Jos nyt on tällaista mitä se on muutaman vuoden päästä?
https://youtube.com/shorts/tB-4MrbYYxE
Parempi lomailla kotimaassa.
kannattaako lentää?
83
927
Vastaukset
- Anonyymi
Maailman loppu tulee jos ei turistilentoja lopeteta .Menkööt julkisilla maita pitkin mikäli haluaa ulkomaille lähettelemään päivityksiä facebookiin että täällä nyt ollaan rentoutumassa.Heh!
- Anonyymi
Juuri näin.
- Anonyymi
Voi lentää tuulen mukana.
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/saauutiset/a/6e5f7ea7-30a4-48c9-8721-6d3041c54706
Raju ukkosmyrsky moukaroi pääkaupunkiseutua noin kymmenen aikaan sunnuntaiaamuna. Rintama etenee kohti suurta yleisötapahtumaa, Lopella järjestettävää Suviseuroja.
Viime vuoden Suviseuroilla yksi kuoli, kun rajuilma iski tapahtuma-alueelle. Kuollut nainen jäi rajussa tuulessa katkenneen maston alle.- Anonyymi
"Parempi lomailla kotimaassa."
Kotimaassakaan ei ole turvassa. - Anonyymi
Mikä säidenhaltijalla on Suviseuroja vastaan?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä säidenhaltijalla on Suviseuroja vastaan?
"Mikä säidenhaltijalla on Suviseuroja vastaan?"
Yritti osua Tuska-festivaaliin?
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20170171
Espanjan ilmatieteen laitos Aemetin mukaan maan eteläosassa sijaitsevassa El Granadon kaupungissa mitattiin sunnuntaina 46 astetta. Kyseessä on Espanjan uusi kesäkuun lämpöennätys.
Lauantaina Ruotsin ulkoministeriö varoitti Espanjassa vierailevia kansalaisiaan kuumuudesta.
Poikkeuksellisen korkeita lämpötiloja havaittiin lisäksi viikonloppuna ainakin Ranskan ja Italian rajalla sijaitsevalla Alppien korkeimmalla huipulla, Mont Blancilla.
Lähes 5 000 metrin korkuisella vuorella mitattiin lauantaina nolla celsiusastetta, mikä on korkein kesäkuussa koskaan havaittu lämpötila, kertoo ranskalaismedia Le Parisien.
Mont Blanc kuvattuna Bellecote-jäätiköltä käsin 5. maaliskuuta 2025.
Alppien korkeimmalla huipulla mitattiin lauantaina lämpöennätys. Kuvituskuva Mont Blancista 5. maaliskuuta 2025. Kuva: EPA-EFE
Ambulanssit valmiudessa
Korkeita lämpötiloja on viime päivinä havaittu myös muualla Ranskassa ja Italiassa sekä Portugalissa ja Balkanilla.
Portugalissa kaksi kolmasosaa maasta oli sunnuntaina korkeimman kuumuus- ja metsäpalovaroituksen alaisena.
Terveydelle haitallisen kuumuuden vuoksi ambulanssit partioivat monin paikoin turistien suosimissa kohteissa eri puolilla Eurooppaa.
Italiassa kerrotaan lisäksi otetun käyttöön sairaaloissa erillisiä lämpöhalvauspotilaille suunnattuja reittejä, joiden kautta potilaat pääsevät mahdollisimman nopeasti hoitoon.
Ihmiset täyttävät vesipullojaan Sagrada Familian edustalla Barcelonassa.
Ihmiset täyttävät vesipullojaan Sagrada Familia -kirkon edustalla Espanjan Barcelonassa 27. kesäkuuta. Kuva: Manaure Quintero / AFP
Välimeren maissa varaudutaan nyt paahtavien helteiden jatkumiseen myös tulevalla viikolla.
Ranskassa Toursin kaupunki on ilmoittanut sulkevansa kaikki koulut maanantai- ja tiistai-iltapäivinä, kertoo ranskalainen Le Figaro.
Italiassa puolestaan useat alueet ovat suunnitelleet ulkotöiden rajoittamista päivän kuumimpina tunteina.
