Lapsen leimaaminen ja ulkopuolelle jättäminen

Anonyymi-ap

Miettikääpä vanhemmat käsi sydämmellä, onko joku lapsi jätetty systemaattisesti kutsumatta lastenne syntymäpäiville, kun koko muu luokka tai jopa muut sisarukset on kutsuttu.

Ennakkoluulot, lapsen leimaaminen hulluksi, h*moksi jonkun yksittäisen tapahtuman, vähäisen erilaisuuden tai kaukaisen/läheisen sukulaisen mt-sairauden perusteella on niin julmaa ja suorastaan tyhm*ä.

3

519

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmiset jalostuu ja paranee kritiikin kautta jos heillä ei ole itsekritiikkiä tarpeeksi. Siksi on hyvä että kaikki ovat luonnollisesti niin kuin ovat. Hylätyksi tuleminen ei ole huono asia vaan rakentava hetki jolloin voi oppia jotain ja vanhemmat tukea siinä opettamisessa.

      • Anonyymi

        Hylätyksi tuleminen on rakentava hetki... mielenkiintoinen näkemys. Kyse on mielestäni siltikin kiusaamisesta, johon myös vanhemmat syyllistyvät. Pikemminkin niin, että rakentavaa on, jos opitaan käsittelemään pettymyksiä, joita tapahtuu jokaisen elämässä silloin tällöin. Ei niin, että yhden lapsen niskaan kaadetaan aikuisten ja heitä matkivien lasten jatkuva julmuus ja typeryys. Spartalainen elämänasenne on historiaa ja sinne se kuuluukin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1662
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      444
      1176
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      85
      1108
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      68
      1015
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1003
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      887
    7. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      33
      665
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      665
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      172
      651
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      642
    Aihe