Miten Suomessa tällä hetkellä voi jättää rekkaan kytketyn perävaunun lentokentän läheisyyteen ilman erityisiä turvatoimia? Tällaisesta sijainnista käsin olisi teoriassa mahdollista lähettää esimerkiksi drooneja, joilla voisi häiritä tai lamauttaa lentoliikennettä – aivan kuten Ukrainassa on tehty Venäjän puolella. Olisi syytä tarkistaa, ovatko Suomessa tällaiset uhat riittävällä tavalla huomioitu, etenkin kun osa rekkaliikenteestä on viime vuosina venäläistaustaista.
https://www.is.fi/autot/art-2000011324899.html
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011274806.html
Venälääisetkö testaa?
5
135
Vastaukset 5
- Anonyymi
Jospa tuolla Pirkka perävaunussa on Pirkka droneja valmiina iskemään strategisiin kohteisiin?
- Anonyymi
Esimerkkinä vain että perävaunuja, kontteja voidaan hyljätä strategisten paikkojen lähelle odottamaa h-hetkeä. Kaikki tuollaiset pitäisi heti tarkastaa.
- Anonyymi
Sano muuta. Venäläisrahtareita ja kuljetusliikkeitä lukuisia jo Suomessa. Ulkolaisten jäljiltähän tuo on. Nyt pitäis viranomaisten se poistattaa ja kiireesti vaikka koepallo olisikin.
- Anonyymi
Vanha temppu, ei kai ne samalaista yritä, kun on muitakin vaihtoehtoja, drooneja voi lähettää melkein mistä vaan, pakusta, veneestä, laivasta jne, tai ampua kunnon ryöppy ballistisia ohjuksia, millä lamaa lähes kokonaan suomen puolustuksen hetkessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45717
- 20649
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48620- 53608
- 46579
- 76576
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan186525- 41522