Testaukset on valmiit, massavalmistus alkaa ja varmaankin siitä kuullaan kun ensimmäiset lähtee kohti Venäjää-----
Nopeampi kuin ATACMS ja iso. YES!
https://euromaidanpress.com/2025/06/13/ukraine-new-ballistic-system-sapsan-is-faster-than-us-made-atacms/
Ukraina vahvistuu, Venäjä heikkenee...
Nopeampi kuin ATACMS ja iso. YES!
https://euromaidanpress.com/2025/06/13/ukraine-new-ballistic-system-sapsan-is-faster-than-us-made-atacms/
Ukraina vahvistuu, Venäjä heikkenee...
Vastaukset 33
Vanhimmat
Loistava homma ja USA alkaa myös toimittaa ATACMS ohjuksia.
Viimeinkin.
Ei toimita kun Iran ja Israel on jenkeille etusija eikNatsit !
Ukrainan uusi ballistinen järjestelmä "Sapsan" (Hrim-2, Grom) on nopeampi kuin Yhdysvalloissa valmistettu ATACMS
13/06/2025
Ukrainan ohjuskilvestä on tulossa todellinen voima. Maa on siirtymässä yliääniaseiden testauksesta massatuotantoon.
Ukraina on tehnyt läpimurron asekehityksessään. Uusi, kotimaassa valmistettu Sapsan-ballistinen ohjus on suorittanut onnistuneet testit ja on nyt matkalla massatuotantoon, sanoo Valentin Badrak, armeijan muuntamis- ja aseistariisuntatutkimuskeskuksen johtaja, LIGA.net raportoi.
Muuttohaukan, nopeimman petolinnun, mukaan nimetty Sapsan heijastaa nimikkohaukkansa ydinominaisuuksia: nopeutta, tarkkuutta ja iskuvoimaa. Viimeaikaisissa testeissä ohjus saavutti 5,2 Machin (noin 6 370 km/h) nopeuden, joka on huomattavasti nopeampi kuin amerikkalainen ATACMS (Mach 3) ja lähes yhtä nopea kuin Venäjän Iskander-M (Mach 6).
"Ukrainan ensimmäisen ballistisen ohjuksen ensimmäinen onnistunut testi tapahtui heinäkuussa 2024", Badrak vahvistaa.
Ballistisia ohjuksia on tunnetusti vaikea tuhota niiden parabolisen lentoradan vuoksi, mikä on taistelukenttäkokemusten vahvistama taktinen etu.
"Jopa vanhemmat amerikkalaiset ATACMS-ohjukset ovat osoittaneet tämän taisteluissa, sillä vihollinen ei onnistunut tuhoamaan niitä", asiantuntija lisää.
Toukokuussa 2025 Sapsania käytettiin ensimmäistä kertaa taisteluissa, ja se oli välitön menestys. Ohjus osui noin 300 kilometrin päässä sijaitsevaan venäläiseen sotilaskohteeseen erittäin tarkasti.
Puolustusministeriö on nyt antanut vihreää valoa täysimittaiseen tuotantoon, ja Badrakin mukaan "tälle askeleelle ei ole enää esteitä".
Nopeutensa lisäksi Sapsanilla on tehokas 480 kg:n taistelukärki, joka on yli kaksinkertainen tavallisen yhdysvaltalaisen ATACMS-ohjuksen räjähdysvoimaan – 227 kg.
"On selvää, että Ukraina on siirtymässä kohti ohjusvoiman lisäämistä – ja tämä on tärkeää paitsi nykyisen puolustuksen myös maan pitkän aikavälin tulevaisuuden turvaamisen kannalta", Badrak kertoo.
Saksa alkaa valmistaa myös ATACMS-ohjuksia muiden Lockheed Martinin ohjusten ohella:
"Saksalainen puolustustarvikeyritys Rheinmetall ja amerikkalainen puolustusalan konserni Lockheed Martin ovat päättäneet muodostaa yhteisyrityksen, joka aloittaa ohjustuotannon Euroopassa. Valikoima on laaja. Siihen kuuluvat HIMARS-raketinheitinjärjestelmän ATACMS- ja M270 MLRS -raketinheittimen GMLRS- ohjukset, Hellfire- ja JAGM- ohjukset drooneihin, rynnäkköhelikoptereihin ja hävittäjiin sekä Patriot-ilmatorjuntajärjestelmän PAC-3-ohjukset.
Eurooppalaiset asiakkaat suosivat ATACMS:n 300 kilometriin asti ulottuvia ohjuksia, mutta Saksa haluaa ohjuksia, joiden kantama on 500–600 kilometriä."
Pian jytisee!
Ei siitä massaa taida saada valmistettua mutta romuttaa sen voi ja kierrättää osat.
Ei siitä massaa taida saada valmistettua mutta romuttaa sen voi ja kierrättää osat.
Näin se Venäjä toimii- Vanhat paskat kunnostetaan ja hitsataan siihen asti voidaan hinata etulinjaan! 50-vuotta vanhoilla aseilla mennään nyt edes tälläkään- Moottoripyörillä ja Mönkijöillä näyttää You Tubessa -
Kaikki saatavilla olevat pakotetaan jopa uusi kainalosauva- kädetön ja yhdellä jalalla olevat "Erikoisyksiköt" -ja Vanhus-komppania lihamyllyyn!!
https://www.youtube.com/watch?v=x-rnxMp2kSw&ab_channel=TheMilitaryShow
Missile today: The Ukrainian ballistic SAPSAN system is a slurry for mass production.
Mihinkähän niitä laittais ensimmäiseksi menemään?
https://assets.kyivindependent.com/content/images/2025/06/1000010949.webp
Puolan maaseudulle? 😜👉👌👍
Tähän mennesä Ukrainan kaukovaikutus on ollut n. 70km päähän ja uusien ohjusten myötä 300km ja huomattavasti isommalla jytkyllä.
