Sanna tekee tiliä.

https://www.iltalehti.fi/talous/a/dc0e3474-22cc-4176-aed8-3653846df04d
Nyt on persuilla hampaat vaarassa ja verenpainemittarissa ei asteikko riitä.
26211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Tekisi mieli ampua kaikki vasemmistolaiset luoja jumalan nimessä

Äänestä
  • Eikös Persut käytä vasaroita,ainakin omaa porukkaansa nuijiessaan.🤣🤣🤣🤣

    Äänestä

Niin sanottu pienituloisten edustaja

Äänestä
  • Ymmärsinkö oikein?

    Jos henkilö on profiloitunut politiikassa pienituloisten asiaa ajavaksi on hänen itsekin pysyttävä pienituloisena?

    Luulet siis että köyhien asiaa ajavaksi profiloidun tavoite ei olekaan köyhyydestä eroon pääseminen, vaan tavoite on taata että köyhyyttä tulee aina olemaan? Ja itsekin on solidaarisuudesta pysyttävä köyhänä.

    Vittu mikä idiootti. 🤣

    Marin on selvästi ilmoittanut jo politiikassa mukana ollessaan yhteiskunnan pahimmaksi ongelmaksi köyhyyden. Marinin talouspolitiikasta PM: na ollessaan voidaan olla montaa mieltä. Mutta logiikka että köyhyyttä vastustava tavoittelisi köyhyyden sementoimista pysyväksi olotilaksi sekä itselleen että muille on älyvikaisuuden maailmanennätys.

    Äänestä

Miten Sanna liittyy tähän kuvioon?

Suomessa alettiin vaihtaa pääministeriä samaan aikaan kun korona pandemiaa suunniteltiin syksyllä 2019

high-level pandemic exercise on October 18, 2019

The Johns Hopkins Center for Health Security in partnership with the World Economic Forum and the Bill and Melinda Gates Foundation hosted Event 201, a high-level pandemic exercise on October 18, 2019, in New York, NY. The exercise illustrated areas where public/private partnerships will be necessary during the response to a severe pandemic in order to diminish large-scale economic and societal consequences.

https://centerforhealthsecurity.org/our-work/tabletop-exercises/event-201-pandemic-tabletop-exercise

----

Syksyllä 2019

"Tällä hetkellä ei ole olemassa lisensoituja ja saatavilla olevia rokotteita koronavirusta vastaan. SARS- ja MERS-koronavirusrokotteiden kehittäminen on ollut teknisesti haastavaa, eivätkä ne ole päässeet kliinisiin tutkimuksiin"

Kuitenkin vuonna 2020 kesti vain puoli vuotta kehittää koronarokote?

-----


Tuolla ei ollut sanaakaan MRNa rokotteesta, mtta tällästä oli siis 2019 harjoiteltu:

"KUVITTELLINEN koronaviruksen aiheuttama akuutti keuhkosyndrooma (CAPS) on akuutti hengitystieinfektio, joka voi edetä keuhkokuumeeksi ja akuutiksi hengitysvaikeusoireyhtymäksi. Sen aiheuttaa sioista peräisin oleva koronavirus (CAPS-virus).

CAPS-virus kuuluu samaan virusperheeseen kuin SARS ja MERS, mutta on antigeenisesti erilainen. Virusta on esiintynyt hedelmälepakkopopulaatiossa jo vuosia ja se on levinnyt kesyihin sikoihin. Virus aiheuttaa lievän taudin sioissa.

Kuten SARSissa ja MERSissä, CAPS-viruksen mutaatio mahdollisti ihmistartunnan, mikä johti yhteen tai useampaan leviämistapaukseen Etelä-Amerikan sikakasvattajille, mutta ihmisestä ihmiseen leviäminen oli rajoitettua. Kuten SARSissa, CAPS-viruksen lisämutaatio mahdollisti myöhemmin tehokkaan tartunnan ihmisestä ihmiseen.

CAPS-virus on lievissä tapauksissa tarttuvampi kuin SARS-CoV, ja lievästi oireilevien henkilöiden leviäminen on mahdollista. Tartunta tapahtuu hengitysteiden kautta, enimmäkseen pisaroiden välityksellä, ja osa tartunnasta tapahtuu ilmassa aerosolia tuottavien lääketieteellisten toimenpiteiden aikana."

