Juhannustervehdys maailman humanismin päivän merkeissä

Anonyymi-ap

Juhannustervehdys maailman humanismin päivän merkeissä!

Maailman humanistipäivää vietetään vuosittain ympäri maailmaa kesäpäivänseisauksena, joka yleensä osuu kesäkuun 21. päivälle. Humanists Internationalin mukaan päivä on tapa levittää tietoisuutta humanismista filosofisena elämänasenteena ja keinona saada aikaan muutoksia maailmassa.
Päivän vietto alkoi ruohonjuuritasolla 1980-luvulla, kun useat Amerikan humanistiyhdistyksen (AHA) paikalliset osavaltioiden osastot alkoivat juhlia sitä. 1990-luvun alussa ensin AHA ja sitten Humanists International julistivat 21. kesäkuun julistettiin Maailman humanistipäiväksi.

Kesäpäivänseisaustapahtumissa on kaikuja muinaisista yhteisöllisistä kokoontumisista, mikä heijastaa ihmiskunnan syvenevää tieteellistä ymmärrystä maailmasta. Päivä on maailmanlaajuisesti samaan aikaan kalenterissa, mutta sitä vietetään eri puolilla maailmaa monin eri tavoin.

Suomessa ajankohtaan vaikuttaa perinteinen Juhannuksen Juhlinta. Vapaa-ajattelijoilla ja Humanisteilla ei järjestöinä ole toistaiseksi ollut Humanismin päivään liittyviä aktiviteetteja. Kun kaikissa maissa juhannuksella ei ole omasta takaa yhtä haasteellista traditionalista merkitystä, niiden järjestöillä on ollut humanismin päivään liittyviä toimintoja.

Yksillä järjestöillä mainoskampanjoita ja näyttelyjä, toisilla keskustelutilaisuuksia, kursseja ja jopa konferensseja. Kolmansilla on piknk-tapaamisia, joihin kuuluu ruokaa, pelejä ja keskustelua, ja ne ovat myös loistava tilaisuus ottaa lapset mukaan humanistikokoontumiseen.

Jotkut ryhmät ovat hyödyntäneet kesäpäivän seisauksen merkitystä kehittäen juhlallisia rituaaleja, joissa on mukaan musiikkia ja tekstejä, jotka korostavat päivänseisauksen symboliikkaa ja valoa (tietoa), joka tuo meidät pois pimeydestä (tietämättömyydestä).

Vaikka suomalaiset järjestöt eivät järjestäkään mitään tapahtumaan, se ei estä meitä vapaa-ajattelijoita ja humanisteja henkilökohtaisesti vapaasti juhlistamasta kansainvälistä humanismin päivää. Ystäville voi esimerkiksi jo nyt toivottaa hyvää juhannusta ja humanismin päivää 21.6.2025.

Viestiin voi halutessaan liittää vaikkapa linkin Modernin humanismin julistukseen vuodelta 2022, jonka niin Vapaa-ajattelijain liitto kuin Humanistiliitto ovat allekirjoittaneet. https://vapaa-ajattelijat.fi/…/modernin-humanismin-julistus

(Näin Esa Ylikoski liiton fb-sivuilla)

18

521

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kansainvälinen linkki tiedoksi: https://humanists.international/what-is-humanism/world-humanist-day/

    • Anonyymi

      tökeröä pilaa vasliittolainen kirjoittelee ei tosin naurata kyllä

      rajan sulkemisen vastustaja gazanatsien tunnustaja naistensäkittäjien
      hyväksyjä -puolueesta ja venäläisten miehitääjien natsioikeuksien ajaja Kiovassa
      -porukasta

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Persua puhuva kuvittelee, että sodalla ongelmat ratkeavat. Sota voi myös pahentaa ihmisoikeusngelmia. Kuten teki Irakissa. Sotapuheella sodan leviäminen voi osua myös Suomeen.


