Viidestä suurimmasta puolueesta Keskusta on ainoa, jolla kannatus on noussut HS:n gallupissa kuukauden takaisesta, muilla puolueilla (SDP, Kokoomus, Perussuomalaiset ja Vasemmistoliitto) kannatus on laskenut. Hienon näköinen kuva tässä:
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011309596.html
(En ole itse hesarin tilaaja, joten en pysty lukemaan juttua juuri kuvaa pidemmälle.)
No, kahdella suurimmalla kannatuksen muutos oli vain 0,1 %-yksikköä... Keskustalla nousua 0,4 prosenttiyksikköä ja persuilla laskua 0,5 prosenttiyksikköä. Pieniä muutoksia siis oikeasti - muutokset mahtuvat virhemarginaaliin.
Itselleni yllätys on, että Keskustan ja persujen ero on noussut gallupissa jo 5,7 prosenttiyksikköön. Vajaa vuosi sitten ennakoin, että Keskusta ohittaa persut kannatuksessa tämän kevään aikana, mutta muutoksen suuruus on ollut itselleni yllätys. Kunta- ja aluevaalien tulos tietysti vielä näkyy eduskuntavaali-gallupissakin. Syksyllä Keskustan ja persujen ero voi kaventua, kun persut alkavat pitää meteliä maahanmuutoasioista. Omaan Facebookiini sellaisia persujen tekemiä avauksia on jo tullut, vaikken ketään poliitikkoa Fb:ssä seuraakaan.
Keskusta noussut, muut laskeneet!
20
117
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo SDP:n kannatus hämäystä. Gallupjohtaja sanoikin, että vaativat SDP:lle korkeampia lukuja gallupissa. Lisäsi siihen että he tekisi muuten gallupit erilailla.
Toivon, ettet jaa tällaista disinformaatiota tekemääni aloitukseen. Valheet pois ja muualle!
- Anonyymi
Keskusta2000-luvunPuolue kirjoitti:
Toivon, ettet jaa tällaista disinformaatiota tekemääni aloitukseen. Valheet pois ja muualle!
Ei ole valetta, juuri tovi sitten gallupjohtaja näin sanoi mediassa. Sanoi SDP:tä Ylenkin vaatineen johtoon, ja lisäsi että he tekisi gallupit erilailla. Näkeehän sen jo vaikka Yle uutisissa kenen äänitorvi Yle on. Sehän on täysin poliittinen. Turhaa mieltäsi tästä pahennat, kun näin tehty, turha salata kuin SDP:n Stasilistaa.
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole valetta, juuri tovi sitten gallupjohtaja näin sanoi mediassa. Sanoi SDP:tä Ylenkin vaatineen johtoon, ja lisäsi että he tekisi gallupit erilailla. Näkeehän sen jo vaikka Yle uutisissa kenen äänitorvi Yle on. Sehän on täysin poliittinen. Turhaa mieltäsi tästä pahennat, kun näin tehty, turha salata kuin SDP:n Stasilistaa.
Gallupit on gallupeita ja tuollainen disinformaatio on disinformaatiota. Ei ole mitään syytä epäillä gallupeiden tuloksia. Toimittajien niistä tekemiä johtopäätöksiä ja artikkeleita voi kyllä kyseenalaistaa. Toimittajien tekemät jutut saattavat vahvistaa gallupnostetta seuraavassa gallupissa.
- Anonyymi
SDP gallupissa persut laskee ja itse nousevat. Se oikeastaan mahdotonta, ei persuista suinkaan demareihin siirry. Maalaisjärki sanoo että keskusta alkaa kohta 2:sella.
2015 keskustalla oli 21,1 %, se ei mahdoton nytkään. Silloin gallupit näytti keskustalle jopa 28 %:tia.Persuista on siirrytty gallupeissa paljon SDP:hen, koska vuosia sitten SDP:stä siirryttiin paljon Perussuomalaisiin. Perussuomalaiset esiintyi duunareitten puolueena, mutta tämän hallituksen aikana on nähty, ettei Perussuomalaiset ole (enää) erityinen työväenpuolue politiikkansa puolesta. Hallituksen politiikka on ollut erittäin oikeistolaista, ja se ei miellytä monia niitä, jotka vuonna 2023 Perussuomalaisia äänestivät.
Nyt persuista on kuitenkin palattu demareihin niin paljon, että siirtymää ei enää ole luvassa - tuskin juuri ketään demareista persuihin siirtynyttä on enää jäljellä. Nyt saattaa olla vielä luvassa lisää siirtymää persuista Keskustaan. Kuinka paljon, se jää nähtäväksi. Onko persujen gallup-kannattajissa jäljellä enää lähinnä niitä, joille maahanmuuttoasiat ovat keskeisin asia politiikassa - jos on, niin kannatusmuutokset eivät ole enää suuria pois persuista?- Anonyymi
Keskusta2000-luvunPuolue kirjoitti:
Persuista on siirrytty gallupeissa paljon SDP:hen, koska vuosia sitten SDP:stä siirryttiin paljon Perussuomalaisiin. Perussuomalaiset esiintyi duunareitten puolueena, mutta tämän hallituksen aikana on nähty, ettei Perussuomalaiset ole (enää) erityinen työväenpuolue politiikkansa puolesta. Hallituksen politiikka on ollut erittäin oikeistolaista, ja se ei miellytä monia niitä, jotka vuonna 2023 Perussuomalaisia äänestivät.
