Kummiksi valitaan useammin ystäviä sukulaisten sijaan. Nämä ystävät ovat ateisteja eivätkä auta kasvattamaan lapsista kunnon kristittyjä. Sen sijaan he opettavat lapsille ateismia ja ostavat heille keskiolutta, kun he kasvavat teineiksi.
Onko sinulla vastaavia kokemuksia kummeudesta?
Kummit tuottavat usein pettymyksen
14
171
Vastaukset
- Anonyymi
Minulta petti kerran jos toisenkin kummi. Arvaahan sen, mitä siitä seurasi.
- Anonyymi
Meillä Kokkolan tuhkamunaiset kaupparatsut ry:ssä ei ole tuota ongelmaa. Me olemme täysin vaarattomia. Paitsi seksitauteja joskus levitämme.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä Kokkolan tuhkamunaiset kaupparatsut ry:ssä ei ole tuota ongelmaa. Me olemme täysin vaarattomia. Paitsi seksitauteja joskus levitämme.
Te kaupparatsut olette esimerkillisiä estäessänne tosin tahattomasti kuspäiden lisääntymisen seudullanne.
- Anonyymi
Me valittiin kumneiksi kunnon lestat . Siinä säästää kun lapset eivät saa katsoa TV tä eikä paljon muutakaan .
- Anonyymi
Vanhempani valitsivat kummeiksi sisarensa puolisoineen. En näe, että kummiudella oli mitään käytännön vaikutusta.
- Anonyymi
Kummit eivät enää nykyään auta kasvattamaan lapsista kunnon kristittyjä. Heidän tehtäväkseen jää ostaa keskiolutta kummilapsille, kun nämä ovat teini-iässä. Omat vanhemmat eivät sitä tee, joten kummeja tarvitaan tähän puuhaan.
- Anonyymi
"Kummiksi valitaan useammin ystäviä sukulaisten sijaan."
Ystävät voivat olla lähempiä kuin sukulaiset.
"Nämä ystävät ovat ateisteja eivätkä auta kasvattamaan lapsista kunnon kristittyjä."
Eihän tuon sukulaisenkaan ole tarvinnut olla kristitty tai kasvattaa lasta kristityksi.
Jos totta puhutaan, niin en ole ikinä edes kuullut tälläistä vaatimusta.
"Sen sijaan he opettavat lapsille ateismia ja ostavat heille keskiolutta, kun he kasvavat teineiksi."
Täällä on kyselty miten ateismia opetetaan, mutta hiljaista on ollut.
En ole kylläkään kuullut kummin ostavan keskiolutta. Kyllä se on yleisemmin ollut joku muu, kuten sisar, eno/setä/täti, kaveri yms.
"Onko sinulla vastaavia kokemuksia kummeudesta?"
Kummeja itselläni on neljä, jossa on sukulaisia ja vanhemman ystävät (pariskunta), eivätkä he ole tehneet mitään väittämiäsi asioita. Eivät kyllä ole ateistejakaan. - Anonyymi
olen sylikummi ja käsken heti 18v täytettyä erota kirkosta 🙂
- Anonyymi
Minäkin otan syliin vaikka ilman kummia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minäkin otan syliin vaikka ilman kummia.
ei se mahdu syliin on minuakin paljon pidempi 🤣
- Anonyymi
En ole päässyt kummiksi silloin kun olisin halunnut. Olisin ollut korkeamoraalinen ateistikummi. Opettanut lapsen palvomaan saatanaa oikeaoppisesti.
Ei saa haukkua sen perusteella ettei kuulu kirkkoon. - Anonyymi
En ole koskaan kuullutkaan, että joku kummi olisi opettanut kummilapselleen uskontoa (tai kristinuskoa). Hassu ja naurettava ajatus!
Se on vain vanha perinne enkä tiedä, miten paljon nykyään yleensä on kummeja. Korkeintaan tapakristityillä ehkä kastetilaisuudessa, sen jälkeen koko juttu saattaa unohtua kokonaan.- Anonyymi
Parasta on pyyhekummi, jolla saa nimen hangattua pois kirkonkirjoista.
- Anonyymi
Kummit paukkuu häävuoteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk547762Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207384Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1736931Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta536762Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.425761Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765730Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015476Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243185- 50886
- 59865