Maaseutu oli Salonseudulla pullollansa Kansakouluja 1960 luvulla, mutta onko muilla.....

Anonyymi-ap

Itse olen sitä ikäluokkaa jolloin oli vain niin köyhä kunta jossa oli vain silloin ns: sanottu - supistettu koulu - jossa kolme ensimmäistä luokkaa käytiin vain lauantaisin koulua - koska oli vain yksi opettaja ja viIkolla se opetti muita luokkia.

18

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistan aina kun äiteeni toi mut kirkonkylämme kouluun, tarakalla istuin silloin koluun mennessä ekaa kertaa syksyllä - siitä se sitten alkoi mun kansakouluni ja muistan kuinka sen luokan lattia tuoksui uudelta harmaaalta maalilt silloin ja pulpetitttien kannet olivat ja maalttu muistaalseni sinisiksi

    • Anonyymi

      Kansakouluni opettaja sodassa ollut oli näin jälkeenpäin ehkä kuin kapiainen - piti kuria isolle poikaporukalle joita 47 oli tytöhän osasivat tietysti käyttäytyä.
      Oli kuitenki koulu jossa oma keittiökin jossa ruokailimme ja kyllä se ruoka silloin maistuikin, vaikka puuroa vain se silloin oli silloin, puollukkapuuro oli silloin hyvää

    • Anonyymi

      Voi niitä läksyjä ja kaikki piti ulkoa osata ja varsinkin uakontotunnit jäivät jälkeeni - se harmaa kirja jossa takaapäin jotkin autiomaassa ratsastaa - kannessa.

      Löysin sen saman kirjan kirpputorilta, josta se opettajamme oli kuullustellut ulkoläksyjäni -

    • Anonyymi

      Ei olisi ihan tätäpäivää, kun muistelen lukujärjestystäni silloin: aamulla jokainen Uskontoa ,,,
      Maanatai 2untii uskontoa.......,,,uskontoa 2 tuntii uskontoa uskontoa
      Ja , vihossani aina luki : Uskonto 10

    • Anonyymi

      Minäpä kävin 70-luvulla alaluokkia ja olin ylpeä siitä että olin ensimmäisiä jotka saivat käydä peruskoulun 1974 alkaen kun aloitin peruskoulun ja koko koulunkäynnin. Ei käyty sitten viikonlopulla silloin mitään kouluja eikä haettu yläasteelle vaan sinne siirryttiin suoraan ala-asteen perään.Tosin piti tehdä valintoja yläasteelle mitä jotain tiettyjä aineita tai niiden laajempia osioita pitikin sitten omalla kohdalla lukea(matematiikassa eri laajuuden verran esim.).Ihan Salon kaupungissa kävin silloin koulun, sen peruskoulun ja muistan että siellä ala-asteella oli joitain esim.Tampeeeelta tulleiden perheiden esim.lapsia.Oli kai Salora (ja myöhemmin sitten paljon se Nokiakin sitten viimein) alkanut vetää jo muualta päin Suomesta porukkaa töihin?,vai miksi niitä esim.tamperelaisia esim.jo oli silloin 70-luvulla tullutkin seudulle?. Oli varmaan Salon kultakausi tavallaan se 1970-2012 saakka.. aika..?.(Tosin olihan täällä vissiin jo kivikaudelta alkaen kaikenlaista "menoa"mutta niistä ajoista,niin historiallisista sentään...,ei niin tarkkaan
      tiedetä..)

    • Anonyymi

      Hiihtokilpailut muistan suomusjärvellä 1967, ne olivat koulujen väliset silloin kun niitä kasnsakoulujakin oli joka kylässä ja jopa KETTULASSAKIN.
      Alpakka lusikan pinen vainnvoitin, perkele kun toisilla olivat jo silloin ne lasikuitusukset ja mää hiihdin vanhoilla PUUSUKSILLA.
      Jos oikein kaivan lusikkalaatikkoani, siellhän se mustunut pikkulusikka löytyykin, heh.

