Käyttää palveluja.
Koe sille rahaa käydä ravintoloissa ja kampaamossa ja kahviloissa ei loisyrittäjät saa yhtään rahaa
Siis konkkaan vaan kun köyhällä kansalla ei rahaa
Niin rikkailla on mutta ei rikkaat kerkii elättää kaikkia nappikquppiaita
Nykyhalliyus ajaa yritykset konkurssiin koska kansalle ei anneta rahaa
6
106
Vastaukset
- Anonyymi
Minäkin eliitti veroale rahat vien mieluummin ulkomaille . Nytkin teen ylimääräisen ulkomaan lomamatkan .
- Anonyymi
Sinulleko pitäisi antaa rahaa, jotta voisit istuskella ravintoloissa ja ostella ’kaikkea kivaa’
Miten olisi työnteko, josta saa palkkaa?- Anonyymi
Joo mulla ei niivälii kun velaton talo ja tilillä 2oo OOO e
Ja maasturi ja lomatkay
- Anonyymi
Kommunistipuolueiden Kok, Kesk, Sdp, Rkp, Vih, Vas yrittäjävihamielisyys paistaa ennätys suurissa konkurssiluvuissa.
- Anonyymi
Tuolla periaattella Ps on pääpuolueista se ainoa oikea kommunistipuolue, sillä Kok, Kesk, Sdp, Rkp, Vih, Vas muodostavat keskenään demokratian.
Orpon hallitus koostuu puolueista Kok, Ps, Kd ja Rkp, eli myös Ps on siten syypää konkurssiaaltoon ja työttömyyden pahenemiseen, joten turha syyttää oppositiopuolueita.
- Anonyymi
Kokoomus on puolue, joka elää toinen jalka veroparatiiseissa ja toinen hyödyntää verovaroin rakennettua Suomi-infraa. Isänmaallisena itseään mainostava sakki Kataisen johdolla antoi ulkomaisille rahastoille vapauden ryöstää suomalaisia omalla maaperällämme elintärkeän sähköverkon myymisellä. Nämä maanpetturit olisivat jo myyneet vesilaitoksetkin, jos vain kukaan ei olisi huomannut tätäkin rosvousta.
Suomalaisten terveyskään ei näille rosvoille ole missään arvossa, nyt pyrkivät romuttamaan suomalaisen terveydenhuollon kansainvälisiä veronkiertojättejä suosimalla. Nykyhallitus toimii kuten trumpistit villissä lännessä, tuhotaan kaikki ja jaetaan kaikki jäljelle jäänyt sitten meidän kesken uudelleen.
Suomea myyvät roistot kiinni ja loppu tälle tuhoamiselle.Kuinka kauan hallitus kehtaa jankuttaa valheitaan
"Tämä on pakko tehdä". "Me tarvitsemme näitä uudistuksia, että saamme talouden nousuun" jne,
Hallitus on kykenemätön mihinkään muuhun kuin pilaamaan koko ilmapiirin Suomessa ja romuttamaan ihmisten elämän ja työelämän.
Edellisen hallituksen aikana talous nousi ilman minkäänlaista työväen
orjuuutus- ja alistamisyritystä, vaikka oli pandemia, energiakriisi
ja Venäjän hyökkäyssota alkoi.Vuonna 2025 hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset näkyvät täydellä voimalla.
Hallitus on jo nyt leikannut muun muassa työttömyysturvaa, yleistä asumistukea sekä toimeentulotukea.
Lisää on kuitenkin luvassa.
Yksi isoimmista tammikuun alussa voimaan astuvista muutoksista koskee yleistä asumistukea.
Huomisesta alkaen yleisessä asumistuessa huomioidaan hakijan varallisuus. Kelan arvioiden mukaan omaisuusharkinta leikkaa tukea noin 3 700 kotitaloudelta. Näistä yli kahden tuhannen tuki loppuu kokonaan.
Yhden aikuisen perheessä yli 10 000 euron omaisuus vaikuttaa tukeen. Kahden tai useamman aikuisen perheessä raja on 20 000 euroa. Rajat ylittävästä omaisuudesta tukeen vaikuttaa viidennes. Mikäli omaisuus ylittää 50 000 euroa, tukea ei makseta ollenkaan.
