IAU:n lakko on yritys saada yrittäjät rikkomaan lakia. Lain mukaan 7,8% on maksimi. Sen enempää ei ole tulossa. Finnarin lentäjät sen jo ymmärsivät. IAU yrittää tahallaan saada luvun rikottua. Työntekijöitä käytetään törkeästi pelinappuloina tähän yritykseen.
Toinen asia on, että IAU yrittää rikkoa aiemmin työnantajan kanssa tehtyä sopimusta, jonka mukaan korona-aikana tehtyjä palkkamuutoksia ei korjata myöhemmin. Niin on sovittu. Sopimuksista pidetään kiinni.
Lakoista ei ole mitään hyötyä. SAK-lainen AKT yhdessä Teollisuusliiton kanssa pelasi vuosi sitten keväällä ruletti sulkemalla satamat viikoiksi. Sillä vahingoitettiin työnantajia ja kiristettiin hallitusta ja sitä myöten Eduskuntaa lainsäädännössä. Lakot eivät johtaneet lakimuutoksiin. Turhia lakkoja, joissa työntekijöitä käytettiin surutta hyväksi pelinappuloina hyökkäykseen kansanvaltaa vastaan.
Lakeja pitää muuttaa, ettei samanlainen ihmisten hyväksikäyttö ole mahdollista ilman rangaistusta. Poliittisille lakoille säädettiin aikaraja. Samoin laittomien lakkojen osallistuminen kriminalisoitiin.
Vahingonkorvausvelvollisuus pitää säätää lakkolakeihin. Finnairin ja sitä palvelevien lentokenttäyhtiöiden tappiot sekä matkustajille koituva haitta pitää saada ulosmitattua vahingon aiheuttajilta.
Lakien tarkoitus on suojella ihmisiä. Työsopimuslain mukaan liiton jäsenyys on vapaaehtoista. Lakkoon pakottaminen, siis työnteon estäminen on rikos. Työt eivät ole lakossa.
SAK-lainen ay-porras käyttää työntekijöitä hybridivaikuttamiseen.
Anonyymi-ap
2
66
Vastaukset
- Anonyymi
Satosen seuraaja hommiin ja äkkiä. Eduskunta koolle päättämään asioista kiireisesti, vaikka olisi kesäloma.
- Anonyymi
Ay llä ei ole virkaa ja je tietävät sen. He toimivat kuin islamilainen loisinta koneisto. Aiheuttavat vain harmia. Terrorismista toimintaa suomalaisia kohtaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun584001KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar932368Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452042- 221783
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261571- 281526
- 151182
- 311138
- 1091084
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791052