Kukaan ei voi kiistää että kristinuskoa pyritään jäljittelemään.
Uususkonnollisuus (jehovat, pentecostat, adventistit ja mormonilahkolaiset ) ovat jäljittelijöitä eli imitaatioita.
Ne aiheuttavat paljon tuskaa ja uususkonnon uhreja.
Kr.uskon jäljittelijät
18
126
Vastaukset
- Anonyymi
kuka valvoo helluntaiseurakunnan opetuksia ??
- Anonyymi
Saatanakin oli ja on kova lupaamaan, osaa esiintyä pastorin valkeuden enkelin vaatteissa tai lammas turkissa.
- Anonyymi
Kenenkään ei tulisi jäljitellä katolilaisuutta tai luterilaisuutta !
Niillä on niin paha harhaoppi, tuo "vauvakaste pelastaa" harhaoppi, jolla on johdateltu määrättömästi ihmisiä kadotukseen ! - Anonyymi
Lahkolainen joka näkee unta vauvoista.
Sekaisin kuin lahkoapina ja melkein aina
Kukaan tervehenkinen kristitty ei usko että kastemenetelmä pelastakaa.
Pelastaako helluntaikaste ?- Anonyymi
Tämä Raamatunpaikka kertoo juuri sinusta itsestäsi:
14 Mutta jos teillä on katkera kiivaus ja riitaisuus sydämessänne, niin älkää kerskatko älkääkä valhetelko totuutta vastaan.
15 Tämä ei ole se viisaus, joka ylhäältä tulee, vaan se on maallista, sielullista, riivaajien viisautta.
16 Sillä missä kiivaus ja riitaisuus on, siellä on epäjärjestys ja kaikkinainen paha meno.
Asian vahvistaa sinun omat sanasi ja jatkuva ja loputon lahkolaisiksi syyttämisesi !
Minä en ole helluntailainen, enkä mikään -lainen tai -läinen !
Kaikki tuollainen -laisuus ja -läisyys on lahkolaisuutta / eriseuraisuutta !
Myös siis katolilaisuus ja luterilaisuus ja ortodoksisuus ym ym........................
Eli sinä kiihkoissasi syyttelet muita lahkolaisiksi, vaikka SINÄ ITSE OLET SELLAINEN MYÖS !!!
Eli sinun omat sanasi ja toimintasi vahvistavat tämän Sanan todeksi sinun omalla kohdallasi:
14 Mutta jos teillä on katkera kiivaus ja riitaisuus sydämessänne, niin älkää kerskatko älkääkä valhetelko totuutta vastaan.
15 Tämä ei ole se viisaus, joka ylhäältä tulee, vaan se on maallista, sielullista, riivaajien viisautta.
16 Sillä missä kiivaus ja riitaisuus on, siellä on epäjärjestys ja kaikkinainen paha meno.
- Anonyymi
Syntisessä lahkolaisuudessa vaikuttavat demonihenget.
- Anonyymi
Ei kukaan voi mitään ottaa ellei taivaasta anneta.
Jeesus lupasi lähettää Pyhää Henkeä. Lisäksi hän ilmestyy aika ajoin. Silloin syntyy uusi valtakunta kun Ilmestys tapahtuu. Näin kerrotaan jo eräässä virressä.
Kirkko on YKSI, PYHÄ, YHTEINEN ja APOSTOLINEN. Kun Jeesus ilmestyy syntyy usein uusi APOSTOLINEN tehtävä.
Lue muuten Biblian selitys sanalle ARMO ja ARMOVALINTA. Niin ymmärrät että pahat vain saavat armon. Hyvät joutuu nuhteen alle ainiaan.
Mitä kannattaa saarnata moraalista kun tie ikuiseen elämään kulkee aivan muita polkuja pitkin.
Jos olet omin nokin vain lukenut Raamattua niin et tiedä mikä on kirkon Jeesukselta saama asenne tai näkökulma. Hanki ensin guru itsellesi ja palaa sitten asiaan. - Anonyymi
Helluntaiseurakunnassa
- ei tunnusteta suun tunnustuksella kristittyjen yhteistä apostolista uskontunnustusta
- viini on korvattu mehulla (jäljittely)
- Jumalan kymmentä käskyä ei opeteta
- hurmoshenget ja kaatohenget henkikasteen merkkinä- Anonyymi
Pakkovauvakastettu ei tunnusta uskoaan Jeesukseen ihmisten edessä.
Ehkä hän saattaa mumista jotakin kirkonmenojen aikana uskontunnustuksen esim. no 705 aikana.
- Anonyymi
Tiedätkö miksi uususkonnolliset eivät rukoile näin raamatullisesti ?
