ruvetaan pilkkaamaan ja kysymään, että oletteko jotain perussuomalaisia

Anonyymi-ap

Poliittinen ongelma

Karlan mielestä tilannetta myös heikentää se, että lasten vanhemmille kustannetaan kaupungin puolesta tulkkauspalvelu, kun he asioivat koulun kanssa.

– Tämä on poliittisesti aiheutettu ongelma. Siinä on taustalla hyvä idea, että autetaan kielitaidottomia, mutta sitten heillä ei ole minkään maailman tarvetta oppia suomea, Karla sanoo.

– Kaikkein halvin tapahan hoitaa tämä kielen oppiminen olisi se, että uudet maahanmuuttajat sijoitettaisiin maakuntiin.

Kielen ja kulttuurin oppiminen tapahtuisi helpommin ympäristössä, jossa ei voi olla vain omassa kuplassa, Karla kuvailee. Muutaman vuoden kotoutumisjakson jälkeen perheet voisivat valita, minne asettuvat.

– Tämä tilannehan aivan räjähtää käsiin, mutta poliittinen ilmapiiri on semmoinen, ettei kehdata nostaa kissaa pöydälle, kun ruvetaan pilkkaamaan ja kysymään, että oletteko jotain perussuomalaisia

ote IL

7

119

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Just! Järki käteen puolueet! No, vihervassareilta ei voi kauhalla vaatia, kun lusikalla annettu.

      • Anonyymi

        Matka Kuubaan kannattaa tehdä niin näkee mitä sosialismi eli sdp:n kannattaminen tarkoittaisi Suomellekin! Kaupoissa ei ole ruokaa eikä mitään! Moniko sosialisti on käynyt?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Matka Kuubaan kannattaa tehdä niin näkee mitä sosialismi eli sdp:n kannattaminen tarkoittaisi Suomellekin! Kaupoissa ei ole ruokaa eikä mitään! Moniko sosialisti on käynyt?

        Meinaatko että USA laittaa Suomenkin kauppasaartoon jos SDP voittaa vaalit?


    • Anonyymi

      rrr

    • Anonyymi

      ååmi

    • Anonyymi

      ppp

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1330
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe