Avioero ja uudelleen avioituminen

Anonyymi-ap

Mitä mieltä Vapaakirkossa ollaan tästä. Voiko uskova erota mistä syystä tahansa ja mennä naimisiin toisen kanssa. Vai onko avioliitto pyhä ja vain kuolema erottaa?

12

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korona aikana tuli vapikseen avioero tai ainakin erillään asumisbuumi. En ole nykyisin missään hallinnollisissa jutuissa mukana, joten en ole ihan ajantasalla. En ole varma onko kyse vain paikallisesta ilmiöstä.

    • Anonyymi

      Minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako. Mielestäni ainut eroon oikeuttava syy on jatkuva huorin teko. Yhden kerran voi vielä anteeksi antaa.

      • Anonyymi

        No, sinullakin on ero edessäsi. Ensin valehtelet, sitten olet katsonut vierasta naista- luvattomasti. Silmäsi on vetänyt kieroon ja silloin olit huorintekijä.

        Siten olet erosi kynnyksellä suusi kertoi puolisollesi, että hänellä on haureellinen fariseus vierellä - ja leikkii niin pyhää ja valehtelee koko- ajan.


      • Anonyymi00009

        Seurakuntaan otetaan jäseniksi olipa elämässä ongelmia.Tarkistin vapaissa suunnissa olevat tutut he eronneita jotkut useampaankin kertaan tai suhde toiseen eletään toisen kanssa ja toimitaan vastuunalaisissa tehtävissäkin,Mitkä ovat seurakunnan tehtävät onko ohjeet jäsenille,miten seurakunnassa toimitaan ja eletäänkö raamatun mukaan?


      • Anonyymi00011

        Kuule hyvä mies, on muutakin syytä erota.


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Seurakuntaan otetaan jäseniksi olipa elämässä ongelmia.Tarkistin vapaissa suunnissa olevat tutut he eronneita jotkut useampaankin kertaan tai suhde toiseen eletään toisen kanssa ja toimitaan vastuunalaisissa tehtävissäkin,Mitkä ovat seurakunnan tehtävät onko ohjeet jäsenille,miten seurakunnassa toimitaan ja eletäänkö raamatun mukaan?

        On niitä pastoreita eronnut,eikä oo pettäminen syy.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Seurakuntaan otetaan jäseniksi olipa elämässä ongelmia.Tarkistin vapaissa suunnissa olevat tutut he eronneita jotkut useampaankin kertaan tai suhde toiseen eletään toisen kanssa ja toimitaan vastuunalaisissa tehtävissäkin,Mitkä ovat seurakunnan tehtävät onko ohjeet jäsenille,miten seurakunnassa toimitaan ja eletäänkö raamatun mukaan?

        Katso oman nutun sisään. Ootko täydellinen? Et.


    • Anonyymi

      taidat olla luonnevikainen pannettelijan paikalla, käärme kainalossa.
      Välillä helluntaipalstalla helluntai sitä ja tätä - sitten siihen jäkäti ja jäkäti --
      Lue Raamattuasi ja elä ITSE---- ja katso eteesi, äläkä vahdi toisia.

      Teidänlaisien takia- kirkot ovat hapattuneet inhottavaksi- kun portilla odottaa Raamatulla päähänlyöjää porukkaa,

      Ovat läksyttäneet itsensä käksyillä ja määräyksilä, sekä sapateilla, ja muulla päähänsä jääneilä opeilla, ilman Henkeä..

    • Anonyymi

      Jukka Thuren —  MARKUKSEN   EVANKELIUMI—AURINKO  KUSTANNUS HELSINKI —Julkaistu ensimmäisen kerran 1996 —  copyright : Jukka Thuren ja Aurinko Kustannus— Lainaus sivuilta  228- 229.

      “..6 Mutta maailman alussa Kr. apo de arkhes ktiseos olisi tarkkaan ottaen suomeksi "mutta luomakunnan alusta"
      Jumalan varsinainen tahto tulee ilmi siitä, mitä hän teki luodessaan maailman ja ihmisen, ei poikkeussäädöksistä, joiden on määrä tuoda lievitystä lankeemuksen jälkeiseen, jääräpäisen kovuuden synnyttämään hätään. Erottamattoman avioliiton perustaksi löytyy yhdistelmä 1 Moos 1:27 + 2:24. Avioliitto on siis peräisin ajasta ennen lankeemusta, avioero taas on lankeemuksen seuraamusta. Jeesuksen tavoitteena on luomakunnan alkutilan palauttaminen.
       
      Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi Kr. arsen kai thely epoiesen autous "miespuoliseksi ja naispuoliseksi hän loi heidät". "Ihminen" ei ole yksi ainoa androgyyni olento, niin kuin KR:n suomennosta joku voi tulkita, vaan "heitä" oli jo maailman alussa kaksi, sekä mies- että naispuolinen. Yhden ihmisen jakamaton kokonaisuus syntyy vasta kahden eri sukupuolta olevan henkilön aviollisessa yhtymisessä, ei siten, että sama yksilö saisi sekä miehen että naisen ominaisuudet. Jeesus ei puhu androgyynin "miesnaisen" jälleenyhdistymisestä, niin kuin Platonin myytti.
       
      7s Sen tähden mies jättää isänsä ja äitinsä, niin että nämä kaksi tulevat yhdeksi lihaksi eli "yhdeksi ihmiseksi".
      Monen käsikirjoituksen sanat "... ja liittyy vaimoonsa" ovat peräisin VT:sta ja Matt:n vastaavasta kohdasta, mutta mm. codex Sinaiticuksen ja Vaticanuksen todistuksen mukaan ne eivät ole kuuluneet Mark:n alkuperäiseen tekstiin.