"Päästä minut verenvioista, Jumala, minun autuuteni Jumala, että minun kieleni riemuitsisi".- Anonyymi
Eivät terveet tarvitse parantajaa vaan sairaat.
Jos vanhurskas pysyy vanhurskaudessaan hän saa elää. Niin myös jumalaton joka kääntyy isiensä synneistä.
Se sielu joka syntiä tekee sen on kuoltava. Mutta Jeesuksessa Kristuksessa ei ole mitään kadotustuomiota. Jne.
Näin suurin piirtein raamatussa saattaa lukea mutta kun raamattu ei ole ohjenuora vaan kirkon ja teokratian selitykset siihen. Jeesus on jo oikaissut raamatun sanat tuhatkin kertaa tuomiovallassaan. Hän kumosi sapatin ja myös suuren liudan muuta raamatun pykälää.
Omin voimin ei Raamattua kannata selittää tai siteerata jos ei tiedä kirkon opetusta ja Jeesuksen tekemiä oikaisuja. Bibliasta on hyvä aloittaa. Se sisältää laajoja selityksiä sanoihin yms.
- Anonyymi
Tyhmyyden ja tunteisiin vaikuttamisen kautta syntyy uususkonnollisia kristinuskoa jäljitteleviä seurakuntia.
- Anonyymi
Lukistte sitä Raamattuanne edes vähän enemmän ja selvittäisitte sen, että mitä siellä oikeasti sanotaan ja opetetaan.
Missään Raamatussa ei kehoiteta littymään / liittämään ketään katolilaiseen saati sitten luterilaiseen kirkkoon !
Ne ovat lahkoja / eriseuroja / puolueita !
Raamatun mukaan Jumala liittää uudestisyntyvän, eli Hengestä syntyvän paikalliseen Seurakuntaan ja Kristuksen srk ruumiin jäseneksi !
Paikallisia Seurakuntia nimitettiin vain ja ainoastaan paikkakunnan nimellä, mitään etuliitteitä ei ole Raamatussa käytetty !
Eli aina kun Seurakunnan eteen laitetaan esim. luterilainen tai katolilainen tai helluntailainen, niin AINA on kyse puolueesta / eriseurasta / lahkosta, ja siten se paikallinen Seurakunta on jaettu, eli Kristus ja Kristuksen srk ruumis on jaettu, eikä niin tulisi olla !
Joten kuka se tässä nyt on tietämätön ja ymmärtämätön ja tyhmä ???
Sinä raukka et tämän vertaa ymmärrä, vaikka kaikki on selvästi Raamatussa sanottu !
- Anonyymi
Oletko pannut merkille millaisia huijareita uususkonnollisia nämä ovat kun ITSE KEHUEN väittävät olevan raamatullisia.
Mikähän näistä on se raamatullisin ? - Anonyymi
Uususkonnollisuus on 90% peräisin jenkkilahkolaisuudesta.
- Anonyymi
Puhut lahkosta !
Mutta et ymmärrä itse sitä, että luterilaisuus ja katolilaisuuskin ovat yhtälailla lahkoja !
Joten kohdallasi toteutuvat nämä Raamatun sanat:
Room. 2:1 Sentähden sinä, oi ihminen, et voi millään itseäsi puolustaa, olitpa kuka hyvänsä, joka tuomitset. Sillä mistä toista tuomitset, siihen sinä itsesi syypääksi tuomitset, koska sinä, joka tuomitset, teet samoja tekoja.
Room. 2:3 Vai luuletko, ihminen, sinä, joka tuomitset niitä, jotka senkaltaisia tekevät, ja itse samoja teet, että sinä vältät Jumalan tuomion?
Eli onnistuit siis tuomitsemaan itse itsesi, joten onneksi olkoon vain ! :)
- Anonyymi
Varsinaiset lahkolaiset helluntailaiset eivät tule toimeen edes Helluntaikirkkonsa kanssa.
- Anonyymi
Lue ja ymmärrä:
Room. 2:1 Sentähden sinä, oi ihminen, et voi millään itseäsi puolustaa, olitpa kuka hyvänsä, joka tuomitset. Sillä mistä toista tuomitset, siihen sinä itsesi syypääksi tuomitset, koska sinä, joka tuomitset, teet samoja tekoja.
Room. 2:3 Vai luuletko, ihminen, sinä, joka tuomitset niitä, jotka senkaltaisia tekevät, ja itse samoja teet, että sinä vältät Jumalan tuomion?
Moneenko lahkoon luterilaisuus on jakaantunutkaan ???
Ketkä siis ovat tuolla mittapuulla varsinaisia lahkolaisia ?
Itse en ole hellari !
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️922017Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671490YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741279- 721127
Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2301112Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan871054Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.148991Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava237938Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51906Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88881