    • Anonyymi

      Ykosken törkypuolue tukee islamia, jossa hyvin PIENI joukko rikollisia (19, pääasiassa saudi-arabialaista) aiheutti 9/11 - iskulla Irakin sodan

      • Anonyymi

        Hyökkäys Irakiin perustui valheellista "perusteluihin" joukkotuhoaseista. Sen jälkeinen sekasorto ajoi miljoonia pakolaisia. Suomeenkin kymmeniä tuhansia.


    • Anonyymi

      Sotainen persupuhe on vaarallista, koska on vielä hallituspuolue, vaikka kannatus häipyykin.

      • Anonyymi

        Sotakoohotuksesta on humanismi kaukana.


      • Vaarallista on minusta puhe, joka pyrkii jakamaan suomalaisia. Siksi toistan aina, että me emme ole erillisiä lohkoja vaan verkko jossa on erilaisia yhteyksiä. Vapaa-ajattelijain liitto on tästä yksi esimerkki: joukko ihmisiä, joilla on sama mielipide kirkon ja valtion suhteista, mutta aivan erilaisia mielipiteitä vasen-oikea -akselilla, erilaisia harrastuksia, ovat eri ikäluokkia jne.

        Suomi ei sotaa halua, mutta ei sitä halunnut Ukrainakaan. Pakkohan tässä on varautua pahimpaankin.


    • Anonyymi

      Nyt täytyy muistaa, että mm. Elannon S-pankissa FIM ja muissakin Danske ...
      oli jo Ukrainan rahasto jo joitakin vuosia ja Elannossa yli 7000 sijoittaa Ukrainaan

      ja sitten venäläiset ryssivätkoko idean länsimaisesta kehityksestä ja S-pankki
      lopetti rahaston 2013 siis ENNEN Krimin miehitystä

      ja vasliiton pskasakkikehtaa vaatia ryssittäjille jotain oikeuksia muuttaa nousussa
      oleva maa joksikin pskaläveksi Viipurin oblastiksi

      https://www.s-pankki.fi/fi/artikkelit/rahastot-saastajan-apuna/
      Eksoottisilla markkinoilla voi puolestaan joskus käydä heikosti. Näin kävi FIM Ukraine -­rahastollemme, joka jouduttiin lopettamaan koko maan ajauduttua kriisiin", Lilja kertoo.

      • Anonyymi

        Miksi Ykoski ajaa venäläistä kulttuuria Kiovaan vaikka venäläinen Karjala on romahtanut kehitysmaaksi eikä Ykoski itse osaa venäjää?


    • Anonyymi

      Antivapari pitää avausta vaarallisena ja siksi möyhää ketjussa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Puhallat puppua.


    • Anonyymi

      Mitä humanismia on Ylikosken tuessa miehittäjävenäläisille ja tuhokulttuurin ajamisessa Kiovaan? Jokainen näkee venäläisten tuhon jäljet miehitetyssä Karjalassa ja Petsamossa ja suomalsisugrilsisten kansojen tuhoamisen venäläisessä sorrossa

      Ylikoski on tukenut Venäjän miehitystä Silakkaliikkeessä ja panee syylliseksi Ukrainan

      Ja 16.11.2021 (hiukan ennen hyökkäystä) vaatii venäläisille oikeuksia alistaa Ukrainaa ja mitä tahansa Putinin mielen juolahtaa

    • Anonyymi

      Ylikoski lisää vielä 16.11. 2021 venäläismiehitystä tukien
      ""Ukrainan osalta on kuitenkin tosiasia, että vaaleilla valittu presidentti ja olennainen osa parlamenttia syrjäytettiin "torivallankumouksella" eikä parlamentaarisilla rauhanomaisille keinoilla. Ulkomaistakin rahoitusta vallankumoushankkeelle oli""

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18986349/#comment-136139835

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      180
      1452
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1303
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      656
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    9. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      91
      564
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      547
    Aihe