Tänään oli jo ulkona. Aamupäivät ovat viileät. Nyt on sisällä. Sisällä ei ole kesällä niin mukava kuin ulkona. Jos on pitävät kengät, myös talvella voi olla ulkona. Edellyttäen, että myös muut vaatteet.
Kesällä voi suosia kasveja, osa kasveista on tosi raikkaita. Ruohosipuli on yksi raikkaimmista. Ja sitten oli sellainen sitruunaruoho. Naiset laittoivat sitä kalaan ja ehkä johonkin muuhunkin.
Kesällä voi suosia kasveja, osa kasveista on tosi raikkaita. Ruohosipuli on yksi raikkaimmista. Ja sitten oli sellainen sitruunaruoho. Naiset laittoivat sitä kalaan ja ehkä johonkin muuhunkin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sitruunainen maku sopii melkein mille kalalle thansa.. ulkona olen ympäri vuoden.. toki siis mulla koti on..mutta edes sade räntä tai tuuli ei haittaa..liika aurinko kyllä vie energiaa vaikka siitä saa noin muuten hyviä juttuja mutta jos liikaa niin ryppysen kuivakkaan ihon ja pahimmilllaan melanooman..
Kyllä, mutta jos sataa on riittävän leveä katto hyvä asia. Kun tuulee, seinät tarjoaa suojaa. Ja lattialla voidaan eristää talveen liittyvää kylmyyttä. Ikkunat tarjoavat ulos kurkistelu mahdollisuutta jne.. Tosin sivistysvaltioissa on raja, että asuminen saisi kuluttaa vain 33% ihmisen tuloista. Köyhyydessä operoiville suomalaisille seinien sisällä pesimisen kuluerä on huomattavasti suurempi.
Kala itsessään on tietenkin haasteellinen. Kuten tomaatti tupakoimattomalle. Mutta, eipä sitä kenelläkään ole nokan koputtamista siihen miten toiset elää, jos edustetaan laillista menoa. Ja muissakin tapauksissa viranomaiset katsovat kiinnostaako heitä esim. köyhyydessä operoivien kansalaisten asiat.
"Tänään oli jo ulkona"
????????????????????????????
Ei voi pitää ikkunoita auki koska on ulkona niin kylmä ollut ja se kylmä tulee sisälle sitten.