Euroopan vaarallisen voimakkaat helleaallot ovat asiantuntijoiden mukaan seurausta ilmastonmuutoksesta ja tulevat tulevaisuudessa yhä yleistymään. - Anonyymi
Lentäminen on todellakin ilmakehän tuhoamista ja siksi pitäisi alkaa ajatella mitä se merkitsee tuleville sukupolville eli niiden lapsille jotka nyt reissaa aurinkomatkoilla.
- Anonyymi
Aurinkomatkoilla reissaaminen sallitaan vain steriileille, problem solved.
- Anonyymi
Myräköitä alkaa olla useampi viikkoon: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011332485.html
Tähän pitää tottua, kohta kesät ovat pelkkää myräkkää. - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/5c9a6dbc-5e0e-41a4-bb53-b355f473664c
Satojen turistien lennot peruttiin Turkissa maastopalojen vuoksi, kertoo brittilehti Independent.
Turkki taistelee uutistoimisto Reutersin mukaan maastopaloja vastaan jo toista päivää.
Maastopalot riehuvat maan länsiosassa sijaitsevalla Izmirin alueella. - Anonyymi
Turkki palaa ja Etelä-Euroopassa ennätys helteet ja kuumimmat kuukaudet edessäpäin
https://youtu.be/hGkBKo6nVX4 - Anonyymi
Muuttuu vuosi vuodelta pahemmaksi
https://youtu.be/xQfwyokKJRo - Anonyymi
Some 4,500 people could die in the next three days due to soaring temperatures, an expert said.
Europe must act quickly to face extreme heat as temperatures surpass 40 degrees and thousands of excess deaths are predicted in the coming days.
A World Health Organization expert issued a stark warning on Monday, calling for more action to stop tens of thousands of “unnecessary and largely preventable deaths.”
“The worst days will likely be [Tuesday] and Wednesday.”
Almost two-thirds of Spanish towns have been slapped with health risk warnings, including 804 at the highest alert level
The Greek government has also issued warnings about air pollution from wildfires that have ripped through coastal towns near Athens.
https://www.politico.eu/article/lethal-heat-europe-climate-reality-temperature-heatwave-who-pollution-wildfires/ - Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20170399
Elohopea on käynyt jopa 38 asteessa.
– Kyllä on ollut hämmentävän kuuma. Yleensä helteet tulevat vasta heinä-elokuussa, Mustonen kertoo. - Anonyymi
Kreeta palaa
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/cff9dc4a-1a28-4858-a8ac-fa09ded774e5 - Anonyymi
Meillä Suomessa on vielä melko rauhallista
https://youtube.com/shorts/X7JKjnz1aqg- Anonyymi
Huomenna se nähdään pienempi myräkkä Suomessakin ja merellä ennustettu 7 metrisiä aaltoja. Joku ämpäri saattaa karata pihasta naapuriin.
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/04609734-716f-412a-9cd6-66498a0452af
Vatsatauti leviää suomalaisten suosikkikohteessa – Kokonaisia perheitä sairastunut
Suomalaisturistin mukaan hotelli ei ole tiedottanut siellä raivoavasta vatsatautiepidemiasta, vaikka henkilökunta on siitä tietoinen. - Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20171206
Britannian yleisradioyhtiö BBC kertoi, että kahdeksan ihmistä oli loukkaantunut koneen joudutua ankaraan turbulenssiin.
Böömin poliisin mukaan kolme ihmistä toimitettiin sairaalaan. - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/bb3afdd5-f9b0-4f00-9ef4-a350881392bb
Ryanairin lentokone evakuoitiin Espanjan Mallorcalla palohälytyksen vuoksi, kertoo The Sun. Tapauksessa on loukkaantunut ainakin 18 henkilöä, joista kuusi on viety sairaalaan.
Hälytys käynnistyi hieman keskiyön jälkeen Palman lentokentän kiitotiellä juuri, kun kone oli lähdössä Manchesteriin.
Ryanair on tarkentanut, että kyseessä oli väärä hälytys. - Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20171220
Camp Mysticin vieressä virtaavan joen pinta nousi noin seitsemän metriä alle kahdessa tunnissa.- Anonyymi
Jonkin lähteen mukaan 8m 45 minuutissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jonkin lähteen mukaan 8m 45 minuutissa.