    • Anonyymi

      Olin taas unohanut jonkin kirjan kotiini, menet sennhakeaan siet, huusi Merola opettajani siloin, lähdin sitä sitten kävellen hakeman kolmen kilsan päästä.
      Tulin takaisin ja koulu oli vasta syömässä - ei silloin osannut kuinka joku satananopetta ja vanha vääpelinpaska kusetti.

      • Anonyymi

        Kävin ja sitä koulua silloin jossa se Merola opetti ja ne asui siinä koulussa toisessa päässä.
        Muistan sen pitkän ruokapöydän jossa puuroa vain saimme Lauantaisn - kun köyhällä kunnalla ei ollut rahaa.
        Muistan, kuinka niillä rikkailla maajussien pojilla oli jopa eväät mukanansa, perkele ,,,rasvainen liha vain niiden ruisleipienvälistä tirskui kun haukkasivat evästänsä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kävin ja sitä koulua silloin jossa se Merola opetti ja ne asui siinä koulussa toisessa päässä.
        Muistan sen pitkän ruokapöydän jossa puuroa vain saimme Lauantaisn - kun köyhällä kunnalla ei ollut rahaa.
        Muistan, kuinka niillä rikkailla maajussien pojilla oli jopa eväät mukanansa, perkele ,,,rasvainen liha vain niiden ruisleipienvälistä tirskui kun haukkasivat evästänsä.

        Mahtaakohan aika kullata muistojanne. Itse kävin Kiskon Kirkonkylän kansakoulun 50-60 luvuilla ruoka oli ihan ok, siitä piti keittäjä Taimi huolen. Pannulappua virkkasin 3v. ennenkuin valmistui.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mahtaakohan aika kullata muistojanne. Itse kävin Kiskon Kirkonkylän kansakoulun 50-60 luvuilla ruoka oli ihan ok, siitä piti keittäjä Taimi huolen. Pannulappua virkkasin 3v. ennenkuin valmistui.

        Silloin piti pojatkin virkata ja "virkkasin" aina niin tiukkaan, heh , nyt sen muistanki, mutta puutöissähän se pitkä höylä lensi ja vaikka mitä teimme silloin.


    • Anonyymi

      Meillä ainakin yksi päivä meni ja lähdettiin syksyllä puollukoita poimimaan ja niistähän se sitten keittiön emäntä talvella vispipuuroa keitti ja sehän oli kaikille mitä herkullisempaa.

      • Anonyymi

        Mitähän maistuisi puolukka ruispuuro kera kauramaidon. 🌚🌚🌚


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitähän maistuisi puolukka ruispuuro kera kauramaidon. 🌚🌚🌚

        Ei maistuisi - nykykaroille ainakaan.


    • Anonyymi

      Muistaako kukaan Nyyrikkiä ?

    • Anonyymi

      Käytiin jo alakoulussa katsomassa tyttöjen alapäitä puuhuusissa sieltä alapuolelta suomusjärvellä, mutta tupakkaa emme silloin polttaneet.

      • Anonyymi

        Kiskon Kirkonkylän kansakoulun huussisa, oli tapana heittää pikkukivillä tyttöjä perseelle. Oli tosi rakkaita jo silloin.


    • Anonyymi

      Jotkut silloin jopa välitunneilla koittivat tupakkaa polttaa, mutta kuri oli niin kova ettei uskaltanut muistan aina ne mainokset kuitenkin Vain vahmimmat miehet polttavat NORTTIA "Nortti on täyttä tupakkaa tai Malboromies ratsastaa,Kent savukkeen,,,ota Kent ja ota kevyemin......
      atelkaa, mitä paskaa suollettiin silloin mainoksissa.

      • Anonyymi

        Sitten tulivat ne NS; kevytsavukkeet joka oli yhtä kusetustas silloin - vasta vuosikymmenien jälkeen kielleettiin sanonta - KEVYTSAVUKKEET,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      56
      6678
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      57
      5843
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      113
      5195
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3883
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3803
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3480
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3380
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2945
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2759
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      53
      2614
    Aihe