Kotimaa-lehden uutisointi arkkipiispa Leon syytteistä kertoo paljon Suomen ortodoksisen kirkon nykytilasta. Ei ole ensimmäinen kerta, kun joku kirkon työntekijöistä on syytteessä maallisissa tuomioistuimissa ja saa tuomion. Kirkon arvostus rapisee silmissä.
Patriarkka vuonna 2020 löylytti kunnolla kaikki silloiset virassa olevat piispat ja totesi: "Erotkaa, jotta voisimme valita uusia piispoja, jos ette voi kantaa kirkon ykseyden taakkaa... Te olette Suomessa ortodoksinen pisara luterilaisessa valtameressä. Sen sijaan, että säteilisitte, te menetätte uskovia... Käytöksenne ei edusta ortodoksista ajattelutapaa ja jos valitsette sen tien, olisi parempi, että kieltäisitte uskomme ja siirtyisitte luterilaiseen kirkkoon."
Kristillisiä arvoja eivät ole vain raamatun tarjoamat opetukset vaan sellainen toiminta, jonka jokainen järkevä ja harkitseva ihminen tietojensa perusteella valitsee, jos hän ymmärtää myös tekojensa seuraukset. Tieto ja järki hahmottavat ihmisen haluja ja pyrkimyksiä sekä muodostavat niiden rajat. Tällä tavalla syntyvät päätökset ja ratkaisut ovat juuri järkevien ja tiedostavien valintojen kohteita. Tällaisen tulisi olla kaikenlaisen ihmisten kanssa käytävän toiminnan arvopohja.
Joskus vain käy niin, etteivät kaikki joko halua tai kykene jostakin inhimillisestä syystä tai vallanhalusta toimimaan oikeiden arvojen mukanaan tuomien valintojen ohjaamina. Silloin hänen valintansa vaativat erityisen selityksen. Tätä varten on olemassa oikeuslaitos ja tuomioistuinten toiminta.
https://www.kotimaa.fi/ortodoksien-arkkipiispa-emeritus-leo-syytteeseen-avustuspetoksesta-ja-kirjanpitorikoksesta/
Emeritus arkkipiispan syytteet
Anonyymi-ap
0
278
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun453141Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si781690- 181502
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1161157UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1101123