Paavali kirjoittaa:
"Jumala oli Kristuksessa ja sovitti MAAILMAN itsensä kanssa",
johon gnostikko Nellie Oleson toteaa:
"Siis ei niin, että 'olette jo sovitetut' !"
Kumpaakohan tässä uskoisi, pakanoiden apostolia vaiko yksinäistä, kärttyistä, miehenkipeää vanhaapiikaa?...
Paavali vs. Nellie Oleson
4
59
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
2.Korinttolaiskirje:
5:17 Siis, jos joku on Kristuksessa, niin hän on uusi luomus; se, mikä on vanhaa, on kadonnut, katso, uusi on sijaan tullut.
5:18 Mutta kaikki on Jumalasta, joka on sovittanut meidät itsensä kanssa Kristuksen kautta ja antanut meille sovituksen viran.
5:19 Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan.
5:20 Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta, antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.
Luterilaisilla on väärä tulkinta tästä asiasta. Jumala sovitti itsensä maailman kanssa omalta puoleltaan mutta Jumala odottaa, että jokainen ihminen hyväksyy tuon sovituksen omalle kohdalleen. Tarvitaan ihmisen päätös, pelastus ei ole mikään automaatio.- AnonyymiUUSI
Tämä kirjoittamasi aivopieru edellyttää sitä, ettei sinulla ole harmainta hajua siitä, mitä "sovitus" tarkoittaa. Siksi sinun täytyy lisätä tuo täysin ääliömäinen lisäyksesi, joka loistaa poissaolollaan Paavalin kirjeissä.
Sitä paitsi kirjoitat puutaheinää: Jumala ei sovittanut itseään maailman kanssa vaan nimenomaan MAAILMAN ITSENSÄ KANSSA. Jumala teki KRISTUKSESSA sen, mihin Jumalasta vieraantunut, pois pikennut ja langennut MAAILMA nimenomaan EI kyennyt!
- AnonyymiUUSI
...antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa...
Tuo edellyttää valintaa ihmisen puolelta. Paavali nimenomaan sanoo niin. Sinä et pelastu valehtelemalla etkä automaattisesti.- AnonyymiUUSI
Paavali ei sanoa alkukielellä niin. Sinä et ole oikeassa valehtelemalla etkä automaattisesti.
Mutta yksi asia on varma ja vastaanottamisen arvoinen: te helvetinpalvojat ette pelkää MITÄÄN niin paljon kuin asioihin perehtymistä alkukielellä.
Miksi? Siksi, että silloin selviäisi, mitä Uuden testamentin kirjoittajat ovat sanomisillaan TARKOITTANEET. Te olette niin rakastuneet valheeseenne, että teidän itsetuntonne romahtaisi, jos havaitsisitte olevanne väärässä.
:D :D :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1522954Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3682050- 411805
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii371772Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321421Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328975Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110948Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53792