Yhdysvalloista ilmoitettiin että sotilasapu Ukrainalle vähenee merkittävästi.
Syyksi ilmoitettiin omien varastojen niukkuus. Tämähän on aivan höpöä.
Todellinen syy on että tällä saadaan Euroopan maat maksamaan Ukrainan sodastaan enemmän. Se tapahtuu ostamalla aseita Yhdysvalloista.
Rahapulaan eivät Euroopan maat voi vedota koska Trump oli juuri painostanut niitä korottamaan puolustusbudjettiaan 5:een prosenttiin.
Ei olekaan mitään pikkurahaa minkä Eurooppa joutuu nyt maksamaan sotakiimastaan.
Trumpin nerokas loistokusetus... !
8
200
Vastaukset
- Anonyymi
Euroopan maat pitävät USA:ta liittolaisenaan.
Hajurako on kuitenkin niin suuri on parempi puhua vasallivaltioista.
Eihän liittolaiselta räjäytetä kaasuputkea, eihän? - Anonyymi
Venäjää ei lueta Eurooppaan.
Mutta venäjän sotakiimastahan kaikki tietysti johtuu. Muutoin ihmiskunta voisikin ratkoa sen muita tulevaisuuden ongelmia. Nyt on vain hoideltava venäläiset ensin.
Kolmen vuoden päästä Trump on vain vihattu rampa ankka, mutta venäjä on yhä taantuva diktatuuri. - Anonyymi
USA on menestynyt juuri yhteistyön ja liittolaisten vuoksi. Ja tästä syystä venäjä ei ole menestynyt koska tuollaisella hallinnolla ei koskaan ole oikeita liittolaisia tai ystäviä.
Nyt diilintekijä kuvittelee voivansa menestyä liittolaistensa kustannuksella. - Anonyymi
Ei tuo nyt ihan höpöä ole. USA:n sotateollisuuden valmistuskapasiteetti on aika rajallinen ja tuotteet hinnoiteltu pilviin.
- Anonyymi
Muutama päivä sitten USA todellakin ilmoitti asevarastonsa olevan tyhjentymässä eikä siksi voinut lähettää tavaraa Ukrainaan.
Nyt USA ilmoitti että se jatkaa asetoimituksiaan.
Olivat sitten kato saaneet varastotäydennystä aika vikkelään.- Anonyymi
Trumppi löysi nuijan joka oli sekoillut toimituksien kanssa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Trumppi löysi nuijan joka oli sekoillut toimituksien kanssa
On se hassu maa.
Joku saa päättää ilman Presidentin lupia noinkin isoista asioista kuin asetoimituksista muille maille.
Uskoo kuka haluaa.
Tässäkin oli vaan sellainen TACO eventti. Vai olisko Krasnov jo niin seniili ettei muista päivää aiemmista määräyksistään enää.
- Anonyymi
Äärisionistit hallitsevat sekä Itää, että Länttä, Eurooppa on perinteisesti vain heittopussi. Euroopalla ei ole omia energiavaroja, eikä mineraalivaroja, joten se joutuu myötäilemään Usaa kaikessa.
Myös useassa Euroopan maassa ääriZionistit ovat ottaneet vallan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1232614- 2292063
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1841838- 501707
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1261450Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä571345- 1221158
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo285930Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65835Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo65798