      Miten niin "sen tähden" ja "niin että"? Se, että mies jättää alkuperäisen perheensä, tapahtuu "sen tähden" että Jumala on luonut ihmiset kahta sukupuolta oleviksi (1 Moos 1:27), eikä, niin kuin 2:24 alun perin sanoo, sen tähden että nainen on otettu miehestä (ja mies tahtoo saada kylkiluunsa takaisin!). Sinänsä ei lainatun lauseen sanamuodosta "miespuoliseksi ja naispuoliseksi hän loi heidät" voi päätellä, että miesten ja naisten on määrä yhtyä erottamattomaan liittoon. Sitaatit ovat ilmeisen typistettyjä, Raamatun tuntijoiden omassa mielessä täydennettäviä. Mukaan on ajateltava sekä 1 Moos 1:28 että 2:24b (jälkimmäisen on KR käsikirjoitusten enemmistön mukaisesti lainannutkin). 1:28 sisältää siunauksen ja käskyn: "Olkaa hedelmälliset, lisääntykää Lisääntyminen voi tapahtua vain siten, että mies jättää vanhempansa, yhtyy vaimoonsa ja nämä tulevat yhdeksi lihaksi. Lisääntymiskäskyn tähden mies solmii avioliiton.
       
      Mark:n alkuperäisestä tekstistä puuttuvat mutta ajatuksissa täydennettävät sanat kai kollethesetai tei gynaiki autou "ja liittyy vaimoonsa" ilmaisevat yksinäänkin tarkkaan ottaen kiintymystä, kiinteää yhdistymistä. Mies joka on kiintynyt vaimoonsa, jopa "liimautunut" häneen (mitä verbi myös merkitsee), ei kysele lupaa hylätä hänet. Paavalille tulee (1 Kor 6:16s) mieleen, että kollasthai, hepre dabaq ilmaisee sekä puolisoiden että myös Israelin ja Herran välistä rakkauteen perustuvaa kiinteää yhteyttä.
       
      8 Liha-sana viittaa siihen, että miehen ja vaimon yhtyminen tapahtuu ruumiillisena yhdyntänä. Yhdeksi lihaksi tulemisen todellisuus käy ilmeiseksi, kun lapsessa on sekä isän että äidin ominaisuuksia.
       
      He eivät siis enää ole kaksi, he ovat yksi. Tooran sanoja "he tulevat yhdeksi lihaksi" painotetaan kieltämällä vastakkainen väite, jolloin oikeastaan kiistetään avioeron mahdollisuuskin luomisjärjestyksen puitteissa. Näin Mooses itse saa todistaa, mikä on Jumalan varsinainen tahto, ja osoittaa toisaalla edellyttämänsä avioeron Jumalan tahdon vastaiseksi, luonnottomaksi. Mitään "avosuhdetta", purettavissa olevaa yhteyttä, ei ole olemassa. On vain avioliitto ja aviorikos.

      9 Ja minkä Jumala on yhdistänyt, sitä älköön ihminen erottako. 1 Moos 1:27 ja 2:24 kuvaavat "maailman alussa" tapahtunutta Jumalan luomistyötä. Mutta niin kuin poikia ja tyttöjä luodaan yhä uusia, niin myös Aadamin ja Eevan yhdistämistä yhdeksi lihaksi tapahtuu jokaista avioliittoa perustettaessa, jopa joka kerran ensimmäisessä yhdynnässä. Kaksi ihmistähän siinä toimii, mutta silti se on Jumalan luomistyötä, niin kuin myös sen mahdollinen tulos, lapsi, on Jumalan luomus. Minkä Jumala on yhdistänyt, sen hän saa myös purkaa, nimittäin antamalla toisen puolison kuolla ennen toista, mutta yksikään ihminen ei saa eroa aviopuolisostaan sen paremmin murhalla kuin erokirjallakaan. Voisimme lisätä: eihän lastakaan voi enää jakaa isältä ja äidiltä perittyihin tekijöihin, kun kerran Jumala on ne geenit yhdistänyt.
      (Jatkuu)

      • Anonyymi

        (jatkoa)
        Mutta tapahtuuhan sellaista: kaikki eivät pysy uskollisina ensimmäiselle kumppanilleen. Yksi ja toinen murhaakin puolisonsa, jos ei pääse hänestä muulla tavoin eroon.. Siksi vanhan liiton puitteissa on määräyksiä, joilla vähennetään noiden luonnonvastaisten tekojen turmiollisia seuraamuksia. Mutta uuden liiton ihmisten on määrä elää myös tätä maallista elämää Luojan alkuperäisen tarkoituksen toteuttamiseksi. Tulevassa maailmassa vallitsee tältä osin kokonaan toinen järjestys….”


    • Anonyymi

      miten stä sanotaan 3. kkerta toden sanoo, .. tai ehkä kahdeksakin kera se totuuden kertoopi.

    • Anonyymi00010

      Kuule,ei ole pakko olla naimisissa jos siinä voi henkisesti huonosti ja minulla oli myös miehen puolelta taloudellinen väkivalta. Hän ei osallistunut yhtään mihinkään mutta söi röyhkeästi minun varoilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4028
    2. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      155
      3827
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      45
      3639
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2815
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      77
      2659
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      Suomen sosialidemokraattinen puolue
      6
      1938
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      404
      1202
    9. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1198
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      61
      1191
    Aihe