Toisen lähteen mukaan 5m 45 minuutissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisen lähteen mukaan 5m 45 minuutissa.
Vauhdilla vesi nousi
https://youtu.be/XxiuIXIof_w
- Anonyymi
Kiinassa tulvii https://www.youtube.com/watch?v=-QXIkSklYFY
Virossa tulvii https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
Venezuelassa tulvii https://www.youtube.com/watch?v=2LKc_cs7Aas - Anonyymi
kannattaa lentää jos osaa
- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011352686.html
Nainen kertoo vastanneensa, että hänellä on aina vatsa sekaisin ulkomailla ollessaan, varsinkin 40 asteen helteessä. Nainen kertoi käyneensä päivän aikana kaksi kertaa vessassa. Hän ei ollut oksentanut eikä ole raskaana.
Naisen mukaan kysymykset esitettiin kaikkien koneessa olevien kuullen. Hän koki tilanteen nolona ja hämmentävänä.
Seuraavaksi naiselle tultiin hänen mukaansa ilmoittamaan, että hänet poistetaan lennolta. Henkilökunta puhui hänen mukaansa ilmeisesti lääkärin kanssa puhelimessa. - Anonyymi
New Mexicossa tulvii
https://youtu.be/0c7ZT6BNwX8 - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/01b9b4df-a6f4-4f3f-99c5-c4ec72c0bd23
Puolassa sisäministeri Tomasz Siemoniak varoitti rajuista sateista ja mahdollisista tulvista maan yli liikkuvan matalapainealueen vuoksi.
Rankkasateita ja myrskyjä on nähty aiemmin tällä viikolla muun muassa Kroatiassa ja Tšekissä.
Samalla maastopalot jatkuvat Etelä-Euroopassa.
Maastopaloja on nähty viimeisen viikon aikana Etelä-Ranskan lisäksi Koillis-Espanjassa ja Kreikassa, Kreetalla ja Ateenassa.- Anonyymi
EU:n ympäristötieteiden palveluverkosto Copernicuksen mukaan kesäkuu oli Länsi-Euroopassa mittaushistorian kuumin.
Tutkijat arvioivat, että helleaalto olisi ollut 2–4 astetta viileämpi ilman ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta kaikissa paitsi yhdessä tutkimuksen tarkastelemassa kaupungissa.
- Anonyymi
Carolinassa tulvii myös
https://youtu.be/burICjF9uPI - Anonyymi
Australiassakin ollut taas kunnon tulvat
https://youtu.be/wYuAfv5hjvE - Anonyymi
Ennen syöksytulvaa Texasissa on ollut melkoinen raepommitus
https://youtu.be/lgw-DovJcDU - Anonyymi
Pekingissä ollut kunnon myrsky
https://youtu.be/kND9DbP3Ufo - Anonyymi
Juu parempi pysyä turvallisessa kotimaassa ja täälläkin välttää isompia kaupunkeja.
https://youtu.be/IPqSFuz9HSo - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/14a94df0-15e1-447a-ace3-1fdc6efdea53
Tulvat runtelevat New Yorkin ja New Jerseyn osavaltioita Yhdysvalloissa.
New Jerseyn osavaltioon on julistettu hätätila. - Anonyymi
New Jerseyssä kadusta on tullut koski
https://youtu.be/X4G7FFuV2Xc - Anonyymi
Hurjia tulvia Kiinassa
https://youtu.be/_1S9VJjjG0U - Anonyymi
Kiinassa hurjan kuumaa
https://youtu.be/wP4LOu191gg - Anonyymi
Etelä-Koreassa aikamoisia tulvatuhoja
https://youtu.be/fjEmnsxDVVQ - Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20173610
Kiinassa hurjaa menoa. - Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20174273
Uusi sääennätys on todennäköisesti tänään perjantaina menossa rikki Suomessa.
Näin tapahtuu, jos jossain päin maata mitataan yli 30 asteen lämpötila.
– Jos se ylittyy, kyseessä on neljästoista päivä peräkkäin, kun jossain päin Suomea on ylitetty 30 astetta, Ilmatieteen laitoksen meteorologi Ville Siiskonen kertoo.
Eiliseen torstaihin mennessä tällaisia päiviä on ollut peräkkäin kolmetoista. Tällä hetkellä tilanne on tasoissa vuoden 1972 kesän kanssa. Lukemia on tilastoitu vuodesta 1961.- Anonyymi
Sieltähän se uusi ennätys tuli:
https://yle.fi/a/74-20174273
Ilmatieteen laitos kertoo viestipalvelu X:ssä, että lämpötila on kivunnut yli 30 asteen Parikkalan Koitsanlahdella.
Jo aiemmin ennakoitiin, että jos lämpötila ylittää tänään 30 astetta, menee uusi ennätys rikki.
– Jos se ylittyy, kyseessä on neljästoista päivä peräkkäin, kun jossain päin Suomea on ylitetty 30 astetta, Ilmatieteen laitoksen meteorologi Ville Siiskonen kertoi Ylelle perjantaina aamulla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sieltähän se uusi ennätys tuli:
https://yle.fi/a/74-20174273
Ilmatieteen laitos kertoo viestipalvelu X:ssä, että lämpötila on kivunnut yli 30 asteen Parikkalan Koitsanlahdella.
Jo aiemmin ennakoitiin, että jos lämpötila ylittää tänään 30 astetta, menee uusi ennätys rikki.
– Jos se ylittyy, kyseessä on neljästoista päivä peräkkäin, kun jossain päin Suomea on ylitetty 30 astetta, Ilmatieteen laitoksen meteorologi Ville Siiskonen kertoi Ylelle perjantaina aamulla.lauantai on jo viidestoista 30 asteen päivä putkeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
lauantai on jo viidestoista 30 asteen päivä putkeen.
https://yle.fi/a/74-20174541
Tänään sunnuntaina on kuudestoista peräkkäinen päivä, jolloin jossain päin maata on mitattu yli 30 asteen lämpötiloja.
30 astetta ylittyi tänään ensimmäisenä Parikkalassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://yle.fi/a/74-20174541
Tänään sunnuntaina on kuudestoista peräkkäinen päivä, jolloin jossain päin maata on mitattu yli 30 asteen lämpötiloja.
30 astetta ylittyi tänään ensimmäisenä Parikkalassa.Tänään 21 perättäistä 30 asteen päivää.
https://yle.fi/a/74-20175484 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tänään 21 perättäistä 30 asteen päivää.
https://yle.fi/a/74-20175484Lauantaina on jo 22. peräkkäinen päivä, jolloin jossain päin Suomea on mitattu yli 30 astetta hellettä.
Perämerellä Pohjois-Pohjanmaan maakunnassa. Hailuodossa on mitattu lauantaina 30,3 astetta.
- Anonyymi
Japanissa lämpö lähestyy 40 astetta.
https://youtu.be/8ytZIkZnEUY - Anonyymi
Etelä-Koreassa varoitetaan kuumuudesta.
https://youtu.be/873kOWt6zvs- Anonyymi
Miten tämä liittyy tuppulandiaan nimeltään Vesilahti. Uimarannan voisi kyllä siirtää sellaiseen paikkaan missä ei oltaisi jossain mutaisessa Sakaselän umpiperässä jonne kaikki paska pakkaantuu ja sinilevä rehottaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tämä liittyy tuppulandiaan nimeltään Vesilahti. Uimarannan voisi kyllä siirtää sellaiseen paikkaan missä ei oltaisi jossain mutaisessa Sakaselän umpiperässä jonne kaikki paska pakkaantuu ja sinilevä rehottaa.
Ei Vesilahdessa ole uimarannalle paikkaa. Kaikki vedet ovat paskasia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Vesilahdessa ole uimarannalle paikkaa. Kaikki vedet ovat paskasia.
Eilen hukkui ainakin kuusi
https://yle.fi/a/74-20174407 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eilen hukkui ainakin kuusi
https://yle.fi/a/74-20174407https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/83dd5a0b-48e5-4347-9160-346de92e9e18
Perjantaina oli myös kansainvälinen hukkumisten ehkäisyn päivä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Vesilahdessa ole uimarannalle paikkaa. Kaikki vedet ovat paskasia.
