Goodreads sivuston listopia tuo esille, että ateistisessa toiminnassa on myös lapsille suunnattua kirjallisuutta tarjolla.
https://www.goodreads.com/list/show/41547.Atheism_and_Religious_Disbelief_in_Children_s_Fiction
Mutta tässäkin tulee esille osassa ateismia esiintyvä kielteinen suhtautuminen ihmisten vapaaseen mielikuvituksen käyttöön.
Joten varsinainen kysymys kuuluu, tietääkö kukaan hyviä fantasia tai science-fiction kirjoja, jotka olisivat soveliaita ateistien lapsille? Vai ovatko ateistisessa lapsuudessa kiellettyjen teosten listalla?
Miten näiden ns. kiellettyjen lastenkirjallisuuden lajien ajatellaan vaikuttavan lapsiin, jos ne olisivat ateistisista, sekulaareista tai peräti teistisitä lähtökohdista käsin kirjoitettuja?
Ateistisen kirjallisuuden lapsille suunnatut teokset
7
168
Vastaukset
Ateismi taitaa olla lastenkirjoissa jopa vaietumpaa kuin homoseksuaalisuus. Mielestäni lapsia pitäisi rohkaista lastenkirjoilla siitä, että on ihan ok olla uskomatta vanhempien mielikuvitusolentoihin. Jos lapsi uskoo joulupukkiin, mutta vanhemmat eivät niin voi olla myös toisin päin, vanhemmat uskoo Jeesukseen, mutta lapsi ei. Lastenkirjoissa pitäisi siis olla avoimesti ateistisia lapsia ja osoittaa, että se on ihan normaalia.
- Anonyymi
Miten näiden ns. kiellettyjen Raamattujen eli ei lastenkirjallisuuden tekstien ajatellaan vaikuttavan lapsiin, jos ne olisivat teistisistä, sekulaareista tai peräti teistisitä lähtökohdista käsin kirjoitettuja?
Tai edes faktat tarkistettuja : Kun Raamatun jutut ovat pääosin liian tyhmiä tai hullujakin - Anonyymi
Miksi ateismia tai homoseksuaalisuutta pitää edes mainostaa lapsille?
Eiköhän se lapsi voi päättää asioistaan ihan itse sittenkin kun saavuttaa edes vaikka sen äänestysiän, joskin ne aivot kehittyy vielä senkin jälkeen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten näiden ns. kiellettyjen Raamattujen eli ei lastenkirjallisuuden tekstien ajatellaan vaikuttavan lapsiin, jos ne olisivat teistisistä, sekulaareista tai peräti teistisitä lähtökohdista käsin kirjoitettuja?
Tai edes faktat tarkistettuja : Kun Raamatun jutut ovat pääosin liian tyhmiä tai hullujakinEli ateisti haluaisi tässä nyt tuputtaa lapsille lähinnä niitä omia uskomuksiaan. 😂
Anonyymi kirjoitti:
Miksi ateismia tai homoseksuaalisuutta pitää edes mainostaa lapsille?
Eiköhän se lapsi voi päättää asioistaan ihan itse sittenkin kun saavuttaa edes vaikka sen äänestysiän, joskin ne aivot kehittyy vielä senkin jälkeen.”Miksi ateismia tai homoseksuaalisuutta pitää edes mainostaa lapsille?”
Samalla tavalla kuin teismiä ja heteroseksuaalisuutta mainostetaan. On ihan ok, ettei ateismia ja homoseksuaalisuutta oteta esille, mutta poistetaan myös kaikki kirkot, pariskunnat ja esimerkiksi romanttiset tarinat. Saduissa on vain yksinhuoltajia ja ehkä viattomat poika-tyttöparitkin pitää raivata pois. Esimerkiksi Hannu ja Kerttu mainostaa heteroseksuaalisuutta ja teistien suosimaa insestiä. Pitäisi olla vain satu Hannusta tai Kertusta.
- Anonyymi
aku ankka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701083
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132847- 84783
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55529Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53454