Vantaan hälyttävä turvallisuustilanne

Anonyymi-ap

Asun Helsingissä, josta myös olen kotoisin. Tein hiljattain turistimatkan Vantaalle. Olimme seuralaiseni kanssa syvällä Vantaan raffimeissa lähiöissä, ja koska seuralaiseni oli herkkä nainen, niin ensimmäistä kertaa Suomen maassa minulle kävi niin että jouduin puikkelehtimaan zigzaggia katuja pitkin, kun kirjaimellisesti joka toisessa kadunkulmassa oli jokin vaarallisen oloinen rähinä menossa. Valkoihoisten asukkaiden toimesta. Kansallisuuksia en mainitse. Kun olimme jo tulossa takaisin, niin Tikkurilan Ulum-parturin kohdalla kaksi suomalaista nuorukaista karjahteli niin voimakkaaseen äänensävyyn, että jouduin harkitsemaan jälleen pakenemista. Helsingin raja oli kuitenkin lähellä, ja tiesin että kohta olemme turvassa. Ja niinhän siinä kävi. Helsingissä oli yhtä kuollutta kuin aina ennenkin, siis vuodesta 2020 lähtien. Vantaalla oli täysi hulina päällä. Vielä juuri Helsingin ja Vantaan rajalla tapahtui outo välikohtaus. Tikkurilan entisen Shellin luota ajoi bemarikuski, jolla oli niin tehokas lisävalo auton keulaan asennettuna, että se sokaisi monen sadan metrin päästä. Valon voimakkuus oli siis kokemuksena monta kertaa voimakkaampi kuin auringonvaloon päin katsominen paljaalla silmällä. Vielä pitkään Helsingin puolella oltuani silmäni olivat kunnallisen tuntuiset. Kesti pari tuntia ennenkuin näkö palautui normaaliksi. Muistan kun bemari ohitti meidät, niin kuskilla oli jännittyneen ylpeä ilme naamalla, joka kertoi että hähää, eiks oo mageet? Kuinka monta kolaria kuski tulee aiheuttaneeksi tulevina kuukausina, niin Luoja yksin tietää.

11

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuliko parempi olo, kun sait heittää tuollaisen iänikuisen ja perinteikkään vantaavastaisen, sinänsä jo asenteeltaan niin ’lääst siison’ huuhaatrollisi tänne?

      Vielä sinunkaltaisia näköjään jaksaa tuollaistakin….

      • Anonyymi

        Just.. Oikein ylisti että Valkoihoisia olivat.
        Onko Vantaalla Valkoihoisia???😆😆😆


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just.. Oikein ylisti että Valkoihoisia olivat.
        Onko Vantaalla Valkoihoisia???😆😆😆

        Aika väsynyttä herjaa…. No jos se helpottaa oloa, niin säästyyhän mielenterveyspalveluissa, jotka ovat muutenkin kuormittuneita….


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just.. Oikein ylisti että Valkoihoisia olivat.
        Onko Vantaalla Valkoihoisia???😆😆😆

        No on. Virolaisia ja venäläisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No on. Virolaisia ja venäläisiä.

        Eiks ole melko vaarallista kun venäläiset on asettuneet noinkin lähelle kansainvälistä terminaalia ja lentokenttää ja junien solmukohtaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just.. Oikein ylisti että Valkoihoisia olivat.
        Onko Vantaalla Valkoihoisia???😆😆😆

        Nämä laskevat hiekkamurjaanit nykyään jo valkoisiksi 😂


    • Anonyymi

      Miksi on lääkityksen kunnossa olemattomuuden merkki, jos jatkaa olemassaolevaan ketjuun samaa asiaa, kuin mistä ketju on aikoinaan aloitettu?

      Enemmänkin lääkitys ei ole kunnossa niillä, jotka aloittavat joka asiasta uuden ketjun, vaikka samasta aiheesta olisi ketjuja joihin voisi jatkaa samasta asiasta keskustelua.

      Hyvä esimerkki tästä oli kymmenisen vuotta sitten tv-palstalla jatkuvat "Antenni vai kaapeli?" -kyselyt, kun piti digiboksia hommata, että "mistä tietää onko antenni vai kaapeli?". Samalla sivulla saattoi olla useitakin "Antenni vai kaapeli?" -ketjuja, ja vastaus olisi selvinnyt uutta ketjua aloittamatta lukemalla olemassa olevista ketjuista.

      Toinen asia on sitten kokonaan nämä "Bussissa"-idiootin häiriköintitarkoituksessa tekemät nostot, jossa hän kaivaa viimeiseltä sivulta esim. vuonna 2003 aloitetun keskustelun ja täräyttää perään esim. "Totta :)", tai vastaa jollekin vuonna 2005 kyytiä kyselleelle, että kyllä kyytiä olisi tarjolla.


      Äänestä

    • Anonyymi

      Nyt et voi mennä Tampereelle kukaan

      Entinen hesalinen

    • Anonyymi

      Ainakin täällä urheilupuiston vieressä on laaja päihde-ja huumeriippuvaisten hätämajoitus ja muu asuntolatoiminta. Poliisi vierailee siellä monesti jo kukonlaulun aikaan.
      Kyllä Tikkurilassa hässäkkää on. Nythän se riemu oikein repeekin kun valtuusto äänesti ratikasta, joka repii monetkin pientaloalueet hajalle kerkkareiden tieltä ja ARA:n eli vuokralaisten osuus on jopa neljännes.

      • Anonyymi

        Voi ei, pilataanko Tixikin mamuilla ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi ei, pilataanko Tixikin mamuilla ?

        Jokaiseen vuokraläävään on saatu mamuja mahtumaan. No, Petteri Orpo on pannut Kelan lähettämään niille muuttokehotuksia halvempiin kämppiin. Kohta alkaa Keravalle sellainen ralli että ei ehdi edes itkeä kun v##uttaa ihan ankarasti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe