Kenen kahelin päähän välähti värittää nuo talot, kuin maalikaupan värikartta.
Aivan järkyttävän näkyinen julkisivu, pilasivat komeen lahden noilla ällötyksillä.
Samanlainen hirvitys on Jalasjärvellä, eikö sen arvostelulyttäykset ole saavuttanut Pirkkalan rakennusvalvojia.
Varmaan herkimmät saa migreenikohtauksen ohiajaessaan.
Onneksi se ohikulkutie on tikkusuora siinä kohtaa, joten tuon oksennuksen ohi voi ajaa silmät ummessa.
Mikä älämölö slummi on rakentumassa Rajasalmen tuntumaan
10
422
Vastaukset
- Anonyymi
Ja kalliiksi tulee monelta näkökannalta seinien ylläpitäminen. Varmasti joku väri ei kestä auringonvaloa. Tummemmat värit lisää myös asuntojen lämpökuormaa.
Seinät pitäisi rakentaa niin että eivät koskaa tarvitsisi huoltaa, nuo on aivan päinvastaisesti ajateltu. - Anonyymi
Wanhukset kitisee ja ruikuttaa...
- Anonyymi
Toinen talo on ihan siedettävä, mutta toinen näyttää siltä kuin maalaus olisi jäänyt kesken. Erivärisiä eripituisia raitoja.
- Anonyymi
Asukkailta kuultua, että talojen sisällä ei kuulu edes kännykät. Kun ovat sellaisessa peltihäkissä asunnot. Hyvä elämä siis !
- Anonyymi
Jasso. Ne eriväriseinät on tosiaan maalattuja peltilevyjä.
- Anonyymi
Vahvistan tämän. Talot ovat moottoritien (ohitustuen välittömässä läheisyydessä) ja rakennuksen ehtona oli se, että meluntorjunta huomioidaan asunnoissa/taloissa. No kun yritetään torjua melua, samalla torjutaan muutakin signaalia. Ensimmäiset muuttavat pian pois. Muutenkin pidän taloja, en niinkään rumina, mutta tosi tyhmää oli pilata kaunis peltomaisema ja rakentaa talot vilkkaan moottoritien viereen. No päättäjät halusivat nopeasti asukkaita, autoilevia sellaisia, ja sen myös saivat. Vaan eivät ole tyytyväisiä.
Värit haalistuvat taloissa kymmenen vuoden sisään.
- Anonyymi
Onkohan Tampereen arkkitehtikoulutuksessakin jotain täysin nurinkurista.
- Anonyymi
Kyllä tuollaisia hullutuksia ohjaillaan keksimään rakennusvalvonnan suosituksesta/määräyksestä ja/ tai kaavamääräyksissä.
Pirkkalan rakennusvalvonnan päällikkö on halunnut jättää peukalonjälkensä mahdollisimman näkyvälle paikalle. - Anonyymi
Kaikki pitää nykyään olla niin "pride". Pirkkalassa näköjään jopa talot.
- Anonyymi
Jaa että sellaisia mutu-kommentteja.
Rantaa lähempänä olevassa talossa on jokaisessa huoneistossa antenni-ikkuna, joten kännykkä kuuluu mainiosti, mutta hyvästä äänieristyksestä johtuen naapurin pieru ei.
Eikä liioin kuulu moottoritien äänet.
Mutta moittiahan pitää ettei asukkaat valtaa nyt Rajasalmen kahvilan rantamaisemia.
Lenkkeilevät ja lenkkeilyttävät koiria siellä.
Virveleiden ja onkien kanssa liikkuvat rannalla kalassa, joten häiritseehän se noita outoja tyyppejä jotka siellä pyörivät.
Jos et tiedä mistä on kysymys, kannattaa mennä sinne kävelylle, mutta mutta älä kumarru sitomaan kengännauhoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892026
- 1281372
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231310Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau271261- 661192
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3351013- 78891
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53848- 121767
- 82756