Mitä ateistit tekevät?

Anonyymi-ap

Onko teismi vain ateismin puutetta? Eli ateistit olisivatkin seremoniallisessa svengissä mukana, koska joihinkin asioihin uskomattomuus, ei merkitse esim. hengellisten harjoitteiden puutetta tai muun tekemisen puutetta. Mikä on ateistien suhde seremonioihin ja henkisiin harjoitteisiin? Ollaanko niissä mukana?

Miten ateismissa määritellään jumaluudet ja mikä kuuluvaksi teismeihin?

7

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teismi on itsekritiikin puutetta.

      • Anonyymi

        Ateismi on ahdasmielistä uskontovihaa höystettynä ivallisella suvaitsemattomalla suhtautumistavalla teisteihin.


    • Anonyymi

      Ihmiset puhuvat 16 tunnin autofagian jälkeen. 🙄 Kiitos herra oikeiden tietojen antamisesta. Aloitan pitkittyneen paaston tänään. Tavoite henkinen / vapautuminen, vieroitus, käänteinen / poisto inflaatio. P a a s t o... on idän laji harjoitus. Elimistön puhdistus ja henkinen harjoitus. No mitä seuraa .
      Ajatukset selkiytyvät
      72 tuntia vaatii ensin
      Paastoa ja se on aika paljon
      Toisilla alkaa vaikutus nopeammin
      Siis
      P a a s t o + Autofagia
      Automaattinen korjaus elimistössä
      Päässä

    • Anonyymi

      Ateismi tulee sanasta teismi, johon on lisätty kreikan kielestä etuliite "a-", eli oikeastaan suomeksi vain "ei-jumalaan-uskova". Teismi kun tarkoittaa nimenomaan jumaluskoa, eikä muuta henkistä, edes palvontaa.
      Eli ateisti voi uskoa kaikkeen muuhun paitsi persoonallisiin jumaliin, näin ainakin terminologian puolesta. Se mitä arkikielessä ateismilla tarkoitetaan, lienee pikemmin sekulaaria humanismia tai vapaa-ajattelua (omalla kokemuksella, mutta paljon toki ihan vain termin yleistä denotaatiota tarkoitetaan myös). Suosittelen lukemaan Wikipediasivun ateismista ja vierailemaan Vapaa-ajattelijoiden verkkosivuilla.

    • Anonyymi

      kaikkea voittoon liittyvää tutkimusta ja myös pelaamista

    • Anonyymi

      usa:ssa siviilit ovat pelonsekaisin tuntein tämän viimeisen Iranin uhkauksen jälkeen koska he sen kyllä myöskin toteuttavat ydin iskun Usahan jos Trump puuttuu peliin.... ja nyt tarvittaisiin ateistien viisautta tai eli ja vapaa-ajattelijoita jotka lähtisivät rauhanneuvotteluihin sinne Esimerkiksi kaikki Siino laiset ihmiset jotka rakastavat uskovia. Tekemistä korkealla tasolla..

      • Anonyymi

        iranin mannertenvälinen ohjus 🤣


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      63
      10164
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      22
      6929
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      75
      6866
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      100
      6220
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      89
      5436
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      5098
    7. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      66
      4456
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      16
      4350
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      32
      4323
    10. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4160
    Aihe