Varallisuutena huomioidaan muun muassa talletukset, osakesijoitukset ja esimerkiksi metsä- ja kiinteistöomistukset – omaa kesämökkiä lukuun ottamatta. Omaisuudesta tehdään myös tiettyjä vähennyksiä.
Eläkkeensaajan asumistuessa varallisuus huomioidaan jo nyt, mutta huomisesta alkaen ehdot tiukentuvat. Omaisuusrajoja alennetaan, ja tulot vaikuttavat tukeen aiempaa enemmän.
Tuki lakkaa 16 000 omistusasujalta
Huomisesta alkaen myöskään omistusasuntoon ei voi enää saada tukea. Kela lakkauttaa oma-aloitteisesti kaikki omistusasuntoihin maksetut yleiset asumistuet tammikuusta alkaen.
Keskimääräinen tuki on ollut 230 euroa kuukaudessa.
– Omistusasuntoon saa asumistukea tällä hetkellä vajaa 16 000 ruokakuntaa, ja heidän asumistukensa nyt päättyy, toteaa Kelan tutkimuspäällikkö Signe Jauhiainen.
Muutokset eivät koske eläkkeensaajan asumistukea.
Hallitus on arvioinut, että omistusasuntojen tuen lakkauttamisella säästetään hallituskauden aikana 30 miljoonaa.
Asumisoikeusasuntoon tai osaomistusasuntoon yleistä asumistukea voi edelleen tietyin edellytyksin saada.
Lisäksi asumistuen kuntaryhmien muutokset leikkaavat tukea lähes kaikilta tiettyjen kuntien tuensaajilta.
Tuki laskee Kajaanin, Kouvolan, Lappeenrannan, Mikkelin, Porin ja Vaasan tuensaajilta. Osalla heistä tuki loppuu kokonaan.
Muuttolaatikoita. Laatikon kanteen kirjoitettu "keittiö".
Avaa kuvien katselu
Asumisen tukiin tulee vuoden alusta monia muutoksia. Esimerkiksi vuonna 2023 Kela maksoi varsinaisia asumistukia yhteensä noin 2,4 miljardia euroa. Kuva: Matti Myller / Yle
Muutokset eivät kuitenkaan lopu tähän, sillä elokuussa opiskelijat siirtyvät yleisen asumistuen piiristä asumislisälle. Vaikka vastaisuudessa entistä useampi on oikeutettu tukeen, monella tuen määrä laskee.
Myös monet tammikuun alussa voimaan tulevat muutokset osuvat nuoriin. Esimerkiksi tukea koulumatkoihin rajataan.
Lisäksi kuntoutustuen, sairauspäivärahojen ja kuntoutusrahojen alaikäraja nousee 16:sta 18:aan vuoteen.
Samalla kuntoutustuen ehdot kiristyvät ja myös nuorten ammatilliseen kuntoutukseen pääsyn ehtoja tiukennetaan. Kuntoutustukea voi saada, mikäli ihmisen sairaus tai vamma estää työnteon. Suurimmalla osalla tuen saamisen syynä ovat mielenterveyden ongelmat tai käyttäytymisen häiriöt.
Nuoren kuntoutusrahan saajien määrä on kasvanut voimakkaasti. Kun vuonna 2010 saajia oli alle viisi tuhatta, vuonna 2023 määrä oli jo yli kolminkertaistunut.
Myös työttömyysturvan leikkaukset jatkuvat.
Esimerkiksi osittaisen työttömyysturvan vähimmäismäärä laskee. Mikäli työtön osallistuu työllisyyttä edistävään palveluun, hänelle ei enää makseta sen ajalta korotettua työttömyysturvaa.
Vastaisuudessa oppivelvollisuutensa keskeyttäneet 17-vuotiaat eivät ole myöskään oikeutettuja työttömyystukeen.
Kääntöpuolena on toimeentulotuen tarpeen kasvu
Hallituskauden aikana sosiaaliturvaleikkauksilla tavoitellaan miljardiluokan säästöjä. Niillä toivotaan olevan myös työllisyysvaikutuksia.
Hallitus tavoittelee lukuisilla eri keinoilla 100 000 lisäty
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä931968Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2801790Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3091597Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1901481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931061- 511017
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941