Torin voisi muuttaa maauimalaksi ja torikahvilakin olisi siinä kyljessä valmiina palvelemassa uimareita.
- Anonyymi
Suomessa ei onneksi ole maissihikeä
https://youtu.be/jPFwyipRTH8 - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/5c386868-42c7-4775-a120-92dd226434a9
Rajut maastopalot ovat tappaneet ainakin 12 ihmistä Turkissa ja Kyproksella viime päivien aikana.
Kymmenen palomiestä kuoli keskiviikkona sammuttaessaan paloja Eskisehirin maakunnassa Länsi-Turkissa. Lisäksi sammutustöissä loukkaantui 14 palomiestä.
Palomiehet jäivät liekkien alle, kun ne muuttivat äkillisesti suuntaansa. Paikallinen kansanedusta on kertonut, että uhrit ”paloivat elävältä”. - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/5412804f-d118-4257-a315-6a6f3742131c
Lämpötila kohosi Kreikassa yli 40 asteeseen. Myös Turkissa ja Kyproksella ovat riehuneet maastopalot. Paloissa on kuollut ainakin 12 ihmistä.
Turkissa mitattiin perjantaina kaikkien aikojen lämpöennätys, kun lämpötila nousi Silopin kaupungissa 50,5 asteeseen. Silopi sijaitsee Turkin eteläosassa lähellä Irakin ja Turkin rajaa.- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20174555
Laajat metsäpalot lähestyvät Turkin neljänneksi suurinta kaupunkia, 1,8 miljoonan asukkaan Bursaa.
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20174566
Ainakin lähes kaksituhatta suomalaista matkailee Kreikassa ja Turkissa, joissa maasto palaa laajasti- Anonyymi
Oliko sinne pakko ängetä.
- Anonyymi
Chicagossakin kadut muuttuneet koskisi
https://youtu.be/63-8-DfmBjc - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/52511a9d-793a-4219-9d7a-5b6f856ebee1
Kreikka kamppailee parhaillaan maastopaloja vastaan muun muassa Ateenan länsipuolella. Maastopalot ovat tuhonneet koteja ja pakottaneet ihmisiä evakuoitumaan.
– Metsäpalot huonontavat entisestään ilmanlaatua, joka on kuumuuteen yhdistettynä riski terveydelle - Anonyymi
Kiinassa on ennennäkemättömiä tulvia
https://youtu.be/pLYyah-0-1o - Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20175445
Heinäkuussa on todettu neljä vakavaa vibrioositapausta Itämeren rannikkovesissä uineilla henkilöillä, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL.
Tartunnat ovat peräisin Etelä- ja Lounais-Suomen rannikkoalueilta. Tapauksissa tartunnat on saatu todennäköisesti ihorikon kautta uidessa.
Pitkään jatkunut hellejakso on lisännyt Suomen rannikkoalueilla riskiä saada merivedestä infektio. Vibrioita ei esiinny sisämaan järvissä ja joissa. - Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20177013
4-vuotias lapsi kuoli lämpöhalvaukseen Italiassa eilen maanantaina. Poika oli löydetty tajuttomana autosta Sardiniassa joitakin päiviä aiemmin. Hän kuoli peruuttamattomaan aivovaurioon roomalaisessa sairaalassa.
Aikuinen mies kuoli maastopalossa saamiinsa palovammoihin Madridin lähellä Espanjassa tänään tiistaina. Mies oli saanut palovammoja 98 prosenttiin kehostaan, ja hänet vietiin sairaalahoitoon eilen.
Punaisia varoituksia eri puolilla
Espanjaan ja Ranskaan ennustetaan tänään tiistaina 40 asteen lämpötiloja, ja elohopea voi paikoin kivuta jopa 44 asteeseen.
Useisiin kaupunkeihin Ranskassa, Italiassa ja Balkanin maissa on annettu punaisia varoituksia helteestä. Punainen varoitus on varattu äärimmäiselle, pitkittyneelle helteelle, johon liittyy merkittäviä terveysriskejä.
