Asia on tilastollinen fakta, Helsingissä on jo alueita joissa mamujen osuus ylittää 40%. Mennään 10 vuotta eteenpäin, niin on yli 50%, varsinkin kun on jo virallisesti tunnustettu, että kantaväestöä muuttaa pois niiltä alueilta joihin tummaa porukkaa tuppaa.
Huvittavaa on se, että vaikka viherpunaiset suvakit kovasti ovat mamujen puolesta julkisesti, niin eivät hekään halua asua kaapusakin seassa.
Huvittavaa on se, että vaikka viherpunaiset suvakit kovasti ovat mamujen puolesta julkisesti, niin eivät hekään halua asua kaapusakin seassa.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Onneksi asun Kulosaaressa, täällä ei ole kaapusakkia.
Niin, ei ole Kulosaaressa, mutta lähellä.
no se on totta.
Tuosta vaihtumisesta ei saa kuitenkaan puhua koska se on kuulemma äärioikeistolainen salaliitto.
Se sana oli väestönvaihto.
Kyllä sinäkin Persu vielä jossain vaiheessa ymmärrät noiden sanojen erilaisuuden.
Väestönvaihto = väeston vaihtuminen. Mikä siinä on niin vaikeata ymmärtää? Punatoimittajien ja punapoliitikkojen mielestä maassa laittomasti oleskelevakin on nimitetty uuskielessä paperittomaksi.
Minä ymmärrän, siinä on kaksi sanaa ja merkitystä.
Että sinä siis et ymmärrä miten sanat eroavat.
Heikon sivistyksen ansiosta nimittelet muita.
Kanta-asukkaat lähtevät tuolta ihmisten ilmoille ja asuntojen hinnat laskevat kun väki siirtyy ja asukkaat " jalostuvat" ja paikat slummiutuvat häiriköineen .
Juu tämä hallitus teki selväksi, ettei työssä käyvällä kantaväestöllä ole varaa asua pääkaupunkki seudulla.
Rikkaat saavat maistaa omaa läkettään, asuntojen hinnan laskulla.
Maahanmuutto juu, Sipilän hallitus jos tekin olitte otti 50 000 orpolasta kaudellaan.
Tuolaisia virtoja ei enää ole näkynyt, Persu älä kaiva Ukrainalaisia esille.
Käsittääkseni kaiki muut puolueet puhuvat työperäisestä maahanmuuttosta, olisin myös kertonut loput puolueet.
Mitä tulee asumiseen, pääkaupunki seudulla on varaa vain rikkailla ja maahanmuuttajilla asua, koska heihin teidän vuokratuen laskeminen ei vaikuta.
Demari oli Torniossa vastassa "refugees welcome" - kyltin kanssa.
En tiedä sotilaitten poliittisesta suuntautumisesta.
Mutta teillä Persuilla on varma parempaa tietoa, keitä lähetitte puolusvoimista kantamaan tulioitten laukkuja.
😂🤣 Persu tyhmyys ei estynyt hänen kirjoittamista, ampui omaan nilkkaan.
Kun ressukka et muuten pärjää, niin jankkaat tuosta Sipilän hallituksesta.
Miltä tuntuu olla noin tyhmä?
Sinä vassu tosiaan olet tyhmä, kun luulet kaikkia persuiksi.
Olet selvästi kelapummi.
Te vasurit oletti siellä musseja vastassa.
Jos ei kantaväestö osaa/halua lisääntyä, niin jotenkin sen tyhjiön on täytyttävä. Asia mitä taulapää ei ymmärrä.
Kuka on sanonut ja missä, että Suomen väestön pitää pysyä siinä viidessä miljoonassa? Eihän Suomessa 1800-luvullakaan ollut kuin reilu kaksi miljoonaa asukasta ja naapurissa Virossa on tällä hetkellä noin kaksi miljoonaa asukasta. Islannissa on aina asunut alle miljoona asukasta. Kyllä aivan hyvin Suomessakin voi elää pienempi väestö. Ei sen tähden tänne kannata rahdata ihmisiä muualta.
kaikki sen tajuaa.