Harri Seppälä kertoo, palaveria sovittu tytäryhtiöiden toimitusjohtajien kanssa. Onkohan puurot ja vellit sekaisin jo lähtöviivalla niin toimittaja neidolta kuin hallituksen puheenjohtajalta. Eihän hänen tehtävänsä ole ruveta olemaan päällystakki yhtiöiden vastuulosille toimareille😁. Osakeyhtiö laki kannattaisi lukea....
Hjletin juttu tytäyhtiöt
Anonyymi-ap
18691
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Samoin huomasin oikomiseen. Yhtiön hallitus valvoo toimitusjohtajaa ja yhtiökokous valvoo hallitusta. kaupunginhallitus pitää yhtiökokouksen.
Nyt on kolme kaupunginhallituksen jäsentä istumassa eniten hulluilleen yhtiön hallituksessa. Voiko omistajan kontrolli olla millään nykytilannetta parempi.
Kyllä tuolla vahvuudela varustettu tytäryhtiön hallitus pitää tietää mitä hallitus ajatelee asioista joita omistaja ohjaukseksi sanotaa ja sama toisinpäin. Kyllä tiedonkulku pitää piisata molempiin suuntiin. Sitten on vaan se toinen asia jolle kukaan tiedä pelisääntöjä eikä Osakeyhtiön lainsäädätöä, jossa myös vastuuhenkilöt määrätään, samoin kuin kaupungin oma hallintosääntö 74 § joka määrää keiden tulee vastasta tiedonkulusta kun on kyseessä riskienhallinta ja omaisuudenhoito / valvonta.
Ei ole ihme, että kaupungintalon paperisilppuri kärähti, kun on pitänyt niin paljon tuhota tytäryhtiöiden salattavaa aineistoa julkisuudelta.
Turhaan saa Lapuan Sanomien Hjelt pyydellä juttuihinsa Lapuan kaupungin konkurssikypsien tytäryhtiöiden asiakirjoja.
Eihän toimittaja itsekään näitä asioita ymmärrä
Osakeyhtiöiden tiedot ovat julkisia, samoin enoyhtiöiden. Kaikki suhmuroinnit näkyvät.
Seppälä ohittaa heti kaupunginjohtajan. Ei hyvä....
" Osakeyhtiöiden tiedot ovat julkisia " jos niissä on käytetty julkisia vero varoja takauksiin tai panttauksiin 80 % koska kaupunki ei voi taataa 100 % koska valtion myöntämiä tukia ei saa käyttä takauksiin, myös EU kieltää sen.
Aikamoinen säveltäjä seppä tuokin pyrkyri.
Seppälä ollut kallis mies monille firmoille nyt hyvä olla tarkkana kaupungilla
Kerro kuka näistä ?
mitään johtajaa ei ole
Kankare on paras johtaja sitten latva raskun. Eiköhän se Seppälän klopin kuriin pian pistä, kepun avulla.
On oikea järjestys. Seppälä on virkamiestä ylempi.
Mitä siis valittavat lehdessä koko ajan??
On puurot ja vellit sekaisin jos niin luulet
Kaupungin virassa istuu vieläkin kallis seppä.
Mtuistakaa että Kankare on töissä seppälällä/ veronmaksaja
Virkamiehet työskentelee virkavastuulla. Kunnalla kasapäin lakisääteisiä tehtäviä. Näihin kahteen asiaan perehtymällä voi untuvikko poliitikot aloittaa 😀.