Pöhköt lähtevät hökkeleihin juhannuksena

Miten tyhmä ihminen onkaan, menee huonoihin oloihin luullen sen olevan hienoa. Ei ole ihme, että mökkiläiset juovat aina itsensä tajuttomaksi.
16166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Joku omituinen otus käy ulkovessassakin. Kivaa varmaan paskoa samaan kasaan muiden kanssa ja nauttia tuoksusta.

Äänestä
  • O

    Joo kyllä osaavat olla hulluja, siis miksi mennä johonkin korpeen alkeellisiin olosuhteisiin Juhannuksen ajaksi - siis MIKSI - ?

    - Täällä Kylillä ja keskuksissa saa kaikki mitä tarvii ja voi olla Viihtysssä Asunnossa - !

    - - - Ja ruokaa voi laittaa NykyAjanMukavuuksilla - Eikä missään NokiNuotiolla - !

    O

    Äänestä

Ei sinne ole pakko mennä. Ihan voit rauhassa olla missä olet.
Jos joku kutsuu, sanot olevan muuta menoa tai töitä.
Monet haluavat saunoa, uida, grillata, olla perheen ja tuttavien kanssa.
Se heille suotakoon.

Äänestä

Ei niissä käy kuin eläkeläiset. Ei sellaisiin slummeihin enää kukaan normaali ihminen suostu menemään.

Äänestä
  • Tottakai tuollaiset mökkipaikat on hylätty. Jäävät perikuntien ongelmiksi. Eihän suurin osa ihmisistä ole koskaan nähnyt ulkovessaa tai veivattavaa puhelinta.

    Se aika meni jo. Nyt on 2025, eikä 1925

    Äänestä

Itse tykkään kyhjöttää sekakäyttäjien sun muiden asuttaman taloyhtiön nuhjuisessa vuokrayksiössä ja kuunnella naapurien 24/7 möykkää sekä haistella erilaisten hupitupakoiden ja eksoottisten ruokien hajuja. Välillä livahdan lähikauppaan ja ostan valmisaterioita sekä olutta. Kämppäni on aika sekainen, tyhjät ruoka-astiat viskaan lattialle, alkuun haisevat mutta kuivuessaan eivät enää ainakaan omaan nenään haise.

T. Aloittaja

Äänestä

Mökkidokaamisesta tulee mieleen entinen tuttu.
Se joi aina, enemmän tai vähemmän.
Aikamoinen ura ja tulot.
Mutta juoppo.
Sielultaan rikki.

Se meni jussina isänsä mökille,
joi itsensä harakiri kuntoon,
kusi avaamalla ulko- oven ja siitä vaan
ovenpieliin.


Sen sisäinen pahuus ponnisti tietenkin ulos, ja
löysi aina jostain jotain vankilakundeja seurakseen
ja nehän löytää toisensa.


Munapää ihmisenä, noin kokonaisuutena.

Ajoi kännissä isänsä veneellä,
lähti taksilla dokaamaan kylille vielä lisää,
huuteli siellä tuntemattomille
omia henkilökohtaisia asioitaan.

Mietin millainen lapsi se oli? Miten sen huoltajat suhtautui sen …luonteeseen?

Äänestä

Onhan se hienoa olla hyttysten syötävänä ja käydä sinilevälätäkössä polskimassa.

Äänestä

On taas jollain ongelmat, kun pitää mökkiläisiä kadehtia.

Äänestä
  • Juuri näin , mököttävät betonikuutiossaan koko ikänsä eivätkä tiedä muusta mitään , paistaa niin selvästi läpi kirjoituksista .

    Äänestä

  • Huomaa hyvin miten olet nykymaailmasta jäljessä. Ei kukaan kadehdi slummeissa oleskelevia, joita mökkiläiset ovat.

    Tuolla porukalla on heitä kuvaavia nimiä, kuten white trash ja hillbilly. Kai heillä on banjot mukana.

    Äänestä

No voi hitto! Nyt menee mökkeily ihan v..tuiksi, kun on mökki varustettu vähintään yhtä hyvillä varusteilla, kuin kaupunkiasuntokin. Tai on siinä se ero, että kaupungissa on valokuituliittymä, mutta maalla 5G. Maalle jotui hankkimaan uuden television, kun tuli se muutos, eikä vanhalla näkynyt. Kaupungissa eio ole kaasugrilliä, eikä ulkutulipaikkaa, kuten maalla. Maalla joutuu leikkaamaan nurmikon usein ja tontti on neljä kertaa laajempi kuin kaupungissa.

Äänestä
  • Köyhille itsestäänselvyydet ovat jotakin mainitsemisen arvoista. Ehkä sinun kannattaisi hakea vaikka työpaikka aluksi.

    Äänestä

Äänestäväthän jotkut vihervasemmistoakin, niin miksei kävisi ulkohuussissa?

Äänestä

Ei mökille (ainakaan kaikki) mennä siksi että se olsi "hienoa". Se että sinä kadehdit jotain ei tarkoita, että se on erityisen "hienoa".

Mökkeilyssä minua viehättää nimen omaan alkukantaisuus. Se, että elämä on alkeellista, vaatii puuhastelua, ruoka grillataan ulkona, saunan vesi kannetaan järvestä jne maadoittaa meidän siihen mistä olemme tulleet. Alkukantainen elämä on mukavaa, kun se on valinta (ja ajoittaista). Se on "mindfulnessia" parhaimmillaan. Sitten voi taas palata kaupunkikotiin, jossa on kävelymatka ravintolaan, jossa syödä vaikka samalla kun siivooja siivoaa kämpän. Ravintolasa joku toinen on tehnyt maittavan aterian ja henkilökunta kantaa sen pöytään eikä tarvitse tehdä mitään. Elämän mielenkiintoisuus on juuri vaihtelevuudessa ja vastakohdissa.

Äänestä

Mökkiläiset dokaa naamansa turvoksiin.

Kaatuilevat, ja yrittävät päästä paikalliselle terkalle paikattavaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten tyhmä ihminen onkaan, menee huonoihin oloihin luullen sen olevan hienoa. Ei ole ihme, että mökkiläiset juovat aina itsensä tajuttomaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu