Yhdysvalloista ilmoitettiin että sotilasapu Ukrainalle vähenee merkittävästi.
Syyksi ilmoitettiin omien varastojen niukkuus. Tämähän on aivan höpöä.
Todellinen syy on että tällä saadaan Euroopan maat maksamaan Ukrainan sodastaan enemmän. Se tapahtuu ostamalla aseita Yhdysvalloista.
Rahapulaan eivät Euroopan maat voi vedota koska Trump oli juuri painostanut niitä korottamaan puolustusbudjettiaan 5:een prosenttiin.
Ei olekaan mitään pikkurahaa minkä Eurooppa joutuu nyt maksamaan sotakiimastaan.
Trumpin nerokas loistokusetus... !
9
211
Vastaukset
- Anonyymi
Euroopan maat pitävät USA:ta liittolaisenaan.
Hajurako on kuitenkin niin suuri on parempi puhua vasallivaltioista.
Eihän liittolaiselta räjäytetä kaasuputkea, eihän? - Anonyymi
Venäjää ei lueta Eurooppaan.
Mutta venäjän sotakiimastahan kaikki tietysti johtuu. Muutoin ihmiskunta voisikin ratkoa sen muita tulevaisuuden ongelmia. Nyt on vain hoideltava venäläiset ensin.
Kolmen vuoden päästä Trump on vain vihattu rampa ankka, mutta venäjä on yhä taantuva diktatuuri. - Anonyymi
USA on menestynyt juuri yhteistyön ja liittolaisten vuoksi. Ja tästä syystä venäjä ei ole menestynyt koska tuollaisella hallinnolla ei koskaan ole oikeita liittolaisia tai ystäviä.
Nyt diilintekijä kuvittelee voivansa menestyä liittolaistensa kustannuksella. - Anonyymi
Ei tuo nyt ihan höpöä ole. USA:n sotateollisuuden valmistuskapasiteetti on aika rajallinen ja tuotteet hinnoiteltu pilviin.
- Anonyymi
Muutama päivä sitten USA todellakin ilmoitti asevarastonsa olevan tyhjentymässä eikä siksi voinut lähettää tavaraa Ukrainaan.
Nyt USA ilmoitti että se jatkaa asetoimituksiaan.
Olivat sitten kato saaneet varastotäydennystä aika vikkelään.- Anonyymi
Trumppi löysi nuijan joka oli sekoillut toimituksien kanssa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Trumppi löysi nuijan joka oli sekoillut toimituksien kanssa
On se hassu maa.
Joku saa päättää ilman Presidentin lupia noinkin isoista asioista kuin asetoimituksista muille maille.
Uskoo kuka haluaa.
Tässäkin oli vaan sellainen TACO eventti. Vai olisko Krasnov jo niin seniili ettei muista päivää aiemmista määräyksistään enää.
- Anonyymi
Äärisionistit hallitsevat sekä Itää, että Länttä, Eurooppa on perinteisesti vain heittopussi. Euroopalla ei ole omia energiavaroja, eikä mineraalivaroja, joten se joutuu myötäilemään Usaa kaikessa.
Myös useassa Euroopan maassa ääriZionistit ovat ottaneet vallan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2344002Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770
