Alko julkaisee kuukausittain tilaston myydyimmistä alkoholijuomista. Lisäksi tilastosta näkyy Top-30, eli eniten myyvät Alkon myymälät.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/492194a9-4054-45f8-bf17-637fd861defd
Tässä myyntitilastossa Espoo on aivan ylivoimaisen osaava ja pätevä. Myynniltään neljä suurinta Alkoa osuu Espooseen.
1. Leppävaara Sello
2. Matinkylä Iso Omena
3. Espoonlahti Lippulaiva
4. Tapiola Ainoa
Juomingit tekevät täällä kauppansa. Kuulemma olisi enemmän kirkkaan viinan sijasta viinipainotteista se juominen. Mutta alkoholia kuin alkoholia. Paljonhan sitä täällä kuluu.
Espoolaisille viina maittaa. Neloisvoitto koko maan vertailussa.
3
182
Vastaukset
- Anonyymi
Muut suuret kaupungit ei espoolaisille tässä kisassa pärjää. Tällaiset ovat niiden sijoitukset Espoon neljän myymälän kärkijoukon jälkeen.
6 Helsinki Kannelmäki Kaari
8 Vantaa Tammisto Citymarket
9 Turku Kupittaa
13 Tampere Lielahti Citymarket
Tämä kisa takaa sen, että Espoossa on iloista ja viinivalintojen kanssa sivistynyttä porukkaa myös jatkossa. - Anonyymi
Minä olisin olettanut että tunnettu happamien juomien tykkääjien kaupunginosa Tapiola olisi tämän myyntilistan kärjessä.
Tapiolassa on keskimääärin pikkasen varakkaampaa väkeä. Niillä on perhekuntina varaa ostaa niin crack-kokaa kuin joka viikko useita pulloja punaviiniäkin. - Anonyymi
Tällainen vääristynyt lukema syntyy yksinkertaisesti siitä syystä, että Espoossa on asukaslukuun suhteutettuna selvästi vähemmän Alkon myymälöitä kuin Helsingissä ja Vantaalla.
Helsinki: .... 39 Alkoa. Yhtä Alkoa kohden 16.844 asukasta
Espoo: ........ 10 Alkoa. Yhtä Alkoa kohden 29.200 asukasta
Vantaa: .......10 Alkoa. Yhtä Alkoa kohden 23.700 asukasta
Kun myymälöitä on harvassa, keskittyvät ostot yhteen myymälään suurelta ihmisryhmältä.
Jos Espoossa olisi suhteessa yhtä paljon Alkon myymälöitä kuin Helsingissä, niitä pitäisi olla täälä melkein tuplasti, eli 17 myymälän verran. Silloin yksittäisen myymälän myyntimäärätkin alenevat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2125004
- 373382
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352908Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412783- 252438
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682267Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192148Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311810Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.821435