Jorma on bisnesnero

Anonyymi-ap

Ilmajoki-lehdessä kehuu itseään siitä että sai Ilmajoelle kaatopaikan.
Kuntalaisilta sosialisoitiin maa-ale 100 hehtaaria 1 markan nimelliseen hintaan.
Siis 1 penni/hehtaari.
Jorman unohtaa miten hän toimi karkottaakseen Ilmajoelta pois Vesitutkijat, Ferrum-Steel, ym, ym yritykset.
Miten paljon Jorma aikanaan jarrutti yritysten kehittymistä, esimerkiksi Ylijäämätuote jne. Kateus ja oma osaamattomuus loisti.
Kun tyttärestä ei tullut AKK:n johtajatarta eikä Jormasta kunnanjohtajaa, alkoi selkäänpuukottaminen. Paikallisjärjestön puoluekokousedustajatkin ratkottiin käräjillä ja vaalilaskut jäi maksamatta.

21

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paulan sähkömies? vai oliko oikein rööriroope?

    • Anonyymi

      Kokoomus, demarit ja perussuomalaiset löysivät toisensa helposti vaalien jälkeen, kyseessähän on vain tekninen liittoutuma, mutta mutta. Heille tuli ongelmaksi millä tavalla eristää suurin puolue Keskusta. Taktiikka onnistui täydellisesti, apuun tuli kunnanhallituksen puheenjohtaja Veli Haavisto, jolle vain oma paikka merkitsi jotakin, ei puolue ja taustayhteisö. Veli Haavisto talutettiin taitavasti miinaan. Hänelle luvattiin kunanahallituksen puheenjohtajuus, niin samalla kertaa tulee eristettyä paikkakunnan kansanedustaja istuva valtuuston puheenjohtaja Paula Sihto.

      Keskustan kunnallisjärjestön johtokunta ja uusi valtuustoryhmä kokoustivat viime perjantaina. Kokous oli värikäs ja keskusteleva. Yhteisenä tulemana todettiin, että yhtenäisenä joukkona lähdetään liikkeelle. Näin päätettiin.

      Seuravaksi valittiin neuvottelijat. Siinä olikin pulmaa tarpeeksi. Pitkän ja uuvuttavan keskustelun kompromissinä syntyikin yksimielinen tulos. Neuvottelijoita on kuusi. Veli Haavisto,Risto Yli-Rasku,Matti Koivuluoma, Anssi Saunamäki, Paula Sihto ja minä. Puheenjohtajana toimi kunnaallisjärjestön puheenjohtaja.

      Kutsuin neuvottelijat koolle sunnuntai-illaksi Palonkortteeriin. Siellä on monet palaverit pidetty. Paikalle tuli kaikki neuvottelijat. Aivan alkumetreillä keskustelu juuttui siihen pitäiskö Keskustan tavoitella valtuuston vai hallituksen puheenjohtajuutta. Asiasta ei päästy yksimielisyyteen. Sen jälkeen keskusteltiin miten asia järjestöllisesti pitäisi ratkaista.

      Veli Haavisto ilmoitti, että häntä on kunnanhallituksen puheenjohtajaksi pyytänyt sekä äänestäjät että kunnan viranhaltijat. Veli ilmoitti, että hän ei neuvottele asiasta ja nousi ja teki lähtöä. Lähtiessään hän ilmoitti, ettei ole enää neuvottelija. Risto Yli-Rasku hätääntyneenä nousi ja lähti perässä, ilmoitti, että ollaan samoilla kyydeillä. Risto on entinen kunnallisjärjestön puheenjohtaja ja nykyinen varapuheenjohtaja.

      Ei Keskustan neuvottelijoiden pöydästä nousta ja lähdetä ulos näin itsevarmasti, ellei toiset ole jo luvanneet varmaa paikkaa. Veli Haaviston pyytäjät olivat em. kolmikko (Kok,Sdp,Ps), keskusta saadaan näin hajalle. Alkupäräinen suunnitelma saatiin naamoitua Veli Haaviston avulla keskustan hajaannuksen syyksi. Mikä tietysti on totta, järjestöpelisäännöt eivät ole kunniassa. Veli Haaviston nimi on paperissa, jossa hän sitoutuu Keskustan sääntöihin.

      Mikä oli näiden muiden rooli. Kirsti Yli-Ojanperä, entinen kunnallisjärjestön, kunnanvaltuuston ja kunnanhallituksen puheenjohtaja. Jonkin verran luottamusta on ollut. Maanantaina 24.11 kunnanhallitus käsitteli pykälässä 412 asiakohtaa: Johtavan sosiaalityöntekijän viran perustaminen. Asia jäi pöydälle, tavoitteena oli, että virka perustetaan 1.1.2009 alkaen. Tämä saattaa olla pelkkä sattuma.

      Politiikassa rakennustyö vie vuosia mutta hetkessä kaikki saadaan hajalle. Tämä kuusikko joka lähti omille teilleen ei kunnioittanut Keskustan järjestökenttää ja sen pelisääntöjä. Keskustapuolue on aina, iät ja ajat ollut eri mieltä asioista mutta aina se on sopinut asiansa vaikka sitten äänestämällä. Veli Haavisto ei uskaltanut viedä omaa kohtaloaan järjestöväen käsiteltäväksi. Puolueen historiassa vain Veikko Vennamo on menetellyt samoin mutta hänkin oli ryhdikäs siinä mielessä, että otti ja lähti, perusti oman puolueen.

      PS.
      Niin se Ritva Honkola oikeudenkäyntikin on vielä edessä. Niillä käräjillä vielä nähdään kenellä siinä asiassa on Juudaksen ääni ja Pilatuksen kädet
      J Y-S

    • Anonyymi

      lauantai 15. marraskuuta 2008
      Onko JIK uusi kunta
      Ylläoleva ajatus tuli mieleeni kun olin Yli-Raskun Riitan hautajaisissa. Eräs kurikkalainen mies kysyi minulta, että miksi kepulaiset riitelevät niin monessa paikassa. Viittasi Nurmoon, Ilmajokeen ja vähän kai Kurikkaankin. Vastasin, etten minä ainakaan riitele mutta siltähän se näyttää. Asiat ovat ilmeisesti jo ajat sitten unohtumneet ja valta vain kiinnostaa vastuu jää unholaan. Mietin, että mistähän tässä on oikein kysymys ja hetken kuluttua vastasin miehelle, että Jurvasta Ilmajoella on kysymys. Jurva yritettiin ottaa väkisin vastoin kuntalaisten tahtoa ja kun se ei onnistunut niin edelleen se joillain tahoilla hiertää. Jos Jurva asia olisi aidosti tuotu käsittelyyn ja keskusteluun se olisi ehkä saattanut onnistuakin mutta se salailu ja suoranainen valehtelu, johon Ilmajoki-Lehti syyllistyi kaikkein pahiten, nosti ihmisten karvat pystyyn. Kuntaliiton asiantuntijan suuhun pantiin sanoja joita ko. henkilö ei ollut koskaan sanonut tai niitä pantiin sellaisiin asiayhteyksiin, joihin ne eivät kuuluneet.

      Jokatapauksessa näyttää siltä, että kuntakoko tulee kasvamaan hiljalleen siihen paras-lain tarkoittamaan 20.000 asukkaan rajaan. Uudessa asetelmassa isot kunnat jylläävät ja toimivat suoraan valtionhallintoon päin. Pienet jollaiseksi Ilmajoki on jäämässä keräävät muruset ja seuraavat sivusta. Ellut ja Allut tulevat ja lääninhallitukset poistuvat kuvasta. Suuret kunnat toimivat suoraan ministeriöön ja sillä siisti. Suomessa on silloin selkeä kaksiportainen hallintomalli ja Keskustan elettelemä maakuntahallinto on mennytty aikaa. Maakuntien liitoista tulee paperitiikereitä. (J Y-S)

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jorma oli aikaa jolloin Ilmajoen kuntaa köyhdytettiin urakalla.
      Velkaantuminen oli vauhdikasta.
      Myytiin Jyllinkosken osakkeet ja hussattiin ennen niin vauraan kunnan varat huuhaa investointeihin.

      • Anonyymi

        Jaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa

        Joo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo

        Juu


    • Anonyymi

      Bisnes- ja talousmieshän se on niinkun hanu.

    • Anonyymi

      Jollain jäänyt kaivelemaan kun ei itsestä mihinkään

      • Anonyymi

        Aivan niin kuin tuoksahtaisi joltaki äeskauppiahalta.


    • Anonyymi

      Taas yksi ilmajoki palstan turhia aloituksia. Joku elää katkerana menneisyydessä.

    • Anonyymi

      Atrialle eikä myöskään Valiolle löytynyt aikoinaan "sopivaa" tonttia Ilmajoelta hehheh

    • Anonyymi

      Jorman kirjoituksessa oli kuitenkin jotakin eteenpäin katsomisen aatosta, vanhasta voi oppiakin...

    • Anonyymi

      Jos Jorman "avarakatseisuus" olisi toteutunut, olisi kuntamme nimi Seinäjoki.
      Se siitä, Jorma on entisaikojen kepumyllyn saastuttama turhake.

      • Anonyymi

        Jaa


    • Anonyymi

      Hyvä bisnes.
      Ilmajoen kunta myi 100 hehtaaria 1 markalla.
      Jormalla välähti, sosialisoimalla bisnestä.
      Yksityiset jätefirmat ajettiin alas ja kunnallistettiin jätteiden keräily.
      Hinnat moninkertaistui, kuntalaiset maksaa. Kehtaakin Elvistellä.
      YIT:n lahjukset meni Paulan vaalikassaan.

      • Anonyymi

        Jaa


      • Anonyymi

        Eikö jätehuoltolaki v. 2011 oo eduskunnan säätämää ei Jorman ?


    • Anonyymi

      Kannattaa käydä Laskunmäellä,useita kierrätysyrityksiä poikinut kun alue saatu tunnetuksi,on metallinkierrätysta,akut yms,,betonin murskausta ,uudelleenkäyttöön purkupuun murskausta ja tietenkin Etapin omat kierrätysyksiköt,kodinkoneet,muovit,kartonki,risut ja männynkävyt jne.
      Paikka muuten hyvin valittu mutta Alaanentie on mikä on,johtaa Jeeraan ja Surenvitunloukolle,liian pieni raskaalle liikenteelle.Mutta ei tää JYS..lltä mikään huono asia ollut,vaikka eräs lahopää sitä lujaa vastusti koska oli rakentanut Ruikonperälle juuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2490
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      899
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      104
      881
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      306
      869
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    Aihe