Metsäkoneiden tuho lintujenpesille.

Anonyymi-ap

Ihmetellään lintukantojen vähenemistä.Kaiketi puissapesivät linnut vähenevät kun
pesät poikasineen tuhotaan kesäisin.
Luonnonsuojelijat herätkää..

6

185

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ainakin rastaat ovat tänä keväänä selvinneet elolle.
      Puutarhassa käyvät kyttäämässä marjoja ja mansikoita suurin joukoin.

      • Anonyymi

        Noille rastaille marjapensaissa löytyy hyvä konsti, jonka jälkeen niitä ei puutarhassa näy. Voineeko sitä julkistaa koska aina löytyy joku piipertäjä, joka voi pahoittaa mielensä, vaikka häneltä itseltäänkin rastaat pöllisi kaikki marjat.


    • Anonyymi

      Ainakin taannoin oli kielto metsurihommiin pesintäaikana ja sitä noudatettiin. Yleensäkin vastuuntuntoiset eivät silloin metsissä liikkuneet kun esim.metsäkanalinnuilla oli pesintä. Puissa pesiville laitettiin pöntöt kullekin lajille sopivalla lentoaukolla. Nykyisin ei nämä säännöt täysin toimi kun on tullut kulkijoiksi kaikenlaisia hamppareita kaupunkipaikoista. Heille käyttäytyminen luonnossa on outo asia ja ovat nokkavia käytökseltään.

    • Anonyymi

      Kanalinnut ja muut maassa pesivät vähenee vielä enemmän, oma osansa tuhoista kun tuhannet rakit juoksentelee vapaana metsissä.

      • Anonyymi

        Pahin tuholainen on supikoira, joka on vieraslaji. Ensimmäiset näin joskus 1970 luvulla. Vastuuntuntoiset riistamiehet yrittävät niin loukuttaa, mutta aina vaan riittää.


    • Anonyymi

      Pidetään hyvää huolta linnuistamme ,niin muuttomatkalla Maltalaiset voivat ammuskella niitä huvikseen .Ammuskelulta selvinneet pyydystetäänkin sitten verkoilla lähi-idän maissa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      193
      6586
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5493
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      126
      3465
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      274
      3457
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      87
      2435
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2145
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1866
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      52
      1852
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1782
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1406
    Aihe