Ranskassa punainen varoitus on annettu 12 aluehallintoalueelle maan eteläosissa. Hallintoalueita on kaikkiaan noin sata. Italiassa varoitus koskee 11 kaupunkia, joukossa Firenze ja Bologna. - Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e0e94977-96ab-4aea-91e3-3a91eed7035e
Sari Kaukamon perheloma Rodoksella muuttui painajaiseksi homeisten hotellihuoneiden vuoksi. Lapset saivat allergisia oireita.
Perhe joutui lopulta varaamaan omalla rahalla huoneen toisesta hotellista, sillä matkanjärjestäjä Apollomatkat ei pystynyt järjestämään vaihtoehtoista majoitusta tarpeeksi nopeasti.
Apollomatkojen mukaan lomakauden ollessa vilkkaimmillaan uuden majoituksen löytyminen voi olla vaikeaa.- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011422831.html
Sarin juhlareissu viiden tähden hotellissa muuttui helvetiksi
Kaukamo saapui perheineen hotelliin Ixiassa viime keskiviikkona. Pian kävi ilmi, että hotelli ei vastaa alkuunkaan sen kuvausta. Pian ensimmäinen perheenjäsenistä alkoi valittaa kutittavaa kurkkua ja yskää.
– Huomasimme, että huoneemme on aivan umpihomeessa.
- Anonyymi
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011422061.html
Kaksi ihmistä on kuollut ja ainakin 17 muuta on sairastunut botulismiin Italiassa sen jälkeen, kun he söivät ruokavaunusta ostettuja makkarakasvisleipiä.
Asiasta kertoo muiden muassa italialainen Corriere della Sera.
Italialaisen Luigi Di Sarnon, 52, kerrotaan kuolleen viime torstaina sen jälkeen, kun hän söi katukioskilta ostetun parsakaalileivän. Myöhemmin kerrottiin, että myös Tamara D’Acunto, 38, on kuollut.
Useita sairastuneita on hoidettu tehohoidossa. Sairastuneiden joukossa on myös lapsia.
Myrkytysten uskotaan johtuneen leipien sisältämästä parsakaalista. - Anonyymi00076
Kaipaatko lunta ja pakkasta? Lähde Teneriffalle!
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/aff8d447-cb2a-47ef-9af1-e046df0fed89- Anonyymi00077
Mutta kannattaako lentää?
- Anonyymi00078
Anonyymi00077 kirjoitti:
Mutta kannattaako lentää?
Ei kannata nyt voi olla viimeinen lento kun tulee "harhalaaki" jostain sellaiselta vyöhykkeeltä missä ei niin paljoa ole väliä kunhan johonkin liikkuvaan osuu. Mutta eipä siinä kauaa ehdi tulevia miettimään kun kone räjähtää kappaleiksi ja raadot tulee hajakylvönä tonttiin.
- Anonyymi00079
Anonyymi00077 kirjoitti:
Mutta kannattaako lentää?
Ei kannata. Lentokenttätyöntekijöiden lakko uhkaa Espanjan Kanariansaaria pääsiäisen huippusesongin aikaan.
- Anonyymi00081
Anonyymi00079 kirjoitti:
Ei kannata. Lentokenttätyöntekijöiden lakko uhkaa Espanjan Kanariansaaria pääsiäisen huippusesongin aikaan.
https://yle.fi/a/74-20216522
Teitä suljettu ja lentoja peruttu Teneriffalla lumisateen vuoksi - Anonyymi00082
Anonyymi00081 kirjoitti:
https://yle.fi/a/74-20216522
Teitä suljettu ja lentoja peruttu Teneriffalla lumisateen vuoksiEnnen kannattaa mennä lappiin omalla autolla (sähköautolla) ja maailma ei saastu kuten lentäen tekee .Työttömiä on jo tarpeeksi ja matkailutulot jäisi Suomeen,eli kotimaan matkailu kunnia asia.
- Anonyymi00080
Suomessa on kuumat kesät mutta täällä ei sentään kuolla kuumuuteen.