Se tekee yhtä gutaa kuin mustanmeren laivastolle ja strategisille pommikoneille ja tutkakoneille kävi.
Isoja pamauksia ja paljon ja on mielenkiintoista mihin Ukraina laittaa ne ensimmäiset satsit.
Varmaankin tulossa mukavia ylläreitä Venäjälle.
Eiköhän ne yllärit tule vain kirjoittajalle aina jos lukee roskalehtiä...hihihihihh.....ja totuus tulee netistä ulkomailta ja usein täältäkin vinkkeinä ja linkkeinä :-)
Isoja pamauksia ja paljon ja on mielenkiintoista mihin Ukraina laittaa ne ensimmäiset satsit.
Varmaankin tulossa mukavia ylläreitä Puolalaiisille taas.
Neptun-MD risteilyohjukset lentää jo 1 000 km ja Hrim-3 (Sapsan) lentää 500-700 km.
Ukrainan armeijan massiivinen tappio – Venäjä ottaa käyttöön salaisen uuden aseen, joka aiheuttaa valtakunnallista paniikkia!!
https://www.youtube.com/watch?v=UJwbODBzJGU
Paniikki varmaan päällä uusnatseilla Sumyssa, jos aikoo säästää henkensä, on yritettävä piiloutua ja antautua niin etteivät omat murhaa !
https://www.youtube.com/watch?.v=UJwbODBzJGU
Ruslan belov-MÄTÄPAISE -You Tube-
Hyvä Ukraina!
"Ukrainan ballistinen ohjus siirtymässä massavalmistukseen"
Mitä massaa siitä valmistetaan?
"Ukrainan ballistinen ohjus siirtymässä massavalmistukseen"
Mitä massaa siitä valmistetaan?
Ukraina lisännyt valtavasti omaa asetuotantoaan- Jo nyt Länsi ja Nato kuin myös USA-kiinnostunut tekemään sopimuksia ennen näkemättömistä tulevaisuuden aseista!!
Ukrainalla on valtava tietämys lähes joka alalla-
Brittilehden haastatteleman Jack Watlingin mukaan Ukrainan ongelmana on, että vaikka sillä on tarvittava teknologia torjuntadroonien tai -lennokkien tuottamiseksi, itse tuotanto on vielä skaalaltaan liian pientä.
Ukrainan masan tuotanto ei siis riitä... 🤔
Kovaa vauhtia kasvaa. 4,5 - 5 miljoonaa droonia, pääosin FPV-rynnäkködrooneja ja 100 000 pitkän kantaman asetta vuosittain.
Noin 500 itseliikkuvaa Bohdana haupitsia vuodessa.
Onko tämä Jack Watling käynyt Ukrainassa? Vai kuka sanat ja lauseet latasi hänen suuhunsa-!
Ukrainan ballistinen jööti siirtymässä aloittajan ahteriin :) !
Puolet ATACMSää suurempi taistelukärki ja ATACMSän 300 km kantaman sijaan 500-700 km kantama Hrim-2/Sapsan-hypersoonisella ohjuksella. Sen nopeus on Mach 5,2 ATACMS Mach 3 sijaan. Siinä on suojautumista kun niitä tuotetaan massoittain.
Ukrainan ballistinen jööti siirtymässä aloittajan ahteriin :) !
Lähtee sitten paljon muutakin kuin peräpukamat! 👈😁✌ Siivet selkääni sain! Hih,,iiihh!!
Saksan ja Ukrainan ohjusprojekti etenee toimituksiin
Ukrainan asevoimat saa heinäkuun loppuun mennessä ensimmäisen erän Saksan rahoittamia ja paikallisesti Ukrainassa valmistettuja pitkän kantaman ohjuksia.
Asian vahvistaa Saksan puolustusministeriön Ukrainan sotilaallisen tuen koordinoinnista vastaava kenraalimajuri Christian Freuding Kyiv Postille.
Ukraina saa aseet ”tämän kuun loppuun mennessä”, Freuding totesi ja lisäsi, että niitä saapuu ”suurina kolminumeroisina määrinä”.
Saksan liittokansleri Friedrich Merz kertoi toukokuussa, että maiden puolustusministerit ovat allekirjoittaneet aiesopimuksen Ukrainassa valmistettujen pitkän kantaman asejärjestelmien hankkimisesta.
Ohjusten kantamalle ei aseteta rajoituksia, Merz lisäsi.
Saksalaislehti Bildin mukaan ohjusten kantama on yli 2 000 kilometriä, joka ulottuu syvälle Venäjän alueelle, mukaan lukien Moskovan sekä Pietarin alue sotilas- ja teollisuuslaitoksineen.
Merz ilmoitti toukokuussa, ettei Saksa enää kerro julkisuuteen asetoimituksista Ukrainaan.
Merz ilmoitti toukokuussa, ettei Saksa enää kerro julkisuuteen asetoimituksista Ukrainaan.
Mahtavaa! Kikkelis...kokkelis! Mitäs läksit Kääpiö...nii...iin!! "Erikoishulluus" etenee suunnitellusti-Koko Ukraina 90-Vuotta! Aika kaukana tavoitteista (Kiova 3-päivää koko Ukraina 3-Viikkoa) nyt 4-Vuotta ja 17% Miehitetty onko edes sitäkään
Pokrovsk on kyykkäämässä, pahasti kaaoksessa.
Ukrainan ohjukset massan valmistukseen.
Siis maa johdettiin sotaan ilman omaa kykyä valmistaa ohjuksia, luottaen muiden lahjaohjuksiin.
Sotaan Ukrainan ohjasi Venäjä hyökkäämällä rikollisesti Ukrainaan.