Äänestä
  • Sannahan lobbasi lääkeyhtiöitä vimmatusti, osti kymmeniä miljoonia turhia rokoteannoksia EU:n määräämältä lääkeyhtiötä, kpl hinta 20 euroa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Sannahan lobbasi lääkeyhtiöitä vimmatusti, osti kymmeniä miljoonia turhia rokoteannoksia EU:n määräämältä lääkeyhtiötä, kpl hinta 20 euroa.

    THL tai STM ne osti virkavastuulla eikä pääministeri eli provoilet.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    THL tai STM ne osti virkavastuulla eikä pääministeri eli provoilet.

    Mutta kun persu tykkää valehdella. Persuus perustuu valheelle!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    THL tai STM ne osti virkavastuulla eikä pääministeri eli provoilet.

    sanna tilas piikit suoraan von der valepukilta

    Äänestä

Pelkkä ideologia koko vasemmisto aatte. Ei niitä kiinnosta pienituloiset. Ovat ahneita. Kassaneiti oli aluksi pienituloinen ja edusti pienituloisia mutta tilaisuuden tullen ahnehti kaiken rahan itselleen. Kyllä ne vasssrit haluaa rikastua ja ovat ahneita sontiaisia. Ei nuo mitään pienituloisten asiaa aja vaan omaa etuaan. Media vaan aivopesee kansan uskomaan heidän vaiheisiin

Äänestä
  • Porvari propagandaa pukkaa taas kerran.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Porvari propagandaa pukkaa taas kerran.

    Vasemmisto propaganda pukkaa taas kerran.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Vasemmisto propaganda pukkaa taas kerran.

    Älä yritä siirtää keskustelua toisaalle.

    Äänestä

  • Eikö pienituloisten asia olekaan pyrkiä pienituloisuudesta eroon?

    Tauno tuvassaan on vähän ajatellut kaikkia ajatuksia omassa päässään ja luulee että pienituloisten asiaa ajavien tavoite on pitää köyhät köyhinä.

    Äänestä

Toimialana on kusettaa verovaroja julkiselta sektorilta myymällä seminaareja. Tuota Sarasvuokin teki.

Äänestä
  • Taidat olla kateellinen urputtaja.

    Äänestä

  • Älä valehtele!

    Äänestä

Persun itku on musiikkia korville.

Äänestä

Suuri tili on tullut kirjaoikeuksista. Sais jo ilmestyä. Muuten ei ehkä enää kiinnosta, kun PM-ajoista 2,5 v. Kirjan ilmestyessä.

Äänestä

Rokotehörhöille jäänyt jotain näköjään hampaankoloon? Nämä hörhöt voisibihan hyvin kieltäytyä kaikesta sairaanhoidosta. Aspiriinia myöten.
Käyttäköön woodoovelhoja.

Äänestä

Kyllä maailmassa rahaa löytyy! Se vaan siirtyy oudoilla konsteilla onnekkaille, kuten Trumpin perheelle kolikkokaupalla?

Äänestä

Tarkoitat bitcoineja? Olis mielenkiintoista tietää kummasta tuli enemmän lippalakeista vai bitcoineista.

Äänestä

Purran työkokemus on 0v 0kk 0pv

Äänestä

Niin tekee,samoilla asioilla joista on puhuttu jo kymmeniä vuosia,tekoälyn tuella. Ja jotkut tuosta kakan puhumisesta viitsivät viellä jotaki maksaakki. Huh huh ku maailma on pintaliitäjien valtaama. Samat höpötykset eri suulla.

Äänestä

Sannan pitää maksaa isosti veroja ainakin 10000 vuotta aiheuttamansa vahingon takia.

Äänestä
  • Ex-pääministeri ajoi vaan köyhien asioita pääministerinä ollessaan. Kaikki meni todella hyvin. Alkoholia ja leipäjonoja unohtamatta. Neuvostoliiton malli sopi meille, sielläkin hytkyttiin votkan voimin ja sitten jonotettii leipäkauppoihin. Kunnon sosialismia siis!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/talous/a/dc0e3474-22cc-4176-aed8-3653846df04d
Nyt on persuilla hampaat vaarassa ja verenpainemittarissa ei asteikko riitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu