Mitä hyötyä on helluntailaisuudesta?

Anonyymi-ap

Menettää rahaa ja aika menee hukkaan jonnin joutavassa hihhuloinnissa. En todellakaan näe mitään hyötyä lahkolaisuudessa. Toista se on kansankirkossa. Siitä hyötyy koko kansa!

17

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä nyt on vähän heikkoa survontaa helluntain suuntaan, jotenkin aneeminen on alkusoitto, aärkyneet on sävelet, sortunut o soitto.

    • Anonyymi

      Kansankirkossa. mummot istua karjottaa puolinukuksissa. Ja kun kirkossa tunnelma näyttää vaisulta, niin saattaahan se vaisu kuorsaus karata Kaisulta. Ja kolehtihaavi täyttyy pennosista ja napeista. Lopuksi kirkkoväki suunnistaa lähimpään pubiiin kirkkokaljalle.

    • Anonyymi

      Ei tuolla helluntailaisuudessa nyt taida se hihhulointi niin yleistä olla, jos jotkut hihhuloivatkin. Kun alkulaulu lauletaan pianon tai syntikan säestyksellä, sitä seuraa rukoushetki. Ja sen perään pastori lukee Raamatun sanasta sen sanankohdan, jonka on saanut Jumalalta jaettavaksi seurakunnalle. Loppuvirren aikana esirukousta tarvitseva saa polvistua alttarille, jossa esirukoilija rukoilee alttarille polvistuneen puolesta Herraa, ellei polvistunut itse rohkene tai ei osaa muuta kuin asiansa kertoa. Lopuksi vahtimestari toivottaa Jumalan siunausta kotimatkalle. Että näin ne lutviutuu noin yleisesti ottaen.

      • Anonyymi

        Helluntailaisuushan on nykyään valtaosin kuivaa ja urautunutta kuin luterilainen kirkko.


      • Anonyymi

        Kerronpa lyhyesti tarinan eräästä tilallisesta isännästä ja hänen emännästään. Emäntä "luppoajallaan" teki käsin ristipistotöitä omalla taiteellisella luovuudellaan, sitä lajia kun oli lahjana syntyissään. Hän teki isännältä "salaa" tuvan seinälle taulua, toki ei isäntä hänen toidensä perään juuri kysellyt tai udellut. He olivat näiltä kulmilta alueellisesti kotoisin olevaa kansanosaa, ja näitä esi-isiä ja äitejä oli aikanaan, kiitos Luojan runsaastikin. Muuten saattaisimme puhua enempikin jo lähihistoriassa enee vieraita kieliä.
        Emäntä sai viimeinkin ristipistotyönsä valmiiksi luotua ja tehtyä, ja naulasi sen pienillä nauloilla kiinni tuvan hirs-seinään. Taulussa luki seuraavasti isännän suusta sanottuna:

        "Minoon aina oikias! Ja silloon, kun minoon vääräs, minoon silloonkin oikias!"
        Siinäpä sitä suomalaisalueellista kulttuuria, kuten alaston saunakulttuurikin.


    • Anonyymi

      Helluntaiherätys kaipaa karismaattista saarnaajaa, joka kaataa mummoja ja tekee ihmeparannuksia kuten Ylivainio aikanaan, sellaisista helluntailaiset tykkää. Nykyisin helluntaisaarnaajat mitäänsanomattomia ihmisiä jotka ihailevat oman äänensä kuulemista kuten jotkut lahjattomat poliitikotkin, ja seurakunta haukottelee penkeillä.

      • Anonyymi

        Saarnaajan pitää saada kuulijat nauramaan tai naurahtelemaan ja virnuilemaan vähintään kaksi kertaa saarnan aikana. Siinä pääsyvaatimukset lavalle. Ja täydestä menee...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saarnaajan pitää saada kuulijat nauramaan tai naurahtelemaan ja virnuilemaan vähintään kaksi kertaa saarnan aikana. Siinä pääsyvaatimukset lavalle. Ja täydestä menee...

        Ei saarnaaminen ole mitään showta mutta ei ole vain yhtä tapaa saarnata.


    • Anonyymi

      Lahkoherätystä kaatoineen odotellessa.
      Sen olisi pitänyt tulla koska sitä on luvattu kymmeniä kertoja.
      Tätä tämä helluntaiherätys on nykyään.

    • Anonyymi

      Mitä hyötyä on kirkollisilla

      kippokasteesta
      kirkkojen poltot
      prideasia
      sateenkaarimessut
      abortit
      huumeet
      murhat
      huumeet
      alkoholi
      tupakka
      tappelut
      työpakoiset ja paljon
      susiparit

      • Anonyymi

        Tuollaistako on helluntaikirkollisilla?


    • Anonyymi

      Parhami ja Olseni ei tyytynyt mihinkään lippujen heilutteluun. Ne helluntaiapostolit meni suoraan asiaan. Molemmat vietiin vankilaan sodomiasta.

      • Anonyymi

        Olet kirjoittanut 302 x saman runon. Kirjoita välillä nälkävuosista 1800-luvulla Suomessa. Sitä on vähän käsitelty.


    • Anonyymi

      Saavat yhteenkuuluvuuden tunnetta jutuistaan.
      Eihän sinun ole pakko liittyä.
      Mitä se muille kuuluu.

      Hyviä työmiehiä ovat olleet, mitä olen törmännyt.
      Hyvää myyntikoulutusta ja bisnes-osaamista niiden firmoissa.

    • Anonyymi

      Helluntailaisuudessa ei veroteta, eikä keneltäkään vaadita.
      Jos joku haluaa tukea antaa Evankeliumin julistamiseen tai muhun Jumalan palvelusten tuottamiseen, on se helluntaiseurakunnissa vapaaehtoista ja sen voi pitää omana antajan salaisutena antoi tai ei antanut. Siitä ei tarvitse antavan kenellekään ilmoittaa jos antaa tai ei anna.

      • Anonyymi

        Jumala kyllä tietää kulloisenkin talouden ja kodin taloustilanteen. Ja yritysten. Jopa ne täyden euron pilkun jälkeisetkin. Jopa sillä hetkellä, kun siirtyy ajasta ikuisuuteen ja "rajan" taa.
        Silloin mitataan ne "aarteet" mitä on kerätty ja haalittu tämän mitättömän maallisen vaelluksen aikana. Ja ne lahjoitukset köyhäimpien hyväksi ja lähetyksellisen sanansaattajatyön.
        Onko Herra siis epäoikeudenmukainen? Pois se! Herra ei ole epäoikeudenmukainen. Antaessaan ja vaatiessaan. Kaikkia tarvitaan. Se siis positiivista.
        Ajat ovat synkkiä. Auringonpaisteellakin. Älkäämme vaipuko epätoivon siemmeniin ja synkkyyteen. Olkaamme ajoittaisesta melankoliasta kärsivä kansa, edes hieman joskus positiivisella Herraamme luottavalla mielialalla.
        Jotta ei aina olla niin passikuvamme näköisiä, kun lähdemme ihmisten ilmoille. Näytelkää edes! Ei liene ylimaallisen vaikeaa. Kiitos Herra esi-isistä ja äideistä.
        Silloin kun miehet oli miehiä ja naiset naisia. Aidosti.


    • Anonyymi

      90 % tyhjänpäiväistä jaaritusta.

      Tätäkö on suomalaisuus, tyhmää jäkätystä !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5007
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      34
      3456
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3204
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2297
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      28
      1897
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1828
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      161
      1793
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1310
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1127
    10. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1119
    Aihe