Nyt persuista on kuitenkin palattu demareihin niin paljon, että siirtymää ei enää ole luvassa - tuskin juuri ketään demareista persuihin siirtynyttä on enää jäljellä. Nyt saattaa olla vielä luvassa lisää siirtymää persuista Keskustaan. Kuinka paljon, se jää nähtäväksi. Onko persujen gallup-kannattajissa jäljellä enää lähinnä niitä, joille maahanmuuttoasiat ovat keskeisin asia politiikassa - jos on, niin kannatusmuutokset eivät ole enää suuria pois persuista?Nyt kerro gallupeista, et vaaleista. Ei gallupit ole vaaleja, vaan hetken mielipiteita n 2 tuhannelta. Pitää osata gallupit ja vaalit erotella. Sulla se taito puuttuu.
Anonyymi kirjoitti:
Nyt kerro gallupeista, et vaaleista. Ei gallupit ole vaaleja, vaan hetken mielipiteita n 2 tuhannelta. Pitää osata gallupit ja vaalit erotella. Sulla se taito puuttuu.
Tekemäni aloitus kosketti nimenomaan gallupeita. Jos haluat keskustella vaaleista, niin voit tehdä itse oman aloituksen siitä aiheesta.
Jos sinulla on jotain taitoa "erotella" gallupeita ja vaaleja, niin voit toki sellaisen analyysinkin tehdä. Voisin itsekin analyyseja muuttuneista kannatuksista tehdä, mutta se ei ollut tällä kertaa aloitukseni aihe. Aiheeni oli oikeastaan vain se, että Keskusta oli suurimmista puolueista ainoa, joilla gallup-kannatus oli HS-gallupissa noussut kuukauden takaisesta.
Kyllä, ennakoin myös gallup-kannatuksen muutosta syksyn aikana ja sitä, millaisilla keinoilla perussuomalaiset todennäköisesti pyrkivät kannatusta nostamaan.
Mitä sitten tulee siihen, että toteat "ei gallupit ole vaaleja"... Jos kirjoitetaan gallupeista niin kirjoitetaan gallupeista. Vastaavana esimerkkinä: Jos joku haluaa kirjoittaa vaikkapa marjoista, niin ei siihen tarvitse kenenkään mielestäni todeta "ei marjat ole hedelmiä". Joo, ei ole. Se, joka halusi kirjoittaa marjoista, halusi kirjoittaa marjoista eikä hedelmistä. Mitä merkityksellistä aloittaja saisi siitä, jos joku toteaisi, että "eivät marjat ole hedelmiä", jos aloittaja halusi keskustella nimenomaan marjoista?
- Anonyymi
Ylen gallup panee vielä paremmaksi demareille.
- Anonyymi
Otanta on harvinaisen suuri, peräti 4083 henkilöä, mikä antaa varsin luotettavan kuvan puolueiden kannatuksesta.
- Anonyymi
Todellisuudessa pienempi, monesti jopa kolmannes ei osaa vastata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todellisuudessa pienempi, monesti jopa kolmannes ei osaa vastata.
Hesarin gallupissa vastaajista 18 prosenttia ei halunnut kertoa kantaansa tai sanoi, ettei aio äänestää.
Joka tapauksessa yli 4000 haastateltavaa antaa luotettavamman kuvan paitsi puolueiden kannattajista, myös kannastaan epävarmoista kuin tyypillinen noin 2500 haastateltavaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todellisuudessa pienempi, monesti jopa kolmannes ei osaa vastata.
Ei kaikki käy äänestämässäkään, eli tarkkuus on aivan riittävä.
- Anonyymi
HS gallup toukokuu/kesäkuu;
SDP 25,3/25,2
KOK 19,9/19,8
KESK 15,3/15,7
PS 10,5/10,0
VAS 10,1/10,0
VIHR 7,9/8,2
RKP 4,1/4,4
KD 3,3/3,1- Anonyymi
Keskusta2000-luvunPuolue kirjoitti:
Pieniä on tosiaan olleet muutokset. Mahtuvat virhemarginaaliin.
Kesän aikanakaan ei ole odotettavissa suuria muutoksia, kun pääkallonpaikalla ei tapahdu juuri mitään ja äänestäjät eivät seuraa politiikkaa sitä vähääkään.
- Anonyymi
Mutta missä Tseit tsein ja VKK puolue? Onko siirtynyt Johan Bäckmanin perässä alkuperämaahansa..
Anonyymi kirjoitti:
Kesän aikanakaan ei ole odotettavissa suuria muutoksia, kun pääkallonpaikalla ei tapahdu juuri mitään ja äänestäjät eivät seuraa politiikkaa sitä vähääkään.
Todennäköisesti näin. Ainoa muutos saattaa olla sellainen, että kevään vaalien vaikutus mahdollisesti hälvenee. Eli persuille vaikeiden aluevaalien ja osittain myös kuntavaalien vaikutus eduskuntavaalien kannatusta mittaavaan gallupiin vähenee. Se voisi nostaa persujen gallup-kannatusta elokuussa vaikkapa yli 12 prosentin.
No, gallupit on gallupeita. Mutta kyllä niitä puolueet tapaavat seurata, tarkastikin.
- Anonyymi
Nuo muutamien kymmenysten muutokset menevät kirkkaasti virhemarginaaliin, eli ei niistä kannata kauheasti innostua.
Olen samaa mieltä sinänsä. Näytti vaan niin hienolta tuo grafiikka, kun Keskustalla nuoli oli ylöspäin ja neljällä muulla puolueella alaspäin, etten voinut olla tekemättä asiasta aloitusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881755Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721625Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901399Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1731330- 57925
- 49900
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em67889- 66884
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40871Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838