Kokoomuksen kansanedustaja sai vaalitukea valtionyhtiöltä (miten tämä ei ole korruptiota)?

Anonyymi-ap

Valtionyhtiö Cinia tuki Jarno Limnéllin (kok) kuntavaalikampanjaa ostamalla kolme 395 euron hintaista seminaarilippua.

Suomen valtion enemmistöomistuksessa oleva tietoverkko-, kyberturvallisuus- ja ohjelmistopalveluja tarjoava Cinia tuki kevään kuntavaaleissa yhtä ehdokasta, kansanedustaja Jarno Limnélliä (kok). Limnéllin vaalirahoitusilmoituksen mukaan Cinia tuki hänen kuntavaalikampanjaansa 1 185 eurolla. Limnéll sai yrityksiltä 31 404 euroa, josta Cinian osuus oli 3,8 prosenttia. Vaalirahoitusilmoitusten mukaan Cinia ei tukenut muita ehdokkaita kuntavaaleissa. Limnéll, 51, sai vaaleissa 6 444 ääntä ja oli ylivoimainen ääniharava Espoossa. Limnéll ei käyttänyt vaaleihin lainkaan omia varojaan, vaan rahoitus tuli lähes kokonaan yrityksiltä.

Osti kolme kallista seminaarilippua Valtio omistaa Ciniasta 77,5 prosenttia. Yhtiön muut omistajat ovat Keskinäinen eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen ja Pohjola Vakuutus Oy (11,25 prosenttia kumpikin). Iltalehti kysyi Cinian talousjohtaja Antti Hongalta maanantaina, miten Limnéllin vaalikampanjan tukeminen liittyy yhtiön liiketoimintaan. Honka pyysi kääntymään asiassa yhtiön viestinnän puoleen. Neljä tuntia myöhemmin yhtiön viestintä vastasi sähköpostitse IL:n kysymyksiin. Tammikuussa 2025 kolme cinialaista osallistui turvallisuusseminaariin, jonka isäntinä toimivat Jarno Limnéll ja Juha Hakola. Osallistumiskustannus oli yhteensä seminaarin järjestäneelle Turvallisen huomisen Suomi ry:lle 1185 euroa kolmelta henkilöltä, yhtiö kertoo.

Helsingin kaupunginvaltuustoon valitun Hakolan ja Espoon kaupunginvaltuustoon valitun Limnéllin tukiryhmä on Turvallisen huomisen Suomi ry. Poliisitaustainen Hakola on kokoomuksen entinen kansanedustaja (20072011). Kyberturvallisuuteen erikoistunut Limnéll on puhunut julkisuudessa paljon Venäjän hybridivaikuttamisesta ja merikaapeleista. Ex-toimitusjohtaja päätti asiasta Cinian mukaan yhtiön yhtenä tehtävänä on digiyhteyksien ja kyberturvallisuuden vahvistaminen, mikä liittyy suoraan sen liiketoimintaan.

Esimerkkinä tästä ja omaa toimintaansa tukemaan Cinialla toimi vuosina 20152020 Kyberturvallisuusneuvosto, johon kutsuttiin jäseniksi yrityksen ulkopuolelta suomalaisia alan huippuosaajia Cinian hallituksen ja johtoryhmän jäsenten lisäksi. Alkuvaiheessa myös Jarno Limnéll toimi Cinian kyberturvallisuusneuvostossa ulkopuolisena asiantuntijana. Yhteistyötä huippuosaajien kanssa on jatkettu liiketoimintalähtöisesti myös vuoden 2020 jälkeen. Kuka Ciniassa on päättänyt kyseisestä tukisuorituksesta Jarno Limnéllille?

Päätös osallistumisesta tehtiin 31.12.2024 asti toimineen Cinian toimitusjohtajan johdolla perustuen läheisesti Cinian liiketoimintaan liittyvään ja tärkeäksi koettuun aihepiiriin. Päätöksen tehnyt Cinian pitkäaikainen toimitusjohtaja Ari-Jussi Knaapila jäi eläkkeelle vuodenvaihteessa. Uudeksi toimitusjohtajaksi nimitettiin Jaakko Tapanainen. Onko Cinia tukenut muita ehdokkaita kuntavaaleissa 2025 tai muissa vaaleissa?

Cinia ei tue ehdokkaita kunta- tai muissakaan vaaleissa ja tiedossa ei ole muita vastaavia tapauksia.

Iltalehti ei tavoittanut Jarno Limnélliä maanantaina kommentoimaan asiaa.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f00a19b0-cd87-4025-a3f2-dd18b03ab7ce

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

        Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
        Ikävä
        93
        2129
      2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

        Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
        Apua aloittelijalle
        167
        1557
      3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        74
        1339
      4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

        Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
        Maailman menoa
        240
        1237
      5. No ei sun asunto eikä mikään

        muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
        Ikävä
        73
        1190
      6. Hyvin. Ikävää nainen,

        Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
        Ikävä
        88
        1106
      7. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        151
        1051
      8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        253
        1016
      9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

        Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
        Ikävä
        51
        936
      10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

        Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
        Pyhäjärvi
        88
        901
      Aihe