Halpasovelluksista ei jää mitään yrittäjälle

Anonyymi-ap

Kenenkään ei tarvitse ajaa/tehdä työtänsä ilmaiseksi. Nämä pitää saada kuriin, ei vain sovi pohjoismaalaiseen yhteiskuntaan, missä maksetaan yellit, alvit, tyellit, ennakkoverot, vakuutukset ym. Jossain kehitysmaassa voi toimia mutta ei täällä hyvinvointiyhteiskunnassa. Nämä sovellukset vain hajoittavat yhteiskuntaamme. Mitään oikeuksia ei yrittäjä näista saa, halpissovellusfirmat toimivat työnantajina ilman mitään työnantajan velvotteita.

7

246

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kas kun et huuda että on "työntekijöiden" vika, kun puuhaavat noita hommia sinusta kohtuuttomilla ehdoilla?

      Kyllähän hyvinvointi yhteiskunnassa pärjää mitään tekemättäkin.

      Mikä oakko muka on tehdä?

      • Anonyymi

        Osuiko arkaan paikkaan? Kai se halpissovellusyrittäminen on erittäin matalakatteista, jos ei ollenkaan mitään katetta. Yrittäjälle täytyy jotain jäädä siitä työstä, nämä halpasovellukset murskaavat pienen yrittäjän maanrakoon. Ei se ihan niin saa mennä


    • Anonyymi

      Jos tahto on kova yrittäjällä, niin täytyyhän siitä jäädä yrittäjälle vastiketta eli voittoa. Nyt menee ihan penkin alle, ei saa edes työn iloa.

    • Anonyymi

      Ay & Sdp syy, että tässä maassa ei kannata tehdä juuri mitään.

    • Anonyymi

      Sovellus maksaa ulkomaiselle tilille. Ei veroja ja aparit juoksee sen verran samalla että kuskin asunto on käytännössä ilmainen

    • Anonyymi

      Kyllä rahaa jää. Sovelluksella ajettuja ajoja ei vaan voi ilmoittaa mihinkään. Niitähän ei kukaan pysty seuraamaan. Suomalaisella viranomaisella ei ole pääsyä tai oikeuksia ulkolaisten yritysten tekemiin maksuihin ja kirjanpitoihin. Ne eivät selviä mistään.

      Kun et itse mitään ilmoita, niin tulot on 100% käteen. Välittäjälle ilmoitat ulkolaisen pankkitilin, josta ei saa koskaan kukaan mitään tietoja. Valitse muslimimaan pankki, koska Islam kieltää kaiken tietojenluovutuksen. Sen vuoksi muslimaissa kukaan ei maksa veroja. Näissä pikkusummissa saksalainenkin pankki riittää. Vaikka se on EU maassa, niin tietoja ei irtoa yhdellekään suomalaiselle viranomaiselle.

      Se nyt on vaan niin tyhmää maksaa veroja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1285
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      654
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      545
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      460
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      114
      449
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      30
      419
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe