saarnaajan tilannetta, josta mainitsin. Kun pyysin isännöitsijältä sitä lastenhuonetta ja sain luvan. laitoin seurakunnan ilmoitustaululle, että määrättynä päivänä on Vierailuilta, johon kaikki toivotettiin tervetuleiksi. Joku totuuden apulainen oli huomannut asian ja soittanut heti Lahteen johtavalle veljelle. Koska asia oli niin iso, niin Lahden kuumalinja välitti sen Lappiin, siksi asia oli elämää suurempi. Vaikka asiaa oli hoidettu Suomessa se oli kuitenkin vietävä myös joulukokoukseen ja siellä oli sitten kaksi istuntoa, toisessa sain olla mukana. kun menin sinne neuvotteluhuoneeseen, minulla oli täysi varmuus, että asiat selviävät kunhan saan puhua. No, niin ei käynytkään, vaan rauhattomuutta aiheuttava toiminta käskettiin heti lopettaa. Rauhattomuus on normaalisti siellä, missä asiasta vähiten tiedetään. Homma jäi kuitenkin auki ja minä ilmaisin selvin sanoin, että toiminta jatkuu rukoushuoneella tai sitten muualla. Pelasin uhkapeliä ja luultavasti näytti siltä että hävisin, mutta siunauksen sateet ovat olleet matkassa. Saarnaajat eivät uskoneet, että minulla ja meillä selkäranka kestää, mutta emme voineet olla tottelematta sitä taivaallista näkyä, joka meillä oli. En vain pystynyt osoittamaan nöyryyttä ja kuuliaisuutta systeemille silloin. Saarnaajat olivat perinteen vankeja eivätkä' voineet uskos mitä sitten tapahtui.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totuuden nimessä tunnen tarvetta tarkastella tapahtumaketjua laajemmin. Haluan valaista vähän seb vanhimman saarnaajan tilannetta, josta mainitsin. Kun pyysin isännöitsijältä sitä lastenhuonetta ja sain luvan. laitoin seurakunnan ilmoitustaululle, että määrättynä päivänä on Vierailuilta, johon kaikki toivotettiin tervetuleiksi. Joku totuuden apulainen oli huomannut asian ja soittanut heti Lahteen johtavalle veljelle. Koska asia oli niin iso, niin Lahden kuumalinja välitti sen Lappiin, siksi asia oli elämää suurempi. Vaikka asiaa oli hoidettu Suomessa se oli kuitenkin vietävä myös joulukokoukseen ja siellä oli sitten kaksi istuntoa, toisessa sain olla mukana. kun menin sinne neuvotteluhuoneeseen, minulla oli täysi varmuus, että asiat selviävät kunhan saan puhua. No, niin ei käynytkään, vaan rauhattomuutta aiheuttava toiminta käskettiin heti lopettaa. Rauhattomuus on normaalisti siellä, missä asiasta vähiten tiedetään. Homma jäi kuitenkin auki ja minä ilmaisin selvin sanoin, että toiminta jatkuu rukoushuoneella tai sitten muualla. Pelasin uhkapeliä ja luultavasti näytti siltä että hävisin, mutta siunauksen sateet ovat olleet matkassa. Saarnaajat eivät uskoneet, että minulla ja meillä selkäranka kestää, mutta emme voineet olla tottelematta sitä taivaallista näkyä, joka meillä oli. En vain pystynyt osoittamaan nöyryyttä ja kuuliaisuutta systeemille silloin. Saarnaajat olivat perinteen vankeja eivätkä' voineet uskos mitä sitten tapahtui.

        Kiitos. Uskon, että noin se asia kohdaltasi eteni ja etenee muuten edelleen, isot panokset on pitää lauma koossa. Taloudellistakin ja valtapeliäkö mahdollisesti liittyy asiaan, en tiedä?

        Sinun puolestasi olen jollakin tavalla onnellinen, et ole antanut periksi, vaan olet elänyt rehellisesti ja pyyteettömästi uskosi mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      186
      3525
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      56
      2196
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2062
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      449
      1189
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      118
      1045
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      994
    Aihe