"Asorille syntyi Saadok "

Anonyymi-ap

Matteus 1:1-21 FB38
[1] Jeesuksen Kristuksen, Daavidin pojan, Aabrahamin pojan, syntykirja. [2] Aabrahamille syntyi Iisak, Iisakille syntyi Jaakob, Jaakobille syntyi Juuda ja tämän veljet; [3] Juudalle syntyi Faares ja Sera Taamarista, Faareelle syntyi Esrom, Esromille syntyi Aram; [4] Aramille syntyi Aminadab, Aminadabille syntyi Nahasson, Nahassonille syntyi Salmon; [5] Salmonille syntyi Booas Raahabista, Booaalle syntyi Oobed Ruutista, Oobedille syntyi Iisai; [6] Iisaille syntyi Daavid, kuningas. Daavidille syntyi Salomo Uurian vaimosta; [7] Salomolle syntyi Rehabeam, Rehabeamille syntyi Abia, Abialle syntyi Aasa; [8] Aasalle syntyi Joosafat, Joosafatille syntyi Jooram, Jooramille syntyi Ussia; [9] Ussialle syntyi Jootam, Jootamille syntyi Aahas, Aahaalle syntyi Hiskia; [10] Hiskialle syntyi Manasse, Manasselle syntyi Aamon, Aamonille syntyi Joosia; [11] Joosialle syntyi Jekonja ja tämän veljet Babyloniin siirtämisen aikoina. [12] Babyloniin siirtämisen jälkeen Jekonjalle syntyi Sealtiel, Sealtielille syntyi Serubbaabel; [13] Serubbaabelille syntyi Abiud, Abiudille syntyi Eljakim, Eljakimille syntyi Asor; [14] Asorille syntyi Saadok, Saadokille syntyi Akim, Akimille syntyi Eliud; [15] Eliudille syntyi Eleasar, Eleasarille syntyi Mattan, Mattanille syntyi Jaakob; [16] Jaakobille syntyi Joosef, Marian mies, hänen, josta syntyi Jeesus, jota kutsutaan Kristukseksi. [17] Näin on sukupolvia Aabrahamista Daavidiin kaikkiaan neljätoista polvea, ja Daavidista Babyloniin siirtämiseen neljätoista polvea, ja Babyloniin siirtämisestä Kristukseen asti neljätoista polvea. [18] Jeesuksen Kristuksen syntyminen oli näin. Kun hänen äitinsä Maria oli kihlattu Joosefille, huomattiin hänen ennen heidän yhteenmenoaan olevan raskaana Pyhästä Hengestä. [19] Mutta kun Joosef, hänen miehensä, oli hurskas, ja koska hän ei tahtonut saattaa häntä häpeään, aikoi hän salaisesti hyljätä hänet. [20] Mutta kun hän tätä ajatteli, niin katso, hänelle ilmestyi unessa Herran enkeli, joka sanoi: "Joosef, Daavidin poika, älä pelkää ottaa tykösi Mariaa, vaimoasi; sillä se, mikä hänessä on siinnyt, on Pyhästä Hengestä. [21] Ja hän on synnyttävä pojan, ja sinun on annettava hänelle nimi Jeesus, sillä hän on vapahtava kansansa heidän synneistänsä."

https://bible.com/bible/365/mat.1.1-21.FB38

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei Jeesus voi olla mikään taruolento Kristus, uusi nini pakanahallitsija Auringonjumala Sol invictukselle.

      Siksi toiseksi Daavidin poika oli kuningas Salomo, jonka Jumala on Jahve-Baal, jolle tämä rakensi Jerusalemin temppelin Baalin uhrikultilla, mutta se laitettiin Israelin Jumalan nimiin ja juutalaiset tekivät jumalahuijauksen.

      Tarvittiin yhdistelmä 'Jeesus Kristus' viimmeistelemään kristinuskon kolminaisuusopilla käsitteen 'Israelin Jumala' hävittäminen Jeesuksen nimeen, kun Jeesus israelilaisena puhui Israelin Jumalasta.

      Yhdistelmä Jeesus Kristus on oikein kaikien mahdollisten harhaanjohtamisten äiti.

      Oliko tämä välttämätön, ettei juutalaiset kärynneet jumalahuijauksestaan, vai vain saamaan vielä kristitytkin uhrikseen?

      Pitkän tähtäyksen suunnitelma ainakin, kun jo Raamatussa Paavali osaa sanoa ristiinnaulinneensa koko maailman itselleen, ja tuosta huijaamisesta aloitettiin oikein uusi ajanlaskukin.

      Joka kohdassa saa olla tarkkana, ettei sorru uskomaan mitään todennäköiseltä vaikuttavaakaan vaihtoehtoa, kun aina senkin takana on vielä uusi huijaus.

      • Anonyymi

        Onpa sinne israelilaisen Jeesuksen sukutauluun saatu jopa kuningas Salomon poika, jonka valloituksella juuri Benjaminin heimo (juutalaiset) surmasivat Israelin heimon Raamatun mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onpa sinne israelilaisen Jeesuksen sukutauluun saatu jopa kuningas Salomon poika, jonka valloituksella juuri Benjaminin heimo (juutalaiset) surmasivat Israelin heimon Raamatun mukaan.

        Ja terminä Pyhä henkihän on se, joka kumoaa koko Apostolien tekojen alun Paavalin tarinan helluntain Jeesuksen ylösnousemuksesta ja Pyhä hengen vuodatuksesta. Löytyy Apostolien tekojen 19 luvun mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja terminä Pyhä henkihän on se, joka kumoaa koko Apostolien tekojen alun Paavalin tarinan helluntain Jeesuksen ylösnousemuksesta ja Pyhä hengen vuodatuksesta. Löytyy Apostolien tekojen 19 luvun mukaan.

        Tuo tapahtuma on pystytty ajoittamaan noin vuoteen 53 eng.kielisen wikin mukaan.


    • Anonyymi

      Asiallisempaa luettavaa vaihteeksi luterilaisuuspalstalle! 1.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      46
      4749
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      157
      3923
    3. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      87
      3765
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      177
      3294
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2923
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2594
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      301
      2513
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      129
      2147
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      43
      2128
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2106
    Aihe