Väistämismerkkejä - muutama esimerkki
Anonyymi-ap
5228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Osasit linkittää kuvan. Hienoa.
Oliko sinulla siihen liittyen jokin ajatuskin? Liikennemerkkien kuvista harvoin syntyy kovin syvällistä keskustelua.
Kirjoitithan sinäkin tässä juuri pelkästään noihin kuviin liittyen.
Hee hee
Voihan vaikka sellaisen huomion mainita, että Väistämisvelvollisuus pyöräilijän tienylityspaikassa (B7) liikennemerkki on tieliikennelaissa "Etuajo-oikeus- ja väistämismerkit" liikennemerkkien joukossa, kun taas hyvin samannäköinen Suojatie (E1) liikennemerkki on "Sääntömerkit" joukossa.
Hyvä huomio!
Tästä johtuu muun muassa se, että suojatiellä on voimassa myös jalankulkijoita koskeva sääntö varoa tietä ylittäessään lähestyvää ajoneuvoa sen nopeus ja etäisyys huomioon ottaen.
Pyöräilijän ei tarvitse varoa mitään B7 merkin suojasta risteykseen tullessaan, vaan muilla tienkäyttäjillä on velvollisuus väistää pyöräilijää.