Nyt Sopiva Hetki Tulla Uskoon Jeesukseen Kristukseen
https://raamattuajassamme.fi/pelastusrukous/
Lue Pelastusrukous ja ota Jeesus elämäsi Herraksi!
Tule mukaan oman Seurakuntasi toimintaan!
Lue Raamattua yksin / ryhmässä. Apostolien teot kertovat Seurakunnan synnystä!
Rukoile Isä Meidän Rukous ja Herran Siunaus!
Rukoile Taivaallista Isää omin sanoin ja kerro Hänelle kaikki tarpeesi!
Päätä Rukous: Herramme Jeesuksen Kristuksen Nimessä Amen!
Joh. 14:13 ja mitä hyvänsä te anotte minun nimessäni, sen minä teen, että Isä kirkastettaisiin Pojassa.
Voimme vedota Jeesuksen omiin sanoihin, kun rukoilemme häntä!
https://raamattuajassamme.fi/
Luterilaisen Pastorin Uskon ja Elämän ohjeita
Nyt Jeesus Kutsuu Luokseen
9
77
Vastaukset
- Anonyymi
Voit vastaanottaa Jeesuksen elämääsi, kun rukoilet Jumalaa tämän seuraavan rukouksen tavoin.
”Rakas Taivaallinen Isä! Tulen eteesi Poikasi Jeesuksen Kristuksen nimessä. Tunnustan, että olen tehnyt syntiä Sinua vastaan, lähimmäisiäni ja itseäni vastaan ja se on rikkonut yhteyteni Sinuun. Kadun sitä kaikkea ja tahdon pyytää tässä anteeksi syntejäni.
Anna minulle minun syntini anteeksi ja anna minun kääntyä pois synneistäni. Kiitos Jeesus, että kuolit syntieni tähden ja annat minulle synnit anteeksi. Kiitos Isä, että hyväksyt minut Jumalan lapseksi ja annat minulle uuden elämän.
Otan sinut, Jeesus, vastaan Pelastajanani, Vapahtajanani ja elämäni Herrana. Johdata minun elämääni tästä eteenpäin, niin että pääsen kerran luoksesi taivaaseen. Aamen.” - Anonyymi
Miten sitä sanotaan, että Jeesus kutsuu ainakin kolme kertaa ihmiselämän aikana ja että noihin kutsuihin ihmisen tulisi osata vastata oikein.
Aika hurjaa on nykyinen elämänmeno Suomessakin. Kriminaalipoliittinen tulkinta ei juurikaan rankaise väärintekijöitä ja tätä perustellaan sillä, että vankilat ovat jo niin täynnä, eikä lisäkustannuksia katsota hyvällä. Tuomioistuimissa rikoksista tehtaillaan paljousalennuksia ja tämän mielletään olevan ihan okei.
Nykyinen meno on koko lailla hulvatonta meininkiä ehdonalaisineen. Vääryyksiin sortuneet kehuskelevat, että ei tullut mitään rangaistusta eli ehdonalaisella selvittiin. Tämäkö on meidän kriminaalipoliittinen suuntamme. Totisesti ei hyvältä näytä, kun tietoisesti opetamme nuorisomme väärälle tielle. Se että perusteluksi tarjoamme vankiloiden ylikuormitusta, on suoranainen vastuuttomuuden huippu.
Nykyinen kriminaalipoliittinen suuntauksemme on enemmänkin vitsi kuin vakavasti otettava ohje saada aikaan muutoksia rikoksentekijän elämässä.
Nykyinen suuntaus sai alkunsa siitä, kun alettiin puhua, ettei rankaiseminen ihmistä paranna ja näin päädyttiin rakaisemattomuuteen. Tämäkö sitten parantaa, ettei rikoksiin reagoida siten kuin niihin kuuluisi. Ihmisen tapostakin selviää aika lailla kevyesti. Ihmishenki ei ole enää juuri minkään väärtti.Kaikkivaltiaaksi maailmojen Luojaksi Jeesus kutsuu ihmeen huomaamattomasti. Tai sitten Hän ei ole vain hoksannut osoittaa kutsuaan meikämandoliinille. Ehkä se eka on vielä edessä?
- Anonyymi
Kaikki mukaan vihaamaan homoja!
Kuten Raamatusta ja uskovien opetuksista tiedämme, niin tärkein asia kristinuskossa on aina ollut se homojen vimmattu vihaaminen.Homoihin fokusoituminen alkoi kristillisissä piireissä vasta 1900-luvulla, mutta naisia on osattu vihata aina. Noitavainoissakin nainen oli luonnostaan epäilty, sillä kaikkihan olivat kuulleet miten Eeva vietteli viattoman Aatamin syntiin.
Islamissa naisen syyllistäminen on viety vielä pitemmälle. Nainen on vastuussa jopa siitä, etteivät vieraitten miesten himot pääse heräämään. Miehillä itsellään ei ole juuri mitään vastuuta itsestään, paitsi jos ovat homoja jolloin asia tietenkin muuttuu 100 %.- Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Homoihin fokusoituminen alkoi kristillisissä piireissä vasta 1900-luvulla, mutta naisia on osattu vihata aina. Noitavainoissakin nainen oli luonnostaan epäilty, sillä kaikkihan olivat kuulleet miten Eeva vietteli viattoman Aatamin syntiin.
Islamissa naisen syyllistäminen on viety vielä pitemmälle. Nainen on vastuussa jopa siitä, etteivät vieraitten miesten himot pääse heräämään. Miehillä itsellään ei ole juuri mitään vastuuta itsestään, paitsi jos ovat homoja jolloin asia tietenkin muuttuu 100 %.Täyytyy olla syvällinen kokemusasiantuntia. Tekstistä päätellen.
Onneksi ei ole ruoka aika.
- Anonyymi
Joka aamu on armo uus!
Huolet voimme siis heittää!
Virsti 547 - Anonyymi
Kuinka sydämen suuntautuminen Jeesukseen voi avata uuden tason todellisuuden kokemukseen.
- Anonyymi
Homorakkaus on vinksahtanut kun se ei tuota uutta elämää, paitsi uusia tauteja.
Ne ei ole oikein uusia laadukkaampia ihmis luomuksia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612775Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152615Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2671575Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841174Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631088- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56879
- 79875