Jeesus-laput katuvaloissa

Anonyymi-ap

Voisitteko poistaa ne Jeesus-laput katuvaloista. Pylväitä ei ole tehty niitä varten ja ne on sähköyhtiöiden omistamia. Moni on traumatisoitunut uskonnoista, eikä mielellään katselisi näitä ilmoituksia. Ne lisäävät ahdistuneisuutta eikä se kai liene tarkoitus?

On toisiakin kohteliaampiakin tapoja levittää omaa sanomaa. Huomaavaisuus ja kohteliaisuus jos mikä on kristillisyyttä.

17

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainut tapa valaistua Jeesuksen avulla.

      • Anonyymi

        Mihin se Jeesus ledejä tarvii?onko sillä hämäränäkö?


    • Anonyymi

      Korkki jo KIINNI!

    • Anonyymi

      Jehovan todistajat eivät liimaile lappuja. Niiden takans ovat vapaiden suuntausten (helluntai yms) edustajat.

      • Anonyymi

        Ei Jehovan todistajia sentään ihan kaikesta voi syyttää, vaikka ovatkin saaneet paljon pahaa aikaan.
        Mutta kuulemma naapuri kaupungissa, tai sen vieressä Jehovan todistajat ovat jonkin yhteiskristillisen kampanjan materiaalia hyödyntäneet kotikäyntityössään.

        Ovat siis käyneet jossain kristillisesä kirkossa hankkimassa materiaalia! Eikö se ole ankarasti kriminalisoitu heidän keskuudessaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei Jehovan todistajia sentään ihan kaikesta voi syyttää, vaikka ovatkin saaneet paljon pahaa aikaan.
        Mutta kuulemma naapuri kaupungissa, tai sen vieressä Jehovan todistajat ovat jonkin yhteiskristillisen kampanjan materiaalia hyödyntäneet kotikäyntityössään.

        Ovat siis käyneet jossain kristillisesä kirkossa hankkimassa materiaalia! Eikö se ole ankarasti kriminalisoitu heidän keskuudessaan?

        Mikä "väärän uskonnon" materiaali voisi kelvata? Demoneja ne näkee kaikkialla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä "väärän uskonnon" materiaali voisi kelvata? Demoneja ne näkee kaikkialla.

        Se löytyi, en heti muistanut kun en ollut itse mukana. Kuinka laajaa materiaalin käyttö on ollut,en tiedä. Voi toki olla vain yksittäistapauskin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se löytyi, en heti muistanut kun en ollut itse mukana. Kuinka laajaa materiaalin käyttö on ollut,en tiedä. Voi toki olla vain yksittäistapauskin.

        Sivusto toimii vieläkin, tarjolla on mm. keskustelu apua.


    • Anonyymi

      Anonyymi 2025-06-17 11:53:39

      " Ei Jehovan todistajia sentään ihan kaikesta voi syyttää "

      Mutta vastuuta he eivät ota mistään, vai mistä ottaisivat.

      Kauheata, hyvin kauheata on että he vievät mielenterveyden.

      Tästä: https://veljesseura.org/foorumi/viewtopic.php?t=9376

      Ja yksityiskohtia he eivät anna lukea, hyvä jos linkitys tässä säilyy asiasta lukemiseen. Suorat tiedot tällä foorumilla poistetaan.

      Lapsilta ottavat jäätelörahatkin.
      Tekniikkana on puhua ensin valtakunnansalissa maailmanlopun kauheuksista, sitten antaa lasten ymmärtää, että täytyyhän jehoovan sydän heltyä ja se ottaa huomiooon jos lahjoittaa heille rahalahjan.

      Rangaistukset ovat omansa. Jos joku pääsee selville likaisesta pelistä, sanoo jotakin väärennetystä Raamatusta, että tuotetaan Uskontojen uhrien tuki r.y:n suurin asiakasryhmä, että vanhat maailmanloput pimitetään määräämällä vanhat vartiotornit hävitettäviksi, tai muusta sellaisesta, niin annetaan mökötystuomio, kukaan ei saa vastata puhujan tervehdykseenkään.

      Ja tämähän paljastaa sen, että mielenhallinta toimii, on retkahdettu lahkoon ja totellaan sokeasti mitä sanotaan. Toveri, jonka kanssa toistettiin eilen iskulausetta "meillä on rakkaus keskuudessamme" ei saa enää vastausta tervehdykseensä.

    • Anonyymi

      Se ettei tervehditä on henkistä väkivaltaa ja osoittaa erittäin huonoa käytöstä. Tälläiseenkö järjestö kehottaa? Varsinaista tekopyhää keskinäistä rakkautta.

      • Anonyymi

        Kadulla ei tervehditä, mutta kokouksessa ulkokultaisesti yritetään olla niin mieliksi.


    • Anonyymi

      Lahkohan myös murhaa verensiirtokiellollaan.

      1 Kor. 10:27 Jos joku, joka ei usko, kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan
      -siis myös veriruokia.

      Tuota jaetta en ole kuullut vartiotornin käsittelevän. Ohimennyt, kansakoulupohjaiselta vartiotorniseuran hallintoelimeltä.

      Heidän lehtensä Consolation v. 1940 kuitenkin kehui verensiirron.

      Verensiirtohan on elinsiirto, ei syömistä.

      5 Moos. 15:23 Vain verta älä syö
      Tämän Jeesus kumosi
      Gal. 3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta

      • Anonyymi

        Oletko käynyt verenluovutuksessa ?


    • Anonyymi

      Ihan sama kuka, tehkää hyvä työ ja puhdistakaa pylväät. Kyllähän me kaikki jo Jeesuksen tunnemme tai ainakin tiedämme. Mainostaminen on tarpeetonta ja kaikkea informatiota on jo ihan liikaa. Ristiriidat vain lisääntyvät.

    • Anonyymi

      Anonyymi 2025-06-18 16:32:15

      "Oletko käynyt verenluovutuksessa ? "

      Me jt:t arvostelemme verenluovuttajia Raamatun vastaisuudesta, emmekä luovuta verta. Me kuitenkin saamme käyttää verensiirron tarpeeseemme muiden luvuttaman veren fraktioita, koska vartiotorni on antanut fraktiot puheenaiheeksi, jotta ei kiinnitettäisi huomiota siihen että UT sallii veren syömisenkin.

      1 Kor. 10:27 - Jos joku, joka ei usko, kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan
      -siis myös veriruokia

      Jeesus poisti lain, Mooseksen lain verisäännötkin

      Galatalaiskirje 3:13 Kristus on lunastanut meidät lain kirouksesta,

      • Anonyymi

        Itsekään et noudata Raamattua kun näin kehotat verensyöntiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itsekään et noudata Raamattua kun näin kehotat verensyöntiin.

        "näin kehotat verensyöntiin."

        Se on tuossa jakeessa se kehotus. Kun kaikkea kehotetaan syömään.

        1 Kor. 10:27 - ...." syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan"

        Onko tuo tosiaan vaikea ymmärtää ?

        Kristillistä koettelee se verensiirtokielto, sitä ei kielletä Raamatussa, ja jt-lehti Consolation on sen kehunut 1940.

        Vartiotorni on julkaissut numeron, jossa esittelee pikkulasten valokuvia, ja leuhkii että on ottanut heidät hengiltä verensiirtokiellollaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      104
      3066
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2415
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1956
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1510
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1480
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1385
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      912
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      897
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      769
    Aihe