Vantaan hälyttävä turvallisuustilanne

Anonyymi-ap

Asun Helsingissä, josta myös olen kotoisin. Tein hiljattain turistimatkan Vantaalle. Olimme seuralaiseni kanssa syvällä Vantaan raffimeissa lähiöissä, ja koska seuralaiseni oli herkkä nainen, niin ensimmäistä kertaa Suomen maassa minulle kävi niin että jouduin puikkelehtimaan zigzaggia katuja pitkin, kun kirjaimellisesti joka toisessa kadunkulmassa oli jokin vaarallisen oloinen rähinä menossa. Valkoihoisten asukkaiden toimesta. Kansallisuuksia en mainitse. Kun olimme jo tulossa takaisin, niin Tikkurilan Ulum-parturin kohdalla kaksi suomalaista nuorukaista karjahteli niin voimakkaaseen äänensävyyn, että jouduin harkitsemaan jälleen pakenemista. Helsingin raja oli kuitenkin lähellä, ja tiesin että kohta olemme turvassa. Ja niinhän siinä kävi. Helsingissä oli yhtä kuollutta kuin aina ennenkin, siis vuodesta 2020 lähtien. Vantaalla oli täysi hulina päällä. Vielä juuri Helsingin ja Vantaan rajalla tapahtui outo välikohtaus. Tikkurilan entisen Shellin luota ajoi bemarikuski, jolla oli niin tehokas lisävalo auton keulaan asennettuna, että se sokaisi monen sadan metrin päästä. Valon voimakkuus oli siis kokemuksena monta kertaa voimakkaampi kuin auringonvaloon päin katsominen paljaalla silmällä. Vielä pitkään Helsingin puolella oltuani silmäni olivat kunnallisen tuntuiset. Kesti pari tuntia ennenkuin näkö palautui normaaliksi. Muistan kun bemari ohitti meidät, niin kuskilla oli jännittyneen ylpeä ilme naamalla, joka kertoi että hähää, eiks oo mageet? Kuinka monta kolaria kuski tulee aiheuttaneeksi tulevina kuukausina, niin Luoja yksin tietää.

11

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuliko parempi olo, kun sait heittää tuollaisen iänikuisen ja perinteikkään vantaavastaisen, sinänsä jo asenteeltaan niin ’lääst siison’ huuhaatrollisi tänne?

      Vielä sinunkaltaisia näköjään jaksaa tuollaistakin….

      • Anonyymi

        Just.. Oikein ylisti että Valkoihoisia olivat.
        Onko Vantaalla Valkoihoisia???😆😆😆


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just.. Oikein ylisti että Valkoihoisia olivat.
        Onko Vantaalla Valkoihoisia???😆😆😆

        Aika väsynyttä herjaa…. No jos se helpottaa oloa, niin säästyyhän mielenterveyspalveluissa, jotka ovat muutenkin kuormittuneita….


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just.. Oikein ylisti että Valkoihoisia olivat.
        Onko Vantaalla Valkoihoisia???😆😆😆

        No on. Virolaisia ja venäläisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No on. Virolaisia ja venäläisiä.

        Eiks ole melko vaarallista kun venäläiset on asettuneet noinkin lähelle kansainvälistä terminaalia ja lentokenttää ja junien solmukohtaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just.. Oikein ylisti että Valkoihoisia olivat.
        Onko Vantaalla Valkoihoisia???😆😆😆

        Nämä laskevat hiekkamurjaanit nykyään jo valkoisiksi 😂


    • Anonyymi

      Miksi on lääkityksen kunnossa olemattomuuden merkki, jos jatkaa olemassaolevaan ketjuun samaa asiaa, kuin mistä ketju on aikoinaan aloitettu?

      Enemmänkin lääkitys ei ole kunnossa niillä, jotka aloittavat joka asiasta uuden ketjun, vaikka samasta aiheesta olisi ketjuja joihin voisi jatkaa samasta asiasta keskustelua.

      Hyvä esimerkki tästä oli kymmenisen vuotta sitten tv-palstalla jatkuvat "Antenni vai kaapeli?" -kyselyt, kun piti digiboksia hommata, että "mistä tietää onko antenni vai kaapeli?". Samalla sivulla saattoi olla useitakin "Antenni vai kaapeli?" -ketjuja, ja vastaus olisi selvinnyt uutta ketjua aloittamatta lukemalla olemassa olevista ketjuista.

      Toinen asia on sitten kokonaan nämä "Bussissa"-idiootin häiriköintitarkoituksessa tekemät nostot, jossa hän kaivaa viimeiseltä sivulta esim. vuonna 2003 aloitetun keskustelun ja täräyttää perään esim. "Totta :)", tai vastaa jollekin vuonna 2005 kyytiä kyselleelle, että kyllä kyytiä olisi tarjolla.


      Äänestä

    • Anonyymi

      Nyt et voi mennä Tampereelle kukaan

      Entinen hesalinen

    • Anonyymi

      Ainakin täällä urheilupuiston vieressä on laaja päihde-ja huumeriippuvaisten hätämajoitus ja muu asuntolatoiminta. Poliisi vierailee siellä monesti jo kukonlaulun aikaan.
      Kyllä Tikkurilassa hässäkkää on. Nythän se riemu oikein repeekin kun valtuusto äänesti ratikasta, joka repii monetkin pientaloalueet hajalle kerkkareiden tieltä ja ARA:n eli vuokralaisten osuus on jopa neljännes.

      • Anonyymi

        Voi ei, pilataanko Tixikin mamuilla ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi ei, pilataanko Tixikin mamuilla ?

        Jokaiseen vuokraläävään on saatu mamuja mahtumaan. No, Petteri Orpo on pannut Kelan lähettämään niille muuttokehotuksia halvempiin kämppiin. Kohta alkaa Keravalle sellainen ralli että ei ehdi edes itkeä kun v##uttaa ihan ankarasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      79
      9025
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2845
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2098
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      2021
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      21
      1983
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1891
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1740
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      47
      1597
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      103
      1502
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1256
    Aihe