Maailmassa on monia sotia. Voivatko ateistiset voimat tehdä mitään, että tilanteet rauhoittuisivat ja, että ihmisillä olisi hyvä tahto ja rauha maassa?
Ateismi rauhan airueena?
16
192
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ei olisi eri uskontoja, sotiakin olisi/olisi ollut paljon vähemmän.
- Anonyymi
Israelin ateistinen armeija taistelee rauhan puolesta.
- Anonyymi
Jännä juttu kun teistit tappelevat keskenään kenellä on se kovin jumala niin itketään ateistejen apua.
- Anonyymi
Kaikki voimat ovat nyt käytössä rauhan eteen.
Ensin eskalaatio vaaramomentti pois käytöstä.
Vanhoja rauhanturvaajia varmasti hirvittää koska
Iran saa apua Venäjältä ja P Korealta....ainakin.
Kokoukset ovat vain kokouksia. Lähteekö ateistit
mukaan. Toivottavasti joku avainhenkilö on ateisti.- Anonyymi
Niin, on varmaan realistista arvioida, että erilaisissa asioissa on läsnä monen eri tahon edustajia. Mutta olisiko esim. jostakin ateistisesta järjestöstä tai niiden kautta saatavilla apua?
Joku mainitsi, että esim. YK olisi ateistinen, mutta ei sitten viitsinyt vastata, kun esitettiin, että johtuen esim. teokratiaa valtiomuotona harjoittavista tai ainakin teokratiaa lähellä niiden valtiomuotoa olevista olevista valtioista YK:n luonne on toki ehkä humanitaarinen ja sekulaari, mutta ei kuitenkaan ateismia promotoiva.
- Anonyymi
Maailmassa on monia sotia. Voivatko teistiset voimat tehdä mitään, että tilanteet rauhoittuisivat ja, että ihmisillä olisi hyvä tahto ja rauha maassa? Ei siis mitään Kiristinuskoa eli Islamia ilmaa pilaamassa!
- Anonyymi
"Voivatko ateistiset voimat tehdä mitään, että tilanteet rauhoittuisivat ja, että ihmisillä olisi hyvä tahto ja rauha maassa?"
Voisin ottaa metsästyshaulikkoni ja mennä kajauttamaan muutamaa riehujaa persuuksiin. Mahtaisi sillä olla vaikutusta maailman sotatilanteeseen. - Anonyymi
kun minä seison tässä ja sinä siinä niin sinulla on parempi asema ja minä vaadin tasoitusta 🤣 aina ollaan eriarvoisessa asemassa ja siitä syntyy kilpailu , joka joskus muuttuu sodaksi
- Anonyymi
Israelin teistinen armeija taistelee rahan puolesta.
- Anonyymi
Kunmpaa ateistit haluavat sotaa vai rauhaa, vai onko ateismi sellainen asia, että sen kannattaja ei ota kantaa tähänkään asiaan?
- Anonyymi
rauha on vain valmistautumista seuraavaan sotaan 🤔
- Anonyymi
Jos kaikki ihmiset olisivat ateisteja, niin sotia ei olisi eikä rikoksia tehtäisi.
- Anonyymi
jos ihmisten määrä olisi vakio ja resurssit jaettu tasan 🤔 mutta silti joku on aina paremmassa asemassa 🤣
- Anonyymi
Israelin teistinen armeija taistelee rahan puolesta.
- Anonyymi
milloin mustalaisten heimo palaa takaisin kotiin eli intiaan ja alkaa taistelu 🤣
- Anonyymi
Osa ateisteista katsoo, että rauha ja sopusointu ei ole ateismin asia. Ja, että ateismi ei ota mitään kantaa mihinkään muuhun asiaan. Ja, että ateistit jakautuvat erilaisissa asioissa erilaisiin mielipiteisiin. Joten konreettisen vastauksen saaminen spesifiseen kysymykseen voi olla vaikeaa.
Lisäksi on olemassa palsta-ateistinen trollipartio, joka tekee kaikkensa, että ateismia harjoittavien, siitä kiinnostuneiden ja ateismista osattomien asiallinen keskustelu ei onnistuisi.
Osa ateisteista on sitä mieltä, että ateismista ei voi keskustella. Ja kiistää, että ateisteja ja sen mukana olisi ollut mukana sodassa tai rauhassa.
Toisaalta kysymykseen missä ateismi on ei tahdota antaa vastausta? Vaikka sen voidaan ajatella olevan oppina asiasta, näistä muodostuneissa käytänteissä, ateisteissa mukana aatteena tai vuorovaikutuksina ateismin ja ateismista osattomien sekä muiden aatteiden kanssa rajapintoina. Milloin jokin muu aate on ottanut ateismin käyttöönsä, kuten intersektionalistinen feminisimi, joka näkee ateistin saman patriarkaatin alistamina, kuin kaikki, jotka eivät ole valkoisia heteromiehiä. Tai milloin ateismi on ottanut jonkin muun aatteen tekosia omille agendoilleen. Kuten osassa palsta-ateismia katsotaan, että tiede ei olisi olemassa, jos ei olisi tietoisuutta siitä, että ateismia on olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645673Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va145368Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko655103Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas904676Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2264647Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1834557Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64529Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa654402Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153989Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast423905