Nimitykset|Metsäteollisuus ry:n metsäjohtaja Karoliina Niemi on nimitetty Metsähallituksen Metsätalous Oy:n toimitusjohtajaksi.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011345208.html
Valtion metsien hakkuista ja talouskäytöstä päättävän Metsähallituksen Metsätalous Oy:n toimitusjohtajaksi on valittu maa- ja metsätaloustieteiden maisteri ja filosofian tohtori Karoliina Niemi.
Niemi siirtyy tehtävään Metsäteollisuus ry:n metsäjohtajan tehtävästä. Asiasta kertoi Metsähallitus tiedotteessaan perjantaiaamuna.
Metsäteollisuus ry on metsäteollisuuden yhtiöiden etujärjestö. Niemi on sen metsäjohtajana ollut käytännössä järjestön päälobbari, eli vaikuttaja, joka on yrittänyt saada valtiota ja lainsäätäjiä toimimaan metsäyhtiöille suotuisalla tavalla.
Nyt Niemi siirtyy tästä lobbarin roolistaan päättämään, miten, missä ja kuinka paljon valtion metsiä hakataan. Metsätalous Oy on Metsähallituksen talouspuoli, joka saa valtaosan tuloistaan valtion metsien puun myynnistä.
Metsäteollisuuden päälobbari siirtyy päättämään valtion metsien hakkuista
Anonyymi-ap
3
57
Vastaukset
- Anonyymi
Kuttu kaalimaan vartijaksi?
- Anonyymi
Mikään ei enää yllätä maailman vähiten korruptoituneessa maassa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikään ei enää yllätä maailman vähiten korruptoituneessa maassa!
No se yllättäisi jos tämä puupeltoviljelijöiden edustaja onnistuisi hakkaamaan metsää yhtä paljon kun niitä hakattiin huulipunan aikana vihreillä ympäristöministerin salkku ko ajankohdassa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403037- 742676
- 1742354
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362115- 181456
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231393Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411386- 101264
- 131259
- 221241