Rikas mies ja Lasarus

Anonyymi-ap

Mitä mieltä ovat mormonit tästä?


Päivän Evankeliumi
LUUK.16: 19. Oli rikas mies, joka pukeutui purppuraan ja hienoihin pellavavaatteisiin ja eli joka päivä ilossa loisteliaasti.20. Mutta eräs köyhä, nimeltä Lasarus, makasi hänen ovensa edessä täynnä paiseita21. ja halusi ravita itseään niillä muruilla, jotka putosivat rikkaan pöydältä. Ja koiratkin tulivat ja nuolivat hänen paiseitansa.22. Niin tapahtui, että köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Aabrahamin helmaan. Ja rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin.23. Ja kun hän nosti silmänsä tuonelassa, vaivoissa ollessaan, näki hän kaukana Aabrahamin ja Lasaruksen hänen helmassaan.24. Ja hän huusi sanoen: 'Isä Aabraham, armahda minua ja lähetä Lasarus kastamaan sormensa pää veteen ja jäähdyttämään minun kieltäni, sillä minulla on kova tuska tässä liekissä!' 25. Mutta Aabraham sanoi: 'Poikani, muista, että sinä eläessäsi sait hyväsi, ja Lasarus samoin sai pahaa; mutta nyt hän täällä saa lohdutusta, sinä taas kärsit tuskaa. 26. Ja kaiken tämän lisäksi on meidän välillemme ja teidän vahvistettu suuri juopa, että ne, jotka tahtovat mennä täältä teidän luoksenne, eivät voisi, eivätkä ne, jotka siellä ovat, pääsisi yli meidän luoksemme.'27. Hän sanoi: 'Niin minä siis rukoilen sinua, isä, että lähetät hänet isäni taloon28. - sillä minulla on viisi veljeä - todistamaan heille, etteivät hekin joutuisi tähän vaivan paikkaan'.29. Mutta Aabraham sanoi: 'Heillä on Mooses ja profeetat; kuulkoot niitä'. 30. Niin hän sanoi: 'Ei, isä Aabraham; vaan jos joku kuolleista menisi heidän tykönsä, niin he tekisivät parannuksen'.31. Mutta Aabraham sanoi hänelle: 'Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös'."
Kiista. Onko tämä kertomus tai vertaus? Olen sitä mieltä, että tämä on kertomus.
Perustelut:
Yhdessäkään vertauksessa ei ole nimiä. Ei tuhlaaja pojalla eikä ole Kylväjällä.
Rikas mies käskee mennä varoittamaan veljiä.
Jeesus ei sanoisi vertauksessa vanhan liiton pelastuksesta vaan uuden liiton.

10

231

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mua taas kiinnostaa yhden aloittajan mainitsema 1 Timoteuksen kirje 6:16. Miten se pitäis ymmärtää?

    • Anonyymi

      Hienoa, että toit tämän Jeesuksen opetustarinan esille. Kiitos siitä.

      Aina mitä Jeesusu sanoi, tarkoitti jotain hyvin tärkeää. Hän vain opetti, miten käy, jos halveksii muita, luottaa omaan rikkauteensa, on ahne, ei halua muiden voivan hyvin, tekee vilppiä, polkee muiden oikeuksia yms. Silloin ihminen palvelee jo tässä elämässään, ehkä tietämättään, pahuutta. Hän tavallaan valitsee herrakseen pahuuden jo täällä. Jos hän ei huomaa virhettään ja korjaa käytöstään, hän voi päätyä kadotukseen. Jeesus vain varoitti ihmisiä. Siksi Hänen esimerkkiään ja neuvojaa kannattaa jokaisen noudattaa. Jos tekee virheitä, pitäisi niitä aidosti katua, pyytää Jumalalta anteeksi ja korjata parhaan kyvyn mukaan eli tehdä parannus. Ei sen kummempaa.

      Kaikkea hyvää!

      • Anonyymi

        Mutta onko se tosi tarina, siis joutuuko pahat ihmiset helvettiin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta onko se tosi tarina, siis joutuuko pahat ihmiset helvettiin?

        Kyllä siinä ihan totuuspohjaa on, koska ei Jeesus turhia puhunut koskaan. Ainoastaan Jumalalla on tieto siitä, kuka on menossa minnekin. Ohjeet on kuitenkin annettu selvästi ja jokaisella on pelastumisen mahdollisuus. Jeesus on tie pelastukseen. Jos Hänen neuvonsa ottaa tosissaan, ihminen armahdetaan.

        Kaikkea hyvää!


    • Anonyymi

      Täällä alkaa olla järkevät keskustelut vähissä. Tälläkään ei ole mitään tekemistä mormonismin kanssa.

    • Anonyymi

      Oliko tämä Lasarus se sama heppu joka näytteli kuollutta Jeesuksen "ihmeessä"?

      • Anonyymi

        Hänkin oli Lasarus, mutta eri ihminen kuin tuo vertauksen Lasarus. Ei näytellyt, vaan ihan oikea ihme oli tuo.

        Voi hyvin! (sivusta.)


    • Anonyymi

      Jeesus puhui vertauksesta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe