Talousnero Riikka Purra tahtoo markan takaisin. Koska Euro on liian vakaa ja hinta korkealla. Hän haluaisi että voimme devalvoida rahan arvon eli alentaa sen arvoa.
Ymmärtääköhän talousnero Purra, että devalvaatiossa bensan hinta kolminkertaistuisi. Se nostaisi kaikkia kuluja logistiikan vuoksi. Lisäksi valtionvelka kaksinkertaistuisi koska se on euromääräistä velkaa, jos siirtyisimme markkaan.
Taloustaituri Riikka Purra
23
228
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittajalle! Ei Purra ymmärrä! Eikä kukaan muukaan persu.
- Anonyymi
Eihän ne ymmärrä mitään.
- Anonyymi
Vain Sanna osaa ja ymmärtää!
- Anonyymi
Vieläkö joku ihmettelee, että persuja sanotaan tyhmiksi?
- Anonyymi
Ei ihmettele .
- Anonyymi
Sinua sanotaan tyhmän lisäksi iökeäksi.
- Anonyymi
EUR
- Anonyymi
Purra tekee korjausliikettä "rahaa on demareiden" töppäyksien takia.
Annetaan hänen tehdä työnsä ja hutkimme vasta sitten.- Anonyymi
Päivän paras aivopieru!
-. Sanna Marinin toimilla, oli tarkoitus, suunitelma sekä sielu! - Anonyymi
Älä jaksa
- Anonyymi
Kaikkea ei voi osata, mutta valtiovarainministeri.
- Anonyymi
Ja tyhmä
- Anonyymi
Jokaisen luulisi käsittävän, että nimenomaan ylivahva €URO tukahduttaa Suomen vientiä todella pahasti.
Ei Suomen talous kasva kun valuutta ei jousta. Ei kannata morkata markkaa kun me EUROn takia olemme tässä jamassa....onko ihanaa?
Naurettavia heittoja bensan hinnan "kolminkertaistumisesta", vaikka aloittaja tajuaa itsekin tuon pepusta vedetyksi.
Kun bensassa on murto-osa tuontiölyn osuutta ja 70 prosenttia veroa, niin eipävoisi bensa paljoa kallistua markka-devalvaation jälkeen.
Devalvaatio parantaisi myös kotimaisen tuotannon asemaa kun tuontitavarat kallistuisivat enemmän. - Anonyymi
"Ymmärtääköhän talousnero Purra, että devalvaatiossa bensan hinta kolminkertaistuisi. "
Päivän paras aivopieru! Juuh, Euro on liian vakaa ja hinta korkealla. Siksikö suomella on euroon liittymisen jälkeen valtionvelka kasvanut karrikoiden 10 miljardia/ vuosi, samoin koko eurooppa on velkantunut siihen malliin että kaikki rajoitteet ovat iloisesti unohdettu.
Tilanne on absurdi kun velat on tehneet maailmaa halaileva vasen siipi, samalla ajaen koko maanosaa vihaamiensa raharikkaiden hallinnoitavaksi, joilla on pohjaton kassa. Toki tavankansallakin halua olisi olla rikista mutta kyky siihen ei riitä, siksi on reteetä elää velaksi valan päälle, tyhmimmänkin pitäisi ymmärtää että tällaiselle tielle tulee loppu jossain kohtaa.
Jokainen jonka mielestä nykyhallituksen toimet on hanurista voi koittaa elää pikavipeilla ja sukulaisten takaamilla lainoilla ilman että makselee niitä pois, ja katsoa pitkällekkö leikki jatkuu.
Toki itsekkin jo epäilen voiko näitä raunioita enää pelastaa, suomen kuin koko eurostoliitonkaan.- Anonyymi
Persut ottavat enemmän velkaa kuin yksikään aikaisempi hallitus.
- Anonyymi
Aloittajan huumevieroitus epäonnistui pahasti.
- Anonyymi
Ja se näkyy yhä Sanna Marinin naamasta.
pahasti.
- Anonyymi
Tahtoo turpaan
- Anonyymi
En ole kuullut purran puheita markasta mutta yksi on varmaa:
vaalikusetus on aloitettu, kannatuksen lähestyessä nollaa, tällä hetkellä enää ehkä 5 % todellisuudessa.
muistakaa, että porrrrrrvari-koneisto vääristelee lukemia, omaan pussiin, kuten kusettivat teitä suuressa puhalluksessaankin:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17652671/tiesitko-etta-suomen-100-000-suurituloisimmalle-jaettiin-perati-50-mrd-euroa-rahaa
mafia vaikenee visusti tästä TOTUUDESTA, tiedät silloin, että Haans on oikeassa !
t. haans.sea - Anonyymi
Katos demari trolli on Putinin rakkikoira.. Samanlaiset valheet joka asiassa.
- Anonyymi
Miks jaappaat persuista, vieläkin.?
Täystuho silakka paskacöccäreethän ne on vaalivilpeillä puikoissa, ihan niinkuin juuri ennen sitä hullu-hitlerin opetaatio barbarossaa ja sitä nazizekoilua.- Anonyymi
Raha-asioista vastaava ministeri on valtionvarainministeri Riikka Purra.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220- 1161220
Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per50963- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40805
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721