Sinä tunnet katusaarnaajia, joiden resepti evankelioinnissa on lyhyt, olet ehkä itsekin sellainen: Usko, että Jeesus kuoli sinun syntiesi takia, niin saat syntisi anteeksi. Sen jälkeen rukoillaan joku uskoontulorukous.
Tällä tavalla tuotetaan uskovaisia, jotka ovat kuten Jeesuksen kylväjävertauksen siemenet: sana putoaa tien sivuun tai ohdakepensaaseen. Siemenillä ei ole juurta, ne eivät kasva. Uskosta luovutaan helposti.
Jeesuksen menetelmä oli toinen. Esim. Emmauksen tiellä kulkiessaan "hän selitti heille Mooseksesta ja kaikista profeetoista alkaen, mitä hänestä oli kaikissa kirjoituksissa sanottu."
Mitä tarkoittavat synti, uhri, lunastus, sukulunastaja, profetiat, messias, laki, armo...? Nämä asiat jäävät vieraiksi
pikaevankelioinnilla, jos ei uskon taustatietoja kerrota. Usko ei kasvata juurta.
On tärkeää tehdä selväksi, miten kristillinen usko sisältää tiettyjä historiallisia tapahtumia, profetioita ja oppeja, ja miten VT:ssa kaikki kohdistuu tulevaan Messiaaseen Jeesukseen. On tehtävä selväksi asioiden taustat ja vanhan ja uuden liiton ero.
Pelkkä evankeliointi ja siunauksen toivottaminen sen päätteeksi on hengellinen heitteillejättö, joka tuottaa uskontojen uhreja. Se on myös yksilön henkilökohtaisiin kysymyksiin ja tarpeisiin vastaamatta jättämistä. Se on pinnallista.
Tarvitaan myös jälkihoitoa, tarvitaan ihmisiä, joilla on sellainen opettamisen ja palvelemisen armolahja, että he osaavat vastata toisen kysymyksiin ja suorittaa sielunhoitoa. Tarvitaan uskovaisten yhteys uudelle tulokkaalle. Kohtaaminen sydämen ja sielun tasolla.
Miten uskon julistamisen pitäisi tapahtua?
5
361
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä se on lähtökohta, että uskotaan pelastava evankeliumi:
1. Korinttilaiskirje 15:1-4 FB38
[1] Veljet, minä johdatan teidät tuntemaan sen evankeliumin, jonka minä teille julistin, jonka te myöskin olette ottaneet vastaan ja jossa myös pysytte [2] ja jonka kautta te myös pelastutte, jos pidätte siitä kiinni semmoisena, kuin minä sen teille julistin, ellette turhaan ole uskoneet. [3] Sillä minä annoin teille ennen kaikkea tiedoksi sen, minkä itse olin saanut: että Kristus on kuollut meidän syntiemme tähden, kirjoitusten mukaan, [4] ja että hänet haudattiin ja että hän nousi kuolleista kolmantena päivänä, kirjoitusten mukaan,
Asetutaan hetkeksi siihen ympäristöön jossa Paavali eli ja Korinton seurakunta. Uutta testamenttiä ei vielä ollut kootussa muodossa kirjakaupoissa. Monet ihmiset olivat lukutaidottomia, eivätkä he tienneet mitään juutalaisten käsissä olleista kirjoituksista.
2. Tessalonikalaiskirje 2:15 FB38
[15] Niin seisokaa siis, veljet, lujina ja pitäkää kiinni niistä opetuksista, joita olette oppineet joko meidän puheestamme tai kirjeestämme.
Paavali kehoitti seurakuntia pitämään kiinni niistä opetuksista jotka löytyivät hänen kirjoittamista kirjeistään tai hän ja hänen työtoverinsa olivat puhuneet.
Puhujien tarve oli suunnaton, koska lukutaidottomuus oli niin yleistä, ja kaikenlaisia opettajia oli julistamassa mitä sattuu:
2. Timoteuskirje 2:2 FB38
[2] Ja minkä olet kuullut minulta ja minkä monet ovat todistaneet, usko se luotettaville miehille, jotka sitten ovat soveliaita muitakin opettamaan.
Raamatun tunteminen ja opetus ovat tärkeitä. Kuitenkin pelastuminen tapahtuu uskomalla Jeesukseen:
2. Timoteuskirje 3:14-15 FB38
[14] Mutta pysy sinä siinä, minkä olet oppinut ja mistä olet varma, koska tiedät, keiltä olet sen oppinut, [15] ja koska jo lapsuudestasi saakka tunnet pyhät kirjoitukset, jotka voivat tehdä sinut viisaaksi, niin että pelastut uskon kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa.
Kirjoitukset kasvattavat ja opettavat uskomaan Jeesukseen. Usko joka on laitettu Kristukseen, pelastaa.
Roomalaiskirje 10:17 FB38
[17] Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.- Anonyymi
...
Kaikki ovat kutsuttuja evankelioimaan. Oma perhe, sukulaiset, ystävät, työkaverit, tuttavat ja tuntemattomiakin kun siihen tulee tilaisuus ja saa Jumalalta siihen kutsun ja voiman. Sitä varten Jumala on meidät kutsunut ja pelastanut ja siihen hän on kaikki uskovaiset luonut.
2. Korinttilaiskirje 5:15 FB38
[15] ja hän on kuollut kaikkien edestä, että ne, jotka elävät, eivät enää eläisi itselleen, vaan hänelle, joka heidän edestään on kuollut ja ylösnoussut. - Anonyymi
Ei, olet väärässä. Ei se ole lähtökohta, että hylätään uusi uskova sen jälkeen kun hän on tullut uskoon. Eikä se, että jätetään opettamatta VT:n taustat uskonasioihin. Käsityksesi siitä, että Paavali käski hylkäämään on yksinkertaisesti väärä. Seurakuntiahan päin vastoin kehotetaan joka kirjeessä huolehtimaan veljistä.
- Anonyymi
Syy miksi katuevankelistat eivät selitä kirjoituksia, on se etteivät he itsekään tunne niitä. He saarnaavat vain tunneuskoa ja lihallista "parannusta", joka on kuitenkin eri asia kuin oikea Raamatullinen parannus. Jeesus saarnasi tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi. Viekää sitä kaikille kansoille. Saarnatkaa parannusta ja syntien anteeksiantamusta. Eihän nykypäivän ihmiset tajua edes olevansa syntisiä, eikä varmaan tajua nämä katuevankelistatkaan. Heillä on aivan väärä lähtökohta ja syy miksi evanekelioivat, on se että saisivat itselleen hyvän olon ja taivaspisteitä Jumalalta.
- Anonyymi00005
Kauniit naiset online just nyt 🍓 Klikkaa! https://Amber.hoty.lat/Amber#/?/?/p99rtt0bx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961619
- 741424
- 501347
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041238- 541233
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735