Mites on, olen muuttamassa toiselle paikkakunnalle mutten halua luopua ostamastani asunnosta. Kyseessä on ensiasunto.
Olen jostain kuullut / muistelen että väh 2 vuotta niin sitten vai koskeeko tämä vain myymistä?
Kaipaan infoa!
Ensiasunto vuokralle
k.a.t.a.y.a.n.a
2
962
Vastaukset
- Kati
Tuo 2 vuoden sääntö koskee asunnon myymistä, eli sinun on asuttava asunnossasi 2 vuotta jotta voit myydä sen verovapaasti.
Mutta huomioi myös se jos asunnostasi on velkaa, et voi enää vähentää verotuksessa ensiasunnon velan korkoja jos pistät asunnon vuokralle. Sinulla on kuitenkin oikeus vähentää tulonhankkimisvelan korot,eli asunnon vuokraus on pääomatuloa josta voidaan vähentää tuo velan korko. Kannattaa kysyä verovirkailijalta neuvoa.- K.a.t.a.y.a.n.a
Pitääkin syksyllä mennä käymään verottajan luona :o)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422081- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461272Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50982- 41806
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637