Pelastuminen mormonismissa

Anonyymi-ap

Jo Tapani täällä kertoi, että parhaammekin tehtyämme pelastumme vain armosta.

Tämä on yksi asia, joka erottaa mormonismin kristinuskosta. Kristinuskossa ei tarvitse itse tehdä mitään, vaan pelastumme Jeesuksen sovitustyön kautta. Mormoni ei voi koskaan tietää, onko hän tehnyt tarpeeksi.

7

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Reilut kymmenykset ja paastouhrit tulee maksaa mukisematta päästäkseen edes mormonien kolmanteen taivaaseen. Oman planeetan ja useampien vaimojen saaminen onkin sitten jo vaikeampaa. Varmaan siihen pääsevät vain Joseph Smithin kaltaiset täydelliset miehet.

    • Anonyymi

      " Kristinuskossa ei tarvitse itse tehdä mitään, vaan pelastumme Jeesuksen sovitustyön kautta."
      Ensimmäiseksi huomauttaisin ettei yhtenäistä kristinuskoa ole olemassa, vaan se on jakaantunut moniin lahkoihin ja kirkkoihin. Niillä jokaisella on omat vaatimuksensa pelastukseen.
      Esim. helluntailaisuus vaatii ns. upotuskastetta, katolilaisuudella on omat vaatimuksensa ym.
      Toiseksi, väite, että kristinuskossa " ei tarvitse itse tehdä mitään" saattaa itse uskonnon outoon valoon. Jo elämän realiteetit opettavat, että ihmisen pitää tehdä oman osansa menestyäkseen. Sen vuoksi pitäisi olla myös itsestään selvää, että pelastuakseen ihmisen pitää itsekin jotakin, jonka vuoksi Kristuksen sovitus ei yksin riitä.

      On hyvä muistaa, että Jeesus tuli pelastamaan meidät synneistämme, ei synneissämme. Se, että ei tarvitse tehdä parannusta merkitsisi synneissä pelastumista.

      • Anonyymi

        Ei mitään.... Ota lääkkeet ajallaan!


    • Anonyymi

      Myönnän, että historiallinen Jeesus oli olemassa. Jeesuksen rooli kuolemansa jälkeen onkin sitten vähän niin ja näin. Valitettavasti mistään ei ole todisteita ja jos joku uskaltaa todisteita pyytää niin sitä pidetään jotenkin sopimattomana. Eihän maallisissakaan asioissa luoteta vain jonkun sanaan, todisteet pitää löytyä. Onko joku auto luotettavampi kuin toinen? Testit ja tilastot osoittavat sen ei se, että minä hoen, että tämä auto on parempi. Ihmiset menevät mukaan kaikenlaiseen hömpötykseen, eivätkä uskalla myöntää (edes itselleen), että tuli tehtyä paha virhe ja vaihtaa kurssia.

      • Anonyymi

        Minulla on Lada, se on paras!


    • Anonyymi

      Oliko Apostoli Paavalikin Mormoni? Pyhä Henki lähetti hänet matkaan julistamaan ja perustamaan seurakuntia suurina tekoina. Ja ahkeroi pelastuakseen ankarasti. Jopa omin käsin teki telttoja jotta ei olisi rasite.

      Olen nähnyt elämäni aikana vain pari lähetyssaarnaajaa. He vaikuttivat olleen täynnä Pyhää Henkeä. Eivät juurikaan ahkeroineet minulle saarnatakseen vaan jäivät mieleeni ihannekuvana Pyhän Hengen kasteesta.

      Vaikka pelastus olisikin armosta ja uskosta Aabrahamkin teki tekoja, joista tärkein oli saarnata Jehovan nimeä ja kunniaa Kaananin maan asukkaille esikuvansa avulla.

      Parannus ja kääntymys on jatkuvaa niille jotka ovat alennetut ja päätyneet orjan asemaan. Heidän syntejään ei ole otettu pois sormia napsauttamalla vaan he kamppailevat alati parannuksen kanssa.

      Sopii siis Mormoneja nuhdella ja patistaa siveellisyyteen ja moraaliin korkeaan. Se on jo Sakarjan kirjassa asetettu sillä Neljä sarvea vastustaa neljää Seppää. Koska epäilee näitä haureuden hengestä.

    • Anonyymi

      Armosta pelastuu ne, jotka uskovat RAAMATUNMUKAISESTI!!!!!!
      HEITÄ EI OLE enää paljoa elossa, Eksytys ollut tehokasta!
      Mormoneja he eivät ole yksikään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      196
      11791
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6206
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5146
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      43
      4902
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4480
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4383
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3855
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1867
    Aihe