Sama juttu jokaisessa gallupissa.
IL:
Yrittäjien gallup: SDP porskuttaa, PS putoaa
SDP ohitti kokoomuksen suosituimpana puolueen työllisten keskuudessa.
Antti Lindtmanin puheenjohtaja SDP pärjää myös Suomen Yrittäjien mittauksessa. Jenni Gästgivar
Tekijän kuva
Juha Ristamäki
Tänään klo 18:56
Suomen Yrittäjien teettämä tuore gallup kertoo, mitä puoluetta työlliset (palkansaajat, yrittäjät, työttömät ja lomautetut) äänestäisivät juuri nyt eduskuntavaaleissa.
SDP nousi työelämän ykköspuolueeksi, kokoomus on toisena, perussuomalaiset on menettänyt reippaasti kannatustaan.
Tammikuussa 2024 kannatus työelämässä mukana olevien keskuudessa oli 15 prosenttia, nyt se 21 prosenttia.
SDP ohitti aiemmin ykköspaikkaa pitäneen kokoomuksen, jonka kannatus on laskenut 15 prosenttiin.
Suomen Yrittäjien uusin gallup nostaa SDP:n ykköseksi työelämässä mukana olevien keskuudessa. Suomen Yrittäjät
Keskustan kannatus on noussut ja se saa 12 prosentin tuen.
Perussuomalaiset on pudonnut Yrittäjien Työelämägallupissa neljänneksi.
PS:n kannatus on työssäkäyvien keskuudessa nyt 10 prosenttia, kun se edellisessä mittauksessa tammikuussa 2024 oli 16 prosenttia.
Viidennen sijan jakavat vihreät ja vasemmistoliitto, joiden kummankin kannatus on tällä hetkellä seitsemän prosenttia. RKP:n ja kristillisdemokraattien kannatus on tällä hetkellä kolme prosenttia.
– Muutokset edellisestä mittauksesta (1/24) ovat tuntuvia. SDP ja keskusta ovat nousseet ja perussuomalaiset on romahtanut työelämässä olevien parissa. Sama trendi on näkynyt muissakin mittauksissa ja tuli selväksi myös alue- ja kuntavaaleissa, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.
– Myös kokoomus on hieman pudonnut, vaikka on edelleen selkeä kakkonen. Työelämässä olevien parissa ei ole tällä hetkellä vahvaa luottamusta siitä, että tehdyt uudistukset tuovat kasvua ja työllisyyttä”, Pentikäinen jatkaa.
Yrittäjien gallup: SDP porskuttaa, PS putoaa
6
120
Vastaukset
- Anonyymi
Vain hyvätuloiset eläkeläiset ja hyvätuloiset yrittäjät kannattavat hallituspuolueita.
- Anonyymi
Kyllä kansa tietää nämä persuketkut.
- Anonyymi
Olishan se kumma jos työssä käyvät kannattaisivat puoluetta joka on auttanut kokoomusta toteuttamaan kaikki toimet joilla työssä olevia ja työttömiä on kyykytetty "kokoomuksen malliin". Kokoomus ja persut ovat toteuttaneet kaikki "EK:n salaiset päiväunetkin".
- Anonyymi
suomessa yritykset pyörii valtion tukirahoilla 🤣
- Anonyymi
Ei mikään ryhmä äänestä enää persuja, ei työssä olevat, eikä työttömät.
- Anonyymi
Pian vain SS ja nazukaiset ovat enää peruSS uskonlahkon kannattajia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2472382Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151551Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141436Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711305Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t241063Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun15939Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177932Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19836- 75793
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.62791