Presidentiltä ja poliisllta mallia alokkaille

Anonyymi-ap

Kun puolustusvoimain ylipäällikkökin antoi ”vain” juhlallisen vakuutuksen, sen pitäisi kelvata myös alokkaille. Valitse siis sotilasvakuutus uskonnollisesti julistavan sotilasvalan sijaan.

Poliisilla on täysin uskonnoton vala. Armeijassa olisi jo aika siirtyä kaikille yhteiseen uskonnottomaan velvoittautumiseen, olipa nimenä sitten vala tai vakuutus. Nimi ei ole ongelma, mutta "kaikkivaltiaasta ja kakkitietävästä" julistamisen sotkeminen maalliseen asiaan, kuten maanpuolustukseen on tarpeetonta.

Tässä tiedoksi poliisin eettinen, uskonnoton vala:
"Lupaan parhaan kykyni ja taitoni mukaan käyttäytyä aina ja kaikissa tilanteissa
poliisin arvolle sopivalla tavalla.
Kunnioitan jokaisen ihmisarvoa ja oikeuksia.
Käytän poliisin valtuuksiani lainsäätäjän tarkoittamalla tavalla.
Noudatan esimiesteni käskyjä ja olen valmis kohtaamaan poliisin ammattiin liittyvät vaarat.
Toimin avoimesti ja sovinnollisuutta edistäen.
Käyttäydyn rehdisti, auttavaisesti ja ammatillista yhteishenkeä vahvistaen.
Olen oikeudenmukainen ja toimin koko työyhteisön parhaaksi.
Tällä tavalla tahdon poliisina palvella."

3

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen itsenäistymisen jälkeen jo 1919 säädettiin perustuslaki (hallitusmuoto), johon sisältyi uskonnonvapaus. Niinpä heti 1919, siis ennen uskonnonvapauslakia (1923) säädettiin, että puolustusvoimissa juhlallisen velvoittautumisen voi antaa joko uskonnollisen sotilasvalan kautta ("kaikkivaltiaaseen ja kaikkietietävään" viitaten) TAI katsomusneutraalinen juhlallisen vakuutuksen ("kunnian ja omantunnon kautta"). Juhlallisen vakuutuksen nimitys on nyt sotilasvakuutus. Sotilasvakuutus on yhtä juhlallinen kuin sotilasvala.

      Alokas voi siis valita neutraalin sotilasvakuutuksen tai uskonnollisen sotilasvalan. Uskonnollinen sotilasvala ei ole sen isänmaallisempi kuin sotilasvakuutus, mutta kirkollisen vaikutuksen kautta sitä on joskus saatettu alokkaille sellaisena markkinoida. Sotilaspapit eivät välttämättä ole puolueettomia valinta-asian esittelyssä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Niinhän se kelpaakin, kelpasi jo 1980 kun itse vannoin. Mikä on nyt ongelmana?

      • Anonyymi
        UUSI

        Ateisti levittää uskontoaan antaumuksellla. Ateistien oma lähetyssaarnaaja.
        Ja sehän on se uskonvapauden pointti, että jokainen saa valita vakaumuksensa, Ei oikeastaan se, että käännytystyötä saa myös tehdä vapaasti. Ateistisen uskonkäsityksen lahko sitä tekee melkoisella innolla, saisivat vähän rauhoittua.
        Kyllä ihmiset tietävät Suomessa oikeutensa ja ovat tienneet näissä aisoissa vuosikymmenet. Ei siihen tarvita saarnamiehiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2120
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      292
      1907
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1741
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1594
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      102
      1593
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1301
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1079
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe