Seiska: "Massimuija" Nata Salmela tienasi 5 miljoonaa - ja vielä kehtaa kerskua siitä somessa samalla kun tavallinen kansa kituu
Nata Salmelan yrityksen liikevaihto on pompannut vuodessa yli 1,2 miljoonasta eurosta viiteen miljoonaan, ja tuloskin on noussut 50 prosenttia. Tämä tapahtui aikana, jolloin moni perhe sinnittelee ruokaostosten ja sähkölaskujen kanssa. Samaan aikaan "massimuija" tanssii somessa ja fiilistelee raksakuittivuoria kuin olisi voittanut lotossa - eikä edes yritä peitellä voitonriemuaan. Koko Suomi kiristelee vyötä, mutta tietyille on varaa lätkiä sormipaneeleja seiniin ja tehdä bisnestä asunnoilla niin että raksapöly vaan pöllyää.
Tämä kaikki herättää kysymyksiä: kenelle tämä yhteiskunta oikeastaan toimii? Kun duunareilta leikataan ja hoitajat itkee palkkakuopissaan, niin samaan aikaan jotkut somevaikuttajat porskuttaa verovapailla raksaosingoilla ja pokkana paukuttaa miljoonatuloksia.
Onko asunnoista tullut vain bisnestä niille, joilla on jo entuudestaan pääomaa ja someyleisö, joita voi höynäyttää myyntivideoilla? Ja missä kohtaa me alettiin ihailla enemmän remppareelsien massia kuin rehellistä työtä?
Seiska: "Massimuija" Nata Salmela tienasi 5 miljoonaa - ja vielä kehtaa kerskua siitä somessa
9
113
Vastaukset
- Anonyymi
Joo, ja Auri leuhkii kuinka unohti 500 tuhatta jollekkin tilille. To d e l l a moukkamaista käytöstä näiltä eukoilta. En seuraa kumpaakaan holdinyhtiökikkailua harrastanutta mölöä.
- Anonyymi
köyhä persu älä valita mene töihin äläkä loisi aina
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
köyhä persu älä valita mene töihin äläkä loisi aina
Vihervassarit loisii. Ei oo pakko mennä töihin, jos ei taho. (Lii Andersson, vas)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
köyhä persu älä valita mene töihin äläkä loisi aina
Eiköhän ne ole vihervassarit, mitkä ulisee. Pitäis saada kymppitonni kuussa, kun vähempi ei kelpaa. No toisaalta, en ihmettele. Eiks huumeet ole aika kalliita?
- Anonyymi
Tavallinen kansa ei kidu.
- Anonyymi
Maksavat kumpikin Salmela ja Kananen 7,5% veroja suurista holdingosingoistaan. Kokoomus, persut, RKP, KD ja kepu avittaa pääomatulojen saajia, vaikka mm. IMF ja VM suosittaa listaamattomien yritysten veroedun poistoa.
- Anonyymi
No en kyllä kadehdi tuon näköistä kuvatusta! Rahakaan ei peitä tyhmyyttä minkä ulkonäkö paljastaa.
- Anonyymi
Noin se vaan menee.
- Anonyymi
Veroja ei ole maksanut tarpeeksi, millä katetaan yritys tuet?🥵
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197