Vielä. - Anonyymi00083UUSI
Kuulit sen ensin täältä: nyt kannattaa pysyä kotona.
https://www.foreca.fi/meteorologilta/yp6gdlc8
Niñosta voi muodostua voimakkain yli 10 vuoteen, ja pitkän ajan ennusteet väläyttelevät mahdollisuutta jopa ns. "Super-El Niño -ilmiölle". Toteutuessaan voimakas El Niño nostaisi selvästi maapallon keskilämpötilaa ja johtaisi pelättyihin vaikutuksiin erityisesti tropiikissa. Voimakas El Niño vaikuttaisi todennäköisemmin myös esimerkiksi Suomen säähän.
Tämä pinnan alla kytevä lämpöenergia ei jää vain veteen. Kun Tyyni valtameri lämpenee, se luovuttaa valtavia määriä lämpöä ilmakehään, mikä nostaa koko maapallon keskilämpötilaa. Se on kuin avaisi valtavan uunin luukun keskellä valtamerta. Tästä syystä lähes kaikki maapallon globaalit lämpöennätykset on mitattu El Niño -vuosina tai niitä välittömästi seuraavina vuosina. Onkin erittäin todennäköistä, että tämän kehityksen myötä viimeistään vuodesta 2027 tulee planeettamme mittaushistorian kuumin.
Vahvan, eli Super-El Niñon kriteeri täyttyy, kun tarkastelualueen pinnan keskilämpötila kohoaa Tyynellä valtamerellä vähintään kaksi astetta yli keskiarvon. Tällä hetkellä eri mallit antavat Super-El Niñon toteutumiselle noin 15–20 % todennäköisyyden, mutta mikä merkittävintä, tämä todennäköisyys on kasvanut alkuvuoden aikana selvästi.
Vastaavasti edellisen El Niño -ilmiön aikana vuosina 2023–2024 Suomessa koettiin poikkeuksellisen ankara pakkasjakso, jolloin Kittilässä mitattiin uusi 2000-luvun pakkasennätys. Enontekiöllä mitattu –44,3 astetta oli kylmin Suomessa mitattu lämpötila sitten vuoden 1999. Edellinen 2000-luvun kylmyysennätys oli vuodelta 2006, kun Kittilän Pokassa mitattiin –43,6 astetta tammikuun 20. päivänä.
Jos tähän yhtälöön lisätään tulevan El Niñon tuoma globaali lämpösysäys, on kohonnut riski sille, että Euroopan kesä 2026 on mantereisen kuuma ja vaarallisten helleaaltojen sävyttämä.
On sanottava suoraan: maapallolla alkavat pian huolestuttavat ajat. Samalla kun yritämme epätoivoisesti hillitä ilmastonmuutosta, luonnon omat syklit – kuten nyt alkava voimakas El Niño – heittävät lisää löylyä kiukaalle.
Edessä on väistämättä tukalia aikoja. - Anonyymi00084UUSI
Kuulit sen ensin täältä: ensi kesästä tulee kammokesä. Ja sen jälkeen talvella kammopakkaset.
- Anonyymi00085UUSI
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011896255.html
Useita maaliskuun lämpöennätyksiä on ylittynyt loppuviikosta Yhdysvalloissa.
Länsirannikolta kohti maan keskiosia siirtynyt helleaalto on tuonut poikkeuksellista lämpöä alueille, joissa oltiin vielä viikko sitten jopa reilusti pakkasella.
Esimerkiksi Kansasin Chanutessa lämpötila nousi maaliskuun 16. päivän ennätyksellisestä -10,5 pakkasasteesta ääripään ennätyshelteeseen eli 32,8 asteeseen vain neljässä päivässä.
Uusia maaliskuun ennätyksiä mitattiin lauantaina muun muassa Kansas Cityssä Missourissa ja North Plattessa Nebraskassa, joissa lämpötila nousi 33,3 celsiusasteeseen. Kansasin osavaltion pääkaupungissa Topekassa rikottiin ennätys 35 asteella, Wyomingin Cheyennessä taas mitattiin 28,3 astetta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1342320Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n642242Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi521906EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt711608Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971461- 971455
Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1161329Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311200Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171- 701063