Kaikki valittavat rahojen menevän ulkomaille

Amerikassa sanottua: "...kolmen lapsen äitinä hän haluaa lapsilleen loistavan tulevaisuuden, jossa heillä on varaa ostaa oma asuntonsa sen sijaan, että yhdysvaltalaisten rahat käytetään ulkomaille."

Suomessa tulevien sukupolvien asuntorahat menevät carunoille, pörriäisille ym. EU:llekin joku siivu, mutta niistä euroista saadaan joitakin senttejä takaisin.

Aika harvassa on ilmeisesti sellaiset "ulkomaat", jotka saavat muiden maiden rahat, ja joissa lapsista tulee vauraita, ainakaan ilman valittamista.

Ikään kuin joku vetäisi jatkuvasti välistä?
19200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kansainväkinen pankkijärjestelmä ja "velkajärjestelmä" vetää välistä. Tätä tavallinen kansa toisin sanoen perskok ei ymmärrä. He valittavat koko ajan kuinka Suomi vain velkaantuu, mutta unohtavat, että kaikki maailman valtiot velkaantuvat.

Itse asiassa se laina, jonka pankista otat vaikka asuntolainan muodossa ei ole oikeata velkaa, koska se ei täytä lain määrittämää määritettä velasta. Laki sanoo, että velkasuhde syntyy, jos toinen taho lainaa omaa omaisuuttaan toiselle muodostuu velkasuhde. Näin ei ole tässä asuntolainan otossa, vaan siinä raha luodaan tyhjästä, mutta samalla syntyy "velkasuhde".

Ennen vanhaan pankki oli vain paikka missä rahaa säilytettiin väliaikaisesti, mutta sitten joku juutalainen keksi tämän vedätyksen, missä me edelleenkin elämme.

Äänestä

Demarit alkavat jakamaan ilmaista rahaa, heti kun voittavat vaalit

1Äänestä
  • Jakavat lainarahaa maailmalle.

    Äänestä

  • Noh, "tavallisen kansan puolue" persut päätti laittaa heti miljardin ulkomaalaisten pääomasijoittajien pörriäisille, kun nämä lurjukset vasemmistolaiset käyttäisivät vastaavan miljardin suomalaisten hoitopalveluihin sote-alueilla.

    1Äänestä

En usko että rapakon tuollakaan puolella asuntoja ostetaan "omalla rahalla", vaan eiköhän pankki ole sielläkin omistajana vuosikymmenen tai pari.

Keskuspankkien printtaamalla kuplavaluutallahan talous on pyörinyt jo siitä saakka, kun luovuttiin kultakannasta. Oikeaa rahaa ei ole oikeasti kuin murto-osa siitä, mitä on pankkitileillä ja sijoituksissa digitaalisessa muodossa.

Äänestä

Ihan loistava aloitus.

Samaa luokkaa on ongelma, yrityksen perustaminen.

ENNEN - sen saattoi perustaa autotallisssa ja
käydä myymässä tuottaitaan vaikka torilla.
OLI ( siis OLI ) rahaa, jolla myi ja osti.

EI OLE ENÄÄ.

A I N A
ON JOKU VÄLISTÄVETÄJÄ JA
PIENYRITYKSET TUHOTAAN ALKUMETREILLÄ.

Äänestä

Suomen viimeinen rahaliikenne on digitaalista ja
se pyörii palveluiden ympärillä.

Uutta rahaa ei tule maahan,
koska VÄLISTÄVETÄJÄT
haluaa vahtia….j o k a ikistä liikettä.

EU tuhoaa Suomen ja sen talouden.

Äänestä
  • Ja sinä höppänä luulet että "uutta rahaa" tulisi ilman EU:ta ja länsi-integraatiota ovista ja ikkunoista? 😅

    Venäjältä varmaan tulisi, mutta kohta lähtisi 10x se mitä tuli.

    Äänestä

EU on saksan DDR hirviö
hormonihirviö.

Äänestä
  • Tosin DDR ei kelvannut koskaan EY:n jäseneksi. Länsi-Saksahan liittyi Euroopan hiili- ja teräsyhteisöön jo vuonna 1951.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Tosin DDR ei kelvannut koskaan EY:n jäseneksi. Länsi-Saksahan liittyi Euroopan hiili- ja teräsyhteisöön jo vuonna 1951.

    EUn yksi tavoitteista,
    oli laittaa kaikki euroopan maat
    maksamaan DDRn jälleenrakennus.

    Ja niin tapahtui.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    EUn yksi tavoitteista,
    oli laittaa kaikki euroopan maat
    maksamaan DDRn jälleenrakennus.

    Ja niin tapahtui.

    Huonosti ovat tosin rakentaneet jälleen, kun nykyään Itä-Saksan alue on köyhää ja asukkaista tosi moni ryhtynyt kannattamaan äärioikeistoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Huonosti ovat tosin rakentaneet jälleen, kun nykyään Itä-Saksan alue on köyhää ja asukkaista tosi moni ryhtynyt kannattamaan äärioikeistoa.

    DDR oli kyllä hyvinkin rakennettu 1990 ja sen bkt/asukas oli Itä-Euroopan ylivoimaisesti vähiten huono, 1/3 Länsi-Saksasta. Se että rakentelun normit olivat alle läntisten on sitten toinen juttu.

    Äänestä

Ainoa missä nuoriso voi loistaa on rikollisuus.

Äänestä

''3 lapsen äitinä''. Eikö perheessä ole isää , jonka tehtävänä on hankkia perheelle asunto?

2Äänestä
  • Millä vuosituhannella?

    Ei perheissä ole ”isiä”,
    on työttömyyttä
    ja on köyhyyttä.

    Äänestä

  • Se lukutaito, se lukutaito...

    Äänestä

  • Siis isän tehtävä on hankkia lapsille asunnot heidän aikuistuessaan? Aika kova velvoite, etenkin lestaisille.

    Äänestä

Kyllä noita muiden maiden rahojen saajia ovat esimerkiksi öljyntuottajamaat.
Tälläkin hetkellä paitsi Venezuela. Siellähän on sosialismi ja entinen bussikuski presidenttinä ja hän määrää marssijärjestyksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Amerikassa sanottua: "...kolmen lapsen äitinä hän haluaa lapsilleen loistavan tulevaisuuden, jossa heillä on varaa ostaa oma asuntonsa sen sijaan, että yhdysvaltalaisten rahat käytetään ulkomaille."

Suomessa tulevien sukupolvien asuntorahat menevät carunoille, pörriäisille ym. EU:llekin joku siivu, mutta niistä euroista saadaan joitakin senttejä takaisin.

Aika harvassa on ilmeisesti sellaiset "ulkomaat", jotka saavat muiden maiden rahat, ja joissa lapsista tulee vauraita, ainakaan ilman valittamista.

Ikään kuin joku vetäisi jatkuvasti välistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu