Jeesus ei ollut kristitty

Anonyymi-ap

vaan muslimi ja Jumalan poika, miettikää sitä ajatuksella.

15

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eeva ja Maria oli porttoja.

    • Anonyymi

      Jos Jeesus edes oli joskus oikeasti olemassa, tarinat hänestä ovat ajalta 600 vuotta ennen Islamin keksimistä.

      • Anonyymi

        Jeesuksen syntymästä aloitettiin ajanlasku uudelleen. Sinäkin kunnioitat Hänen syntymäänsä joka kerran, kun kiurjoitat vuosiluvun. Nyt on meneillään vuosi 2025 jKr (jälkeen Kristuksen syntymän).

        Muhamettilaisuuden arvellaan keksityn katolisen pakanakirkon piirissä. Se sitten tarjottiin tuolle Muhamedille valmiiksi kirjoitettuna. Siihen täytyi ottaa mukaan Jeesus, tosin vain profeetaksi alennettuna. Jeesuksen historiallinen totuus oli silloin niin hyvin tiedossa, että ilman Jeesusta koraanissa ei olisi ollut yhtään uskottavuutta.

        Muhamettilaiset odottavat 'mahdiaan', joka on Raamatun antikristus. Me uskovat kristityt odotamme Jeesusta tempaamaan meidät ylös juuri ennen kuin tuo suuren ahdistuksen aika, seitsemän vuotta, alkaa. Jumala ei halua kenenkään joutuvan helvettiin. Teille muhamettilaisillekin on varattuna taivaspaikka. Oma valintanne on, otatteko sen vastaan. Mitään omia tekoja ei tarvita, vain usko siihen, että Jeesus sovitti verellään koko maailman synnit, ja sen vastaan ottamista oman syntisyytemme kohdalle.


    • Anonyymi

      Jeesus musIimi? HAHAxD Tiesitkö, että isIam syntyi vasta n. 600 vuotta Jeesuksen kuoIeman jälkeen? Ai et? No nyt tiedät. Jeesus, eli oikeammin Yeshua, tai Yahushua, oli juutaIainen.

      • Anonyymi

        Immanuel!


    • Anonyymi

      Joo ei maailman siellä suunnalla ole Kristittyjä.

    • Anonyymi

      Islamin keksi 630jKr Mohammad niminen arabi, muslimi on se joka pitäytyy Koraanissa ja haditheissa joka päiväisessä elämässä orjallisesti. Jeesuksen elinaikana ei ollut olemassakaan islamia, kuinka siis Jeesus olisi voinut olla muslimi?

      Jeesus on juutalainen, kuningas Daavidin poika mutta myös Jumalan Poika koska Hänen Isänsä Pyhän Hengen kautta hedelmöitti neitsyt Marian munasolun jakautumaan eikä siis miehen siemenestä. Ihmisellä on 2x23 kromosomia, mutta Jeesuksella oli 2x24 kromosomia joka teki Hänestä ainut laatuisen, täydellisen ja puhtaan ihmisen ilman ihmisen syntiperimää siihen tehtävään jonka Jumala oli Hänelle asettanut sen lupauksen mukaan kuin Jumala oli luvannut Evalle kun syntiinlankeemus oli tapahtunut.

      Jeesus on se luvattu Messias joka pois otti maailman synnin. Uskomalla Häneen ihminen pelastuu synnin tuomiolta joka on Helvetti, vain Jeesuksen Kristuksen veri voi pestä ihmisen synnin saastan pois joka on Jumalan armoa, sitä ei kukaan voi ansaita eikä sitä voi ostaa, sen ihminen saa lahjaksi uskon kautta.

      Jeesuksen täytettyä tehtävänsä ristillä Hän käski opetuslapsensa levittämään tämän Evankeliumin kaikille kansoille maan ääriin saakka. Pian uskovia alettiin kutsumaan kristityiksi Kristuksen mukaan. Jeesus sanoi "Minä Olen Tie, Totuus ja Elämä, ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin Minun kauttani", tämä sulkee kaikki harhapolut pois jotka johtavat iankaikkiseen kadotukseen.

      • Anonyymi

        Ilmoita asiaton sisältö


        Loukkaava sisältö

        Henkilökohtaiset tiedot
        Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.


    • Anonyymi

      joka kieltää Jumalan Pojan Jeesuksen Kristuksen lihaksi tulleeksi kuollut ja ylösnoussut Herra.
      ei ole pelastusta.

      kyllä sinulle eksyttäjä valkenee kun kuolet.

    • Anonyymi

      Vaikuttaa varsin epätodennäköiseltä, että Jeesuksen aikaan olisi ollut yhtään muslimia maailmanssa. Kun Jeesus käski synittömän heittämään ensimmäisen kiven, kukaan ei heittänyt. Näin kivitystuomiota ei voitu toteuttaa, kun Jeesuskaan ei sitä synnittömänä kannattanut.

    • Anonyymi

      Jeesus oli todistetusti historiallinen henkilö. Muhammedin olemassaolosta ei ole mitään todisteita.

      • Anonyymi

        Mohammad ilmeisesti eli ja perusti islamin, mutta vasta n.
        600 vuotta Jeesuksen maan päällä olon ja kristinuskon syntymisen jälkeen,
        eikä näin ollut sitä mitä aloitus virheellisesti väittää.
        Kerrotaan että saatana saneli Muhamedille Koraanin sisällön, joka sieltä täältä karkeasti kopioi jotain otteita niin juutalaisuudesta kuin kristinuskostakin/raamatusta (eli otti siis vain jotain vaikutteita teoksensa tekoon). Koraani on ikään kuin jokin irvikuva/nurinniskoin käännetty opus "raamatusta" eikä sillä ole osuutta eikä tekoa raamatun, kristinuskon eikä Jeesuksen Kristuksen kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mohammad ilmeisesti eli ja perusti islamin, mutta vasta n.
        600 vuotta Jeesuksen maan päällä olon ja kristinuskon syntymisen jälkeen,
        eikä näin ollut sitä mitä aloitus virheellisesti väittää.
        Kerrotaan että saatana saneli Muhamedille Koraanin sisällön, joka sieltä täältä karkeasti kopioi jotain otteita niin juutalaisuudesta kuin kristinuskostakin/raamatusta (eli otti siis vain jotain vaikutteita teoksensa tekoon). Koraani on ikään kuin jokin irvikuva/nurinniskoin käännetty opus "raamatusta" eikä sillä ole osuutta eikä tekoa raamatun, kristinuskon eikä Jeesuksen Kristuksen kanssa.

        Ja lisään vielä: Kristinusko syntyi vasta Jeesuksen ristiinnaulitsemisen, kuoleman ja ylös/taivaisiinnousemisensa jälkeen.


    • Anonyymi

      Jeesus oli samalla tavalla muslimi kuin Paavo Väyrynen on seuraava presidentti.

    • Anonyymi

      Jeesus oli juutalainen
      Jeesus oli kansalliselta taustaltaan juutalainen. Uuden testamentin ensimmäinen lause kertoo sen heti: ”Jeesuksen Kristuksen, Daavidin pojan ja Abrahamin pojan, sukuluettelo.” (Matt. 1:1) Abraham on juutalaisten kantaisä. Jeesuksen juutalaisuus käy myös ilmi esimerkiksi seuraavasta jakeesta: ”Kaikkihan tietävät, että meidän Herramme on noussut Juudan heimosta…” (Hepr. 7:14) Sanasta ”Juuda” muodostuu sana ”juutalainen”.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      199
      6974
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2056
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1698
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1258
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1128
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1016
